2020'de Dağıldı 2021'de Bitecek

Mehmetçiğin yurtiçi ve Irak ile Suriye'nin kuzeyinde PKK'ya yönelik operasyonları 2020 boyunca hız kesmeden devam etti.

2020'de Dağıldı 2021'de Bitecek

Silahlı mücadelenin yanı sıra Diyarbakır annelerinin HDP'nin önünde yürüttüğü eylem ile HDP'lilere yönelik operasyonlar ve vatandaşların teröre karşı kararlı tutum alması, örgütün siyasi alanını da iyice daralttı. PKK'nın yurtiçi yapılanmasına yönelik 2019'da başlatılan Kıran operasyonları 11 Ocak'ta tamamlandı. Eşzamanlı olarak başlatılan ve dokuz ayrı bölgede yürütülen Kapan harekatlarında 109 terörist etkisiz hale getirildi, 44 işbirlikçi yakalandı. Kapan operasyonlarını, 13 Temmuz'da başlatılan Yıldırım operasyonları izledi. 17 ayrı bölgede düzenlenen, 148 terörist etkisiz hale getirildiği 77 işbirlikçi yakalandığı operasyonlar hâlâ devam ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Aralık ayında bütçe konuşmasında verdiği bilgiye göre bu yıl yapılan 102 bin iç güvenlik operasyonunda toplam 809 terörist etkisiz hale getirildi. İçişleri Bakanı Soylu'nun “Tarih, PKK'ya öldürücü son darbeyi vuran insanlar olarak yazacak” dediği Diyarbakır annelerinin kararlı duruşunun da etkisiye, örgüt bitme noktasına geldi. Türkiye'deki eleman mevcudu 320'nin altına inen PKK'dan kaçışlar, 2020 boyunca devam etti. Yıl boyunca sadece ikna yoluyla örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olanların sayısı 236’ya yükseldi. Soylu, “2021 yılında, PKK denilen terör örgütünü Türkiye sınırları içine aktartmayacağız. 2020 yılının sonbaharından sonra da bir daha kış üslenmesi gibi bir dertleri de kalmayacak” açıklaması yaptı.

IRAK'TA KÖŞEYE SIKIŞTI
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır ötesinde yürüttüğü operasyonlar da 2020 boyunca devam etti. 2018'de Irak'ın kuzeyinde başlatılan Pençe harekatları 15 Haziran 2020 gecesi Kartal'la birleşti ve Sincar, Mahmur, Zap, Haftanin, Avaşin, Kandil, Darabi, Karaçok Dağı'na eşzamanlı hava harekatları düzenlendi. İki gün sonra Pençe-3 Harekatı'nda ilerlenen Haftanin'in daha da güneyine, karadan Pençe-Kaplan Harekatı başlatıldı. Bugün de devam eden operasyonlar sonucu PKK, Türkiye sınırındaki kamplarını büyük oranda boşaltmak zorunda kaldı, güçlerini TSK'nın kontrol ettiği alanların güneyindeki bölgelere kaydırdı. TSK eşzamanlı olarak, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütlerinden temizlediği alanlara sızma girişiminde bulunan, bu bölgeleri taciz eden terör örgütünü de hedef almayı sürdürdü. Milli Savunma Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre bu yıl yurtiçinde ve sınır ötesinde 200'den fazla operasyon düzenlendi ve 3 bin 646 terörist etkisiz hale getirildi. Böylece 24 Temmuz 2015'te terörle mücadelede başlayan yeni süreçte, bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 30 bin 416 oldu.

BAĞDAT VE ERBİL ANLAŞTI
TSK'nın Irak'ın kuzeyinde yürüttüğü operasyonların en önemli sonucu bu yıl Bağdat ile Erbil arasında 9 Ekim'de imzalanan Sincar Anlaşması oldu. TSK'nın operasyonları sonucu kamplarını Kuzey Irak'a bağlı Peşmergelerin denetimindeki bölgelere kaydıran PKK, KDP'ye bağlı Peşmerge ile karşı karşıya geldi. Zaman zaman silahların da konuştuğu çatışmalar nedeniyle Bağdat'la masaya oturan Erbil yönetimi, PKK'nın “İkinci Kandil'e” çevirdiği, statüsü tartışmalı Sincar'da, örgütün varlığını sonlandırmak üzere anlaştı. Söz konusu anlaşma Türkiye tarafından memnuniyetle karşılanırken, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde düzenlediği operasyonları daha önce eleştiren Irak yönetimi Türkiye ile ilişkileri bir üst seviyeye taşımak için harekete geçti. Irak Başbakanı Kazımi, 22 Aralık'ta Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.

Bu yıl yurtiçinde ve sınır ötesinde 200'den fazla operasyon düzenlendi ve 3 bin 646 terörist etkisiz hale getirildi. Böylece terörle mücadelede 24 Temmuz 2015'te başlayan yeni süreçte, bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 30 bin 416 oldu. PKK'nın Türkiye'deki eleman mevcudu 320'nin altına indi.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler