HDP’li Sancar: Çözüm Süreci Bitince Siyaset Alanımız Daraldı

HDP'li Sancar çözüm sürecinin bitmesinden sonra siyaset alanlarının daraldığını Kürt olmayan Batılı seçmene hitap etme güçlerinin azaldığını belirtti.

HDP’li Sancar: Çözüm Süreci Bitince Siyaset Alanımız Daraldı

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, çözüm sürecinin bitmesinden sonra siyaset alanlarının daraldığını ve Kürt olmayan Batılı seçmene hitap etme güçlerinin azaldığını belirtti. 

Sancar, Medyascope’nin sorularına verdiği yanıtlarda, PKK’ya yönelik 24 Temmuz 2015’ten itibaren yapılan operasyonlar ile birlikte siyasi alanlarının daraldığını itiraf etti. Sancar, diğer güçlerle bir araya gelebilmek için demokrasinin temel prensipleri üzerinde uzlaşmayı öne çıkarma mecburiyetinde olduklarını da ifade etti. 

Yüzde 13 oy aldıkları 7 Haziran 2015 seçimlerinde batıdan, Batı’daki Kürt olmayan batılı seçmenden kayda değer oy aldıklarını da ifade eden Sancar, şöyle sürdürdü: “Ama Kasım seçiminde oyumuz düştü. 2015 Haziran oylarında çatışmasızlık ortamının ve henüz resmen sona ermemiş çözüm süreci şartlarının rolü çok önemliydi. 

“Silahlar konuşmaya başlayınca en büyük sıkıntıyı siyaset yapma anlamında HDP gibi bu hassas dengeler ve kritik hedefler üzerinden siyaset yapmak isteyen partiler yaşar. Ama buna rağmen, bu zorluklara rağmen seçmenimiz bizi bırakmıyor. Saldırıları saymıyorum. Orada mazeret arar durumuna düşmek istemiyorum. Yani bize yönelen sayısız saldırı… Hem ideolojik hem fizik saldırı hem yargılamalar hepsi var. Bunlar da önemsiz değil. Asıl sıkıntımız çatışma başlayınca siyasetin alanının daralması ve bizim Kürt olmayan Batılı seçmene hitap etme gücümüzün azalmasıdır. Bunun için bir barış ve çözüm süreci gerekiyor.” 

ÖZERKLİK YERİNE YEREL DEMOKRASİ 
Sancar, “Siz ‘Gövde Kürtlerden oluşuyor ve bir dalları var’ dediniz. Lakin 2015’ten beri HDP bu gövdeye dair bir ana siyaset geliştiremiyor. Siz bu 4-5 seneyi düşünerek önümüzdeki 4-5 sene için demokratik özerkliğe benzer, onun yerini tutacak bir siyaset düşünüyor musunuz?” sorusuna şu karşılığı verdi: 

“Aslında programlarımızda değişen fazla bir şey yok. Bizim Kürt sorununa önerdiğimiz çözümün üst başlığı farklılaşmış olabilir ama içerik değişmiş değil. Biz artık buna 'yerel demokrasi' adını vermeyi uygun görüyoruz. Bunun içinde yerel demokrasinin gerekleri olan çeşitli sistemlerin yer alabileceğini de açıkça görmek lazım.” 

Sancar, seçimlerde ne yapacaklarını ise şöyle açıkladı: “Çok istisnai bir rejim ile karşı karşıyayız. İşte bu rejimde diğer güçlerle bir araya gelebilmemiz için demokrasinin temel prensiplerinde uzlaşabilmeyi öne çıkarma mecburiyetimiz var.” 

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler