Babacan'dan 'kumpas' mesajı

Babacan, FETÖ'cülerin PKK'lıları kullanarak bombalattığı ve TSK'nın 'faili meçhuller'le ilişkilendirmeye çalıştığı, Umut Kitabevi'ni ziyaret etti.

Babacan'dan 'kumpas' mesajı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, adı FETÖ kumpaslarıyla anılan Umut Kitabevi’ni ziyaret etti.

TSK'ya yönelik ilk FETÖ kumpası, 9 Kasım 2005'te orada kurulmuştu. FETÖ, Umut Kitabevi'ni bombalatarak, TSK'yı "faili meçhuller"le ilişkilendirmeye çalıştı.

FETÖ'NÜN TSK KUMPASLARININ İLK HALKASIYDI

FETÖ'cü polis şeflerinin PKK'lıları da kullanarak bombalattığı Umut Kitabevi'nin faili olarak TSK personeli gösterilmişti. Böylece, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yaşar Büyükanıt'a kadar uzanacak "Şemdinli kumpası"nın zemini hazırlandı. FETÖ’nün hedefi, TSK'yı "çete" ve "suç örgütü" gibi göstermekti.

Saldırıda iki kişi hayatını kaybetti. Dönemin Van Savcısı Ferhat Sarıkaya tarafından hazırlanan iddianamede, Orgeneral Büyükanıt hakkında "Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı olduğu dönemde suç işlemek için çete kurmak" suçlamaları yer aldı.

SAVCI SARIKAYA’NIN YÜCEL AŞKIN TERTİBİ
Türkiye, Savcı Ferhat Sarıkaya'nın adını, 2005'te dönemin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın hakkında "tarihi eser kaçakçılığı" ve "çete kurmak" suçlamasıyla hazırladığı iddianameyle duydu. Sarıkaya'nın yürüttüğü bu soruşturmada, üniversitenin Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı da gözaltına alındı. Tutuklanan Arpalı, 13 Kasım 2005'te intihar etti, Rektör Prof. Dr. Aşkın ise yargılandığı davada beraat etti.

TERTİBİ İTİRAF ETTİ
HSYK, Şemdinli olaylarıyla ilgili iddianameyi hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Sarıkaya'yı 20 Nisan 2006'da Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 69. maddesinin son fıkrasına göre bire karşı altı üyenin oyuyla meslekten ihraç etti. Ancak Anayasa değişikliğine ilişkin 2010'da yapılan referandumla hakim ve savcılara mesleğe dönüş yolu açıldı.

Bu referandumla yeniden şekillenen HSYK Genel Kurulu, Sarıkaya hakkındaki ihraç kararını kaldırıldı. Ferhat Sarıkaya, 2011'de mesleğe yeniden kabul edildi ve Ankara Cumhuriyet Savcılığına atandı.

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Sarıkaya, itirafçı oldu. Şemdinli iddianamesine Yaşar Büyükanıt'ın adını, cemaatçi hakim ve polis müdürünün isteğiyle eklediğini söyleyen Sarıkaya, özetle FETÖ'nün Umut Kitabevi'ni bombalayıp suçu TSK üzerine attığını itiraf etti. Büyükanıt'ın genelkurmay başkanı olmasını engellemek istediğini belirten Sarıkaya şöyle konuşuyordu:

“Fetullahçı örgütlenmenin neden Yaşar Büyükanıt'ı hedef aldığını şimdi anlamaya başladım. Bu yapılanma, TSK içerisinde örgütlenebilmek için başlattığı girişimi tamamlamak için onu hedef almıştır…"

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler