ABD'li petrol şirketi PKK/PYD ile anlaştı

ABD, PKK/PYD'ye verdiği desteği bir üst boyuta taşıdı. PKK'nın bölgedeki çatı örgütü Suriye Demokratik Güçleri, ABD'li petrol şirketi ile anlaştı

ABD'li petrol şirketi PKK/PYD ile anlaştı

Suriye'nin kuzeyinde PKK'ya tırlarla askeri sevkiyat yapan ve eğitim veren ABD, petrol arama çalışmaları için kısa süre önce Kanada, Suudi Arabistan ve Kuveyt’ten de uzmanlarla çalışma yapmıştı. Bölgeye yönelik planlamalarda bir üst aşamaya geçildi. PKK, ABD'li petrol şirketi ile anlaşmaya vardı.

PKK'nın çatı örgütü Suriye Demokratik Güçleri "Crescent Petrolium" şirketi ile anlaşmaya vardı. Örgütün ABD'yi temsil eden sözde eş başkanı Sinam Muhammed'in anlaşmayı imzaladığı belirtildi. SDG'nin sözde lideri Mazlum Kobani ise ABD'yi bilgilendirdi.

Kobani'nin ABD'li Senatör Lindsay Graham ile anlaşma üzerine görüşme yaptığı öğrenildi. Graham, görüşmeyi doğruladı. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ortaklıktan memnun olduğunu söyledi, "Anlaşma biraz zaman aldı, ancak şimdi uygulamadayız" dedi.

Ayrıca ABD'li şirketin, bölgede faaliyet gösterebilmek için ABD Hazine Departmanı’na bağlı Dış Varlıklar Kontrol Ofisi’nden de lisans aldığı iddia edildi.

PKK/PYD'nin anlaşmaya vardığı ABD'li  "Crescent Petrolium" oldukça dikkat çekiyor. Öncelikle, şirketin merkezi Birleşik Arap Emirliklerinde bulunuyor. Kendini "Ortadoğunun en eski ve özel petrol şirketi" olarak nitelendiren oluşum, Irak kürt Bölgesel Yönetimi ile Nisan 2007 yılından beri çalışma yürütüyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile anlaşmalar "sözde bağımsızlık referandumunun" yapıldığı 2017 yılında "Pearl Petrol Consorsium" ortaklığında, daha da kapsamlı hale getirildi. 

Crescent Petrolium şirketinin de içinde yer aldığı beş şirketten oluşan "Pearl Petrol" konsorsiyumu, Barzani yönetimine "en büyük özel sektör yatırımlarından birini" yaptıklarını da ifade ediyor. 

Şirketin bir diğer bağlantısı da Türkiye karşıtı "düşünce kuruluşu" Chatham House... Crescent Petrolium'un CEO'su Majid Jafar, Chatham House'da üst düzey danışman olarak görev alıyor.

Tarih:
Diğer Haberler