ABD 2020 Yılında Sözde Doğu Türkistan Teröristlerini Terör Listesinden Çıkardı

ABD, 2016'daki Fırat Kalkanı Harekâtı'nda PKK ve IŞİD ile birlikte Mehmetçiğe kurşun sıkan TİP'i 2020'de terör listesinden çıkardı.

ABD 2020 Yılında Sözde Doğu Türkistan Teröristlerini Terör Listesinden Çıkardı

Çin’i bölmek amacıyla kurulan Doğu Türkistan İslam Hareketi (DTİH - Türkistan İslam Partisi), Sinciang Uygur Özerk Bölgesi’nde düzenlediği terör saldırılarıyla sivil, memur, din adamı demeden yüzlerce kişiyi katletti. Son günlerde Türkiye gündemine gelen örgüt, 2011’de Suriye’de başlayan çatışma sürecinin ardından bölgeye taşındı, Fırat Kalkanı Harekatı’nda ve sonrasında PKK ile birlikte Türk ordusuna karşı kurşun sıktı. 2002’den itibaren Birleşmiş Milletler’in terör örgütleri listesine alınan örgütün lideri Abdul Haq, El Kaide terör örgütünde de Şura Konseyi üyesi olarak yer alıyor.

Güncel ismiyle Türkistan İslam Partisi, 2012 yılında Birleşmiş Milletler tarafından terör örgütleri listesine eklendi, örgütün lideri Abdul Haq da terör örgütü yöneticisi olarak vurgulandı. BM raporunda yer alan bilgilere göre Çin’de bağımsız bir Doğu Türkistan kurmayı hedeflediği belirtilen örgüt Taliban, El-Kaide ve Özbekistan İslam Hareketi isimli terör örgütleriyle yakın ilişkilerini sürdürüyor.

 

Türkiye, Suriye’de savaşan Türkistan İslam Partisi’ni terör örgütü olarak tanıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2015 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği iki günlük resmi ziyarette mevkidaşı Xi Jinping ile görüşmüş, burada yaptığı açıklamada Türkiye’nin Doğu Türkistan İslami Hareketi’ni uzun zamandır terör örgütü olarak kabul ettiğini belirtmişti.

ABD 2020'de TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARDI

ABD, 2002'de terör örgütü olarak tanıdığı örgütlerin listesine Türkistan İslam Partisi'ni ekledi, fakat Ekim 2020'de TİP'i bu listeden kaldırdı. TİP terör listesinden kaldırdıktan sonra TİP'in başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerdeki etkinliği arttı.

MEHMETÇİĞE KURŞUN SIKTILAR

Doğu Türkistan İslam Partisi adlı terör örgütü, Uygur Türklerini istismar ederek ABD planları doğrultusunda eylemler düzenliyor. Örgüt, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Suriye ve Türkiye tarafından terör örgütü ilan edilmiştir. 27 Mayıs 2020 tarihinde İdlib'de devriye görevi yürüten Türk Silahlı Kuvvetleri konvoyuna saldırı düzenleyen örgüt Türk İslam Partisidir. Saldırı sonucu piyade teğmen Canbert Tatar şehit olmuştur.

Tarih:
Diğer Haberler