Haydi Gel Köyümüze Geri Dönelim

'Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var' adlı proje ile küçükbaş sürüleri büyüyecek, pazar sorunu ortadan kalkacak, üretici kazanacak.

Haydi Gel Köyümüze Geri Dönelim

Tarım sektörünün geliştirilmesi ve yeni iş modellerinin uygulanması amacıyla Tokat ili ve ilçelerinde Karakaya, Akkaraman ve Karagül ırkı koyun varlığının arttırılması ve bu konuda faaliyet gösteren üreticilerin sürülerinin büyütülmesi amacıyla Tokat Valiliği ve Ziraat Bankası arasında işbirliği protokolü imzalandı. Proje kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan sübvansiyonlarla kredilerin faizi sıfıra kadar düşebilecek. Et alımı yapacak ve yem satacak firmalar belirlenecek.

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi, Tokat Valiliği ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokolle hayata geçti. Bu alanda bir ilk olan işbirliği çerçevesinde, Valiliğin koordinasyonuyla, Tokat il ve ilçelerinde halen koyun yetiştiriciliği yapan, asgari 100 baş koyun için ağıl kapasitesi ve bakım şartları uygun üreticiler ile bu üreticilerin damızlık koyun alabileceği işletmeler belirlenecek. Valilik, üreticilerin uygun fiyatlarla yem alabilmesi ve kesime göndereceği hayvanları da uygun fiyatlarla satabilmesi için de devrede olacak. Bu amaçla asgari üç yem firması ve asgari üç et alımı yapacak firma belirlenerek üreticilere duyurulacak. Üreticiler ihtiyaç duydukları yemi uygun maliyetle alırken, etlik hayvan satışı için de avantajlı bir pazara sahip olacaklar. Proje kapsamında doğacak erkek hayvanların kesime gönderilerek kırmızı et üretimine katkı sağlanması; dişi ayvanların ise sürüde tutularak anaç sürüsünün büyütülmesi hedefleniyor.

UYGUN KOŞULLARLA KREDİ İMKANI
Ziraat Bankası, projeden yararlanacak üreticilere uygun koşullarla kredi kullandıracak. Bu kapsamda, damızlık koyun alımı amacıyla 7 yıla kadar vadeli yatırım kredisi ve yem giderlerinin karşılanması amacıyla da 18 aya kadar vadeli işletme kredisi kullandıracak. Bu kapsamda her üretici 150 bin TL'ye kadar kredi verilecek. Kredilerin teminatını Kredi Garanti Fonu kefaleti oluşturacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan sübvansiyonlarla, üreticilerin 100 bin TL'ye kadar olan kredilerinin faizi sıfıra kadar düşebilecek.

5 YILDA 500 BİN KOYUN
Tokat Valisi Dr. Okan Balcı projeye ilişkin şunları söyledi:

“Tokat, yedi büyük ovası, iki büyük nehri, yetişmiş insan potansiyeli, mümbit arazileri, sahip olduğu iklim şartları, üretim alanları, yaylaları ve meraları ile bir tarım şehri. Projemizin bu seneki uygulamasında 100 bin koyuna ulaşmayı planlıyoruz. Tokat’ta koyunculuğu geliştirmek amacıyla başlattığımız projemizde beş yıl içerisinde ise 500 bin koyunu Tokatlı yetiştiricilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz.”

PAZAR VE FİNANSMAN SORUNU KALKACAK
Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf da şunları söyledi:

“Üreticilerimize kullandıracağımız kredilerin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığımızın sübvansiyon desteği verdiği düşük faizli kredilerdir. Bu yönüyle finansman maliyeti oldukça düşük olacak. Teminat tarafında da Kredi Garanti Fonu kefaleti alınacak. Projeyle üreticilerimiz son derece uygun şartlarla kredi kullanarak bölgelerine adaptasyon sağlamış ırklardaki hayvanlarla sürülerini büyütecek, uygun şartlarla yem alıp, uygun şartlarla hayvanlarını satabilecekler. Ramazan Bayramı öncesinde üreticilerimize hayvan teslim edilmeye ve kredileri kullandırılmaya başlandı. Projeden 1500’ün üzerinde üreticimizin yararlanacağını öngörüyoruz. İşbirliğini diğer illerimize de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.”

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler