Fuhuşu özendirenlere geçit yok!

+90 adlı Youtube kanalının, fuhşa teşvik eden videoyu 'Onur haftası' nedeniyle yeniden yayımlaması büyük tepki topladı.

Fuhuşu özendirenlere geçit yok!

Youtube’da +90 adıyla yayın yapan kanalın önceki gün tekrar paylaştığı “Seks işçisi olmak, benim ilgim bu seksten hoşlanıyorum” başlıklı video tepkilere neden oldu. Videoda fuhuş, kısa yoldan para kazanma yöntemi olarak övülürken LGBT ve uyuşturucu kullanımı da özendiriliyor.

Deutsche Welle, BBC, F24 ve Amerika’nın Sesi’nin içerik hazırladığı +90 Youtube kanalı, 8 Nisan’da yayınladığı skandal videoyu yeniden gündeme getirdi. Videoda konuşan sözde uzmanlar, “seks işçiliği” adı altında fuhşun yasal olmasını talep ediyor, hukuksal haklar getirilmesini ve emeklilik yaşlarıyla ilgili düzenleme yapılmasını öne sürüyorlar. Fuhşu normalleştiren bir başka şahıs da “Üniversite bitirdim, sanatçı oldum. Onlarda o kadar becerikli değilim gibi geliyor bana. Şimdi haftada 50 saat çalışıp benim kazandığım parayı kazanamıyor insanlar. Ben 4 saat çalışıyorum günde.” ifadelerini kullanıyor.

NATO DANIŞMANI HAZIRLADI
Videonun içeriğini hazırlayan Utku Başar, bir dönem Mehmet Ali Birand’la CNN Türk’te çalışmış bir gazeteci. Başar, 2018 yılından beri CNK Global Uluslararası Savunma ve Danışmanlık şirketi bünyesinde NATO ve milli karargahlar için askeri tatbikatlarda StratCom, medya ve basın halkla ilişkiler danışmanlığı yapıyor.

Başar, 2019’dan itibaren de +90 Youtube kanalına mini belgesel ve haber dosyaları hazırlıyor. 2017’den bu yana ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünün akademik danışma kurulu üyeliği görevini yürütüyor.

TÜRKİYE’DE AYRIMCILIĞI KÖRÜKLÜYOR
ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya devlet televizyonları tarafından finanse edilen Youtube kanalında 2019’dan beri pek çok video yayınlandı. Videolarda LGBT propagandası, etnik ve dini ayrımcılığı öne çıkarıldı.

“Trans erkek olmak, aşkın cinsiyeti yok”, “Trans kadın olmak”, “Lezbiyen olmak” başlıklı videolarda LGBT’ye gençlik teşvik ediliyor. “Burası Türkiye”, “Yurt dışında okumak” gibi videolarda ise gençlerin yurtdışına gidip yerleşmesi teşvik ediliyor.

Öte yandan kanaldaki diğer videolarda da Türkiye karşıtı içeriklerin yer aldığı görüldü.

8 Nisan’da yayınlanan videonun önceki akşam yeniden paylaşılması, sosyal medyada çok sayıda tepki çekti. Aydınlık’a açıklama yapan Vatan Partisi, AK Parti ve Türkiye Gençlik Birliği yöneticileri, kadınları ve gençleri bu fuhuş bataklığından kurtaracaklarını vurguladı.

‘KİMLERDEN FONLANDIKLARINI BİLİYORUZ’
Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Nilgün Ök, videoyu yapan kuruluşun yurtdışından fonlandığını hatırlattı. Türk toplum yapısının bozulmak istendiğini söyleyen Ök, “Kimse bunlara itibar etmez, Türk kadını olarak ekmeğimizi taştan çıkartırız” dedi. Ök şöyle konuştu:

“Hayretler içinde izledim, videoyu. Tamamen bir amaca hizmet ediyor. İnsanları özendirmeyi amaçlıyor. Sanki güzel bir şey gibi anlatılıyor. Hiçbir toplum bunu kabul etmez. Videoyu yayınlayan kanal gitsin kendi bağlı olduğu ülkede yapsın bu işleri. Kabul edilemez bir şey.

‘YERİ GELİR EKMEĞİ TAŞTAN ÇIKARTIRIZ’
“Video ile Türk toplumu, aile yapısı, gençlerin bakışını başka bir yöne çekmek isteniyor. Türk yapısını dejanere etmek istiyorlar. Gençlerimiz bunlara itibar etmez. Kanalın diğer haberleri de bu yönde. Kimlerden fonlandıklarını biliyoruz. Türk toplumunun en güçlü yanı ailesi, birlikteliği. Bu yapıyı gençleri farklı alanlara yönlendirerek bozmak istiyorlar. En zor anlarda biz ailemizle oluruz. Biz bu ruhu 15 Temmuz’da da gördük.

“Çalışmak istedikten sonra, işini iyi yaptıktan sonra iş var. Kurtuluş Savaşında gördük, Türk kadınını. Kucağında çocuğuyla savaşa koştu. Yeri gelir Türk kadını olarak ekmeğimizi taştan çıkartırız. Devletimiz de kadının çalışmasını teşvik ediyor.”

‘FUHŞU GÜZELLEŞTİRENLERKADIN DÜŞMANIDIR’
Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Sekreteri Eylem Göksu Yıldırım da fuhşun emekçilerin içerisinde yer alması için “seks işçisi” tanımının kullanıldığını belirtti. Fuhşu güzelleştirenlerin kadın düşmanlığı olduğunu vurgulayan Yıldırım şunları kaydetti:

“Kapitalist sistem, kadını tüketmenin, metalaştırmanın yanında kadın bedenini de fiziki olarak tüketimin parçası haline getiriyor. Tüketmenin sınırı olmadığı gibi tüketicinin de bir sınırı olmuyor. Bedeni satmanın ve bundan para kazanmanın adı güzelleniyor. Fuhuş sınıf içinde bir yer edinmesi için adına seks işçiliği deniyor. Kadın aşağılanarak yalnızca bedeni ile var ediliyor ikincisi cinsellik aşktan, sevgiden koparılarak ihtiyaçlar hiyerarşisinde en ilkel yerde konumlandırılıyor. +90 isimli Youtube kanalı incelendiğinde bu ve bunun benzeri yüzlerce videoya rastlarsınız. LGBTİ birey olmanın, fuhuş yapmanın farklılık olduğu propaganda edilen kanal ABD, İngiltere, Almanya, Fransa tarafından fonlanıyor. Seks işçiliği diyerek fuhşu güzelleştirmeye çalışanlar esas kadın düşmanlarıdır, kadını aşağılayanlardır. Kadını fuhşa iten bütün ekonomik, toplumsal temelleri ortadan kaldırmak için mücadele esastır. Vatan Partisi olarak kadınlarımızı buradan kurtaracak eşit bir şekilde ve emek gücü ile çalışması için mücadelemize devam edeceğiz.”

‘GENÇLİĞİ ZEHİRLEYENLERLE MÜCADELEYİ KAZANACAĞIZ’
TGB Genel Başkanı Dilek Çınar, Türk gençliğini zehirlemeyi çalışan Batı’nın yoz kültürüne karşı mücadeleyi kazanacaklarını, mutluluğa üreterek erişilebileceğini vurguladı. Çınar şunları dile getirdi:

“+90 kanalı kurulurken hedeflerinin gençlik olduğunu vurgulamıştı. Bu içerikle de gençliğe - izlerken, dinlerken, söylerken dahi utanıyoruz- 'kısa yoldan para kazanmanın yolu' bedenini satmak olarak gösteriliyor. Bu içerik Türk gençliğini zehirleme, gençliğe Batı'nın çürümüş ahlakı ve insanı aşağılayan değer yargılarını dayatma planlarının parçasıdır. İnsanı kendine yabancılaştıran, insanı insan yapan değerlerden uzaklaştırmaya çalışan Batı'nın yoz kültürüne karşı mutluluğu ve huzuru üretimde bulacağımızı biliyoruz. İnsan hayattaki en büyük üretici güçtür ve tarih boyunca insanın mutluluğunun kaynağı hep üretmek olmuştur. Üreten insan düşünen insandır. İnsan onurunu ayaklar altına alan, gençliği zehirleyen, kirleten bu sisteme karşı mücadeleyi mutlaka kazanacağız.”

FUHUŞ SUÇU TCK MADDE 227
1Çocuğu fuhşa teşvik eden, bunun yolunu kolaylaştıran, bu maksatla tedarik eden veya barındıran ya da çocuğun fuhşuna aracılık eden kişi, dört yıldan on yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu suçun işlenişine yönelik hazırlık hareketleri de tamamlanmış suç gibi cezalandırılır.

2Bir kimseyi fuhşa teşvik eden, bunun yolunu kolaylaştıran ya da fuhuş için aracılık eden veya yer temin eden kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis ve üç bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Fuhşa sürüklenen kişinin kazancından yararlanılarak kısmen veya tamamen geçimin sağlanması, fuhşa teşvik sayılır.

3Kolaylaştırmak veya fuhşa aracılık etmek amacıyla hazırlanmış görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri veren, dağıtan veya yayan kişi bir yıldan üç yıla kadar hapis ve iki yüz günden iki bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

4Cebir veya tehdit kullanarak, hile ile ya da çaresizliğinden yararlanarak bir kimseyi fuhşa sevk eden veya fuhuş yapmasını sağlayan kişi hakkında yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarısından iki katına kadar artırılır.

‘TCK’YA GÖRE SUÇ’
SOSYAL medya kullanıcıları, videoya gösterdikleri tepkilerde başta Deutsche Welle olmak üzere kanala içerik sağlayan kuruluşları eleştirdiler. Öznur Küçüker Sirene, “Bu ifade özgürlüğü falan değil, başka bir şey. Kendi ülkenizde ne yaparsanız yapın ama düşün artık Türkiye'nin yakasından.” derken Mehmet Ali Önel de “Bu habercilik değil, açıkça Türkiye'yi aşağılamak.” ifadelerini kullandı. Avukat Ayşenaz Çimen “Her taşın altından mı DW/Alman fonlaması çıkar? Hızlı para kazanmak için seks işçiliği yapın algısı yaratmak da neyin nesi? Fuhşa teşvik etme suçunu (TCK 227/2) işliyorsunuz.” diyerek vidoda suç unsuru bulunduğunu kaydetti.

ALMAN MECLİSİNDEN DESTEK BÜTÇESİ
Youtube’de Mart 2019’da ‘+90’ adıyla haber kanalı açan dört uluslararası medya kuruluşu, ‘tarafsız gündeme bağlan’ sloganıyla yayın yapacamlarını iddia etmişlerdi. Tanıtım toplantısında, kanalın medya kuruluşlarının bağlı bulundukları ülkelerin siyasi ideolojilerine ne yönde hizmet edeceği sorularına şu yanıt verilmişti: “Bizler gazeteciyiz eğer hükümetlerimizin politikalarını haberlerimizde devam ettirmeye çalışırsak sadece felç oluruz.” Ancak DW Genel Müdürü Peter Limbourg projenin Alman meclisinden destek bütçesi olduğunu da eklemişti.

HEDEF KİTLELERİ GENÇLER
Kurucular, kuruluş toplantısında hedef kitlenin özellikle gençler ve yurtdışında yaşayan Türkler olduğunu da söylemişti. Kurucular, ‘manipülasyon’ sorusu üzerine şöyle konuşmuşlardı: “Ortak ideallerimiz var o ideallerin başında daha önce belirttiğimiz gibi doğru haber geliyor. Bizim manipülasyon yapmak gibi bir amacımız olamaz.”

Tarih:
Diğer Haberler