Geri adım atması gereken ABD!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden'ın görüşmesinde çok sayıda sorun masada çözülebilecek mi?

Geri adım atması gereken ABD!

NATO üyesi ülkelerin liderleri, 14 Haziran Pazartesi günü toplanacak olan zirvede bir araya gelecek. Brüksel’de düzenlenecek toplantıda “NATO 2030: Yeni Bir Çağ İçin Birliktelik” raporu değerlendirilecek.
Zirvenin dikkat çekici noktalarından birisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Joe Biden’in ilk kez yüz yüze görüşecek olması.
Zirvede gerçekleşecek bu kritik görüşmeyi uzmanlar Aydınlık için değerlendirdi. Uzmanlar, görüşmede iki liderin masaya yatıracağı konulara ilişkin ABD’nin geri adım atması gerektiğini belirtti.

‘ABD GERİ ADIM ATMALI’
Türkiye’nin terörle mücadele, Doğu Akdeniz ve Ege gibi konularda pazarlık yapmayacağını belirten emekli büyükelçi Uluç Özülker, iki ülke arasında çözüm bekleyen 15 sorun olduğunu ifade ettiği. Bu görüşmeden bir sonuç elde edilemeyeceğini belirten Özülker şunları söyledi:
“Biden ile Erdoğan ilk kez görüşecekler. İki taraf da eteğindeki taşları dökecek. Benim şahsen bu görüşmeden bir beklentim yok. ABD-Türkiye ilişkileri konusunda ABD’nin net bir tutumu var. Biden’in seçilmesinden önce ve seçilmesinin ardından devam eden söylem ve davranışlarla bunu görüyoruz.
“Fırat’ın doğusunda PKK/YPG ile ilgili ortaya konulan tutum, Türkiye aleyhinde bir tutumdur. Aynı şekilde Doğu Akdeniz ve Ege Denizi konusunda Yunanistan’la ilgili tutum da öyle. Karadeniz’de de benzer tutumla karşılaşıyoruz. Bunun dışında İsrail konusu ve Halkbank davası meseleleri de mevcut.
“ABD ile görüşmeye başladığınızda sonunu göremiyorsunuz. Örneğin S-400 konusundaki tutumumuzda yüzde 100 haklıyız. Bu bir savunma sistemidir, Türkiye’nin kimseye saldıracağı yok. ABD’nin bunu F-35’le birlikte gündeme getirmesini kabul etmek mümkün değil.”

‘TÜRKİYE ABD’Yİ DİNLEMİYOR’
Türkiye’nin milli çıkarlarını savunması kadar doğal bir durum olmadığını ifade eden Özülker şöyle devam etti:
“Türkiye ile ABD müttefik ama Türkiye’nin ABD’nin söylediği hiçbir şeyi dinlemediği de bir gerçek. Egemen bir devlette kendi çıkarlarını savunmaktan daha doğal ne olabilir? Kendi çıkarlarını savunduğu ve hayata geçirmeye çalıştığı ölçüde kendi çıkarlarıyla çatışıyormuş diye bir tutum içerisine girmeyi anlamak mümkün değil.
“Tersten bakalım, ABD’nin bize yaptığını biz ABD’ye yapacak konuma gelsek mutlu olurlar mı? İlişkileri tamamen bitirmek her iki tarafın da menfaatine değil. Sorunlardan birkaçından geri adım atılır mı ona bakmak lazım?”

‘ABD TÜRKİYE’NİN DÜŞMANI DURUMUNDA’
ABD’nin Biden’le birlikte Türkiye’ye karşı adeta düşman bir politika sergilediğini vurgulayan Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal, Biden’in Türkiye’nin taleplerini kabul edeceğini ummanın fazla iyimserlik olacağını kaydetti. Ünal görüşmeye ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
“Amerika’nın Biden yönetiminin göreve başlamasının ardından özellikle Türkiye’ye yönelik politikası hasmane olduğu ortada. Biden yönetimi adeta Türkiye’nin düşmanı durumunda. İki liderin bir araya gelmesinde fayda var. ABD’nin Türkiye’nin taleplerini kabul edeceğini beklemek biraz fazla iyimserlik olur. Biden yönetiminin attığı birtakım adımları ülkelerden geri döndürten ülkeler var. Mesela Rusya… Ukrayna önceki aylarda kışkırtıldı ancak Rusya’nın karşı hamleleri sonucunda ABD geri çekildi. Ukrayna yönetimi, ABD yönetimi tarafından satışa getirildiğine dair işaret verdi.
“Bunun dışında İran, Almanya, Fransa gibi ülkeler var ABD’ye geri adım attıran. Amerika’nın NATO’da dayanışma oluşturma politikalarına destek vermekle birlikte bazı AB üyesi ülkeler, ABD’nin bölgesel politikalarını kabul etmediklerini gösteriyorlar. Bu konuda bugüne kadar da istikrarlı gittiler.

KAAN ARSLAN/AYDINLIK

Tarih:
Diğer Haberler