14 Mart Neden Tıp Bayramı?

Her yıl 14 Mart tıp bayramı olarak kutlanıyor. Peki 14 Mart'ı tıp bayramı yapan olay nedir?

14 Mart Neden Tıp Bayramı?

1827 yılının 14 Mart’ında ilk tıp okulu olan Tıbhane-i Amire'nin Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağında açılmıştır. Kamuoyunda bu olay tıp bayramının ilan edilme sebebi zannedilir. Ancak gerçek öyle değildir.

Yıl 1919... 

Birinci Dünya Savaşı sona ermiş, Osmanlı'nın da üyesi olduğu İttifak Devletleri yenilmişti. 

Tıbbiyeli öğrencileri, İtilaf Devletlerinin ülkeyi işgal etmesi üzerine Haydarpaşa’daki Mektebi Tıbbiye binasına pankart asıp işgali protesto ederler. İlerleyen süreçte işgale karşı milli mücadeleye katılmaya karar veren Tıbbiyeliler Sivas Kongresine temsilci göndermeyi karar verir. Kongreye giden temsilcilerden biri olan Tıbbiyeli Hikmet (Boran), kongrede manda fikrine karşı "Paşam murahhası (delegesi) bulunduğum Tıbbiyeliler beni buraya İstiklal davamızı başarmak yolundaki mesaiye katılmak üzere gönderdiler. Mandayı kabul edemem. Eğer kabul edecek olanlar varsa, bunlar her kim olursa olsun şiddetle red ve takbih ederiz. Farzımuhal manda fikrini siz kabul ederseniz sizi de reddeder, Mustafa Kemal'i vatan kurtarıcısı değil, vatan batıncısı olarak adlandırır ve tel'in ederiz" der. Mustafa Kemal de "Arkadaşlar gençliğe bakın, Türk milli bünyesindeki asil kanın ifadesine dikkat edin” dedi ve sonra Hikmet Bey'e dönerek; “Evlat müsterih ol, Gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum. Biz ekalliyetle kalsak dahi mandayı kabul etmeyeceğiz. Parolamız tektir ve değişmez ‘Ya istiklal, Ya ölüm'” der.

İşte Tıbbiyelilerin bu cesurca düzenledikleri eylem sonrasında 14 Mart Tıp Bayramı ilan edilir. Bayramı ertesi yıl kutlayan Tıbbiyeliler, işgalin yıl dönümünde eylem sonrası protesto toplantılarını yaptıkları Kadıköy Apollon (Şimdiki Reks) sinemasında bir araya gelirler.

“Yaşasın Hürriyet, Adalet, Müsavat(Eşitlik)” sloganlarını kömür ile okul duvarlarına yazan Tıbbiyeliler, İngiliz askerleri ve yerli işbirlikçilerince hapsedildikleri Haydarpaşa Askeri Tıbbiye’sinin ünlü saat kulesinden 14 Mart’ın bayram olarak kutlanmasına neden olan o tarihi pankartı asmaya tereddüt etmemişlerdi.

Tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler