CKD'yi Hedef Alanlar ABD'den Fonlanmış

CKD’nin, Afgan halkının ABD emperyalizmini kovması üzerine yaptığı destek açıklamasını hedef alan kadın örgütlerinin ABD'den para aldığı ortaya çıktı.

CKD'yi Hedef Alanlar ABD'den Fonlanmış

Cumhuriyet Kadınları Derneği'nin (CKD), Afgan halkının ABD emperyalizminin 20 yıllık işgalini sonlandırması üzerine yaptığı destek açıklamasını hedef alan kadın örgütlerinin ABD'den büyük miktarlarda para aldığı ortaya çıktı. 

NE OLDU

ABD tarafından 20 yıldır işgal atında tutulan Afganistan Taliban önderliğinde emperyalizme karşı verdiği mücadeleyle ABD'yi ülkesinden kovdu. Başta Afgan halkı ve bölge ülkeleri olmak üzere emperyalizmin bu yenilgisi sevinçle karşılandı. Sosyal medyada ise belirli merkezlerden başlatılan kampanyayla Afganistan'ın emperyalizmi yenmesi ve bağımsızlık yoluna girmesi hedef alınarak ABD'nin yenilgisi perdelenmeye çalışıldı. 

CKD bu süreçte tarihsel bir tavır alarak ABD emperyalizmini bozguna uğratan Afganistan halkını selamlayan bir açıklama yaptı. Sosyal medyada yalan ve yanlış rüzgarı estiren gruplar bağımsız Afganistan'ı selamlayan CKD'yi de hedef aldı. 

ABD'DEN PARA ALMIŞLAR

CKD'yi hedef alanların başını Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) çekti. Sosyal medyadan yapılan açıklamada; “TKDF olarak, bu utanç duyulan bildiriyi kınıyoruz. Afganistan’daki kadın ve çocuklar sizin siyasi yandaşlık ajandanızın malzemesi olamazlar.” denildi.

Aydınlık Gazetesi'nin ortaya çıkardığı üzere Canan Güllü'nün genel başkanlığını yaptığı bu örgütün, ABD' fonlandığını tespit edildi. TKDF'nin 2017 ve 2021 yıllarında olmak üzere toplam 149 bin 250 dolar hibe aldığı ortaya çıktı. Buna ek olarak Güllü'nün doğrudan ABD Dışişleri Bakanlığından “2021 Cesur Kadın Ödülü” alan Güllü'nün, “Kanada İnsan Hakları Ödülü” ve “Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü” sahibi de olduğu öğrenildi.

Tarih:
Diğer Haberler