HDP/PKK'lı Belediye Başkanlarının Kirli Sicili

Aralarında şehit Kaymakam Muhammed Safitürk’ün katilini evinde saklayan da var, seçildikten sonra belediyeleri örgüt kampına çevirenler de!

HDP/PKK'lı Belediye Başkanlarının Kirli Sicili

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun HDP/PKK'nın yönettiği belediyelere kayyum atanmasından sonra HDP'li Başkanlara sahip çıkması, HDP/PKK'lıların belediyeleri yönettiği sıralarda gerçekleştirdiği terör faaliyetlerini gündeme getirdi. HDP/PKK'lı Belediye başkanları arasında şehit Kaymakam Muhammed Safitürk’ün katilini evinde saklayan da var, seçildikten sonra belediyeleri örgüt kampına çevirenler de.

BİRİSİ PKK’NIN DOKTORU: Selçuk Mızraklı

PKK’nın Türkiye’deki faliyetlerini yürüttüğü sözde merkezi konumdaki Diyarbakır’da, HDP’li eski belediye başkanı Selçuk Mızraklı’nın seçimden sonraki 4 ayda belediyeyi örgüt kampına çevirdiği ortaya çıkmıştı. PKK elebaşlarından Muzaffer Ayata’nın yakınını ‘başkan danışmanı’, Sabri Ok’un yeğeni Selda Baran’ı da ‘kadın ve aile daire başkanı’ olarak atayan Mızraklı, kayyumun terör bağlantıları nedeniyle iş akitlerini feshettiği 248 kişiyi tekrar işe aldı. CHP’li Ekrem İmamoğlu ve milletvekillerinin Diyarbakır’a giderek samimi görüntüler verdiği Mızraklı, doktorluk yaptığı dönemde PKK’lı teröristleri gizlice tedavi etmişti. İtirafçı beyanlarına göre, ‘tıp kongresi’ ve ‘sempozyum’ gibi gerekçelerle gittiği ülkelerde PKK’lılarla buluşan Mızraklı, yaralı ve hasta teröristleri tedavi etmek için kendisi gibi sağlık görevlilerinden oluşan bir ekip kurmuştu. Mardin Büyükşehir Belediyesinin HDP’li eski başkanı Ahmet Türk ise belediye iştirakı olan birçok şirketin yönetimine PKK bağlantılı kişileri getirdi ve 313 Hak-İş üyesi işçiyi HDP’li olmadıkları gerekçesiyle işten çıkarttı.

Selçuk Mızraklı
Selçuk Mızraklı

KATİLLERİ EVİNDE SAKLADI: Rojda Nazlıer

Diyarbakır’ın HDP’li Kocaköy Belediyesi eski başkanı Rojda Nazlıer ise 6 Haziran 2016’da PKK’nın ‘Ape Musa’ kampından gelen 5 teröristi bizzat karşıladı. Nazlıer ayrıca, Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk’ün şehit olduğu saldırıyı düzenleyen ve 1 milyon 500 bin TL ödülle mavi listede aranan ‘Eylül Ergani’ kod adlı Murat Üçer ile polis memuru Nazım Tuncer’i şehit eden ve 300 bin TL ödülle gri listede aranan ‘Botan’ kod adlı Veli Taşkıran’ı evinde gizliyordu. PKK’nın lojistik ihtiyaçlarını karşılayan Nazlıer, Lice’ye bağlı Şenlikköy Yücetepe bölgesinde teröristlerle birlikte sığınak dahi kazdı.

Rojda Nazlıer
Rojda Nazlıer

EVİNDEN BOMBA NOTU ÇIKTI: Baran Akgül

HDP’li Kurtalan belediye başkanı Baran Akgül’ün evinde ele geçirilen ajandada bomba yapım talimatı çıktı. ‘Bombada anahtar sistemi’ başlıklı notlarda şu ifadeler yer aldı: 1-Mekanik sistem, 2-Elektronik sistem, 3-Bubi tuzağı. Bomba patlaması sırasında alınan tedbir, mesafe en az 100 metredir.” Nottaki ‘Patlama etkileri’ başlıklı bölümde ise “Isı etkisi, Parça ektisi, Basınç etkisi... Mektup bomba katlanmaz kesinlikle” yazıldığı ortaya çıktı. HDP’li Baykan Belediye Başkanı Ramazan Sarsılmaz’ın makamından çıkan ‘Eş Başkanlar arasındaki anlaşma’ adlı dökümanda ise eş başkan Remzi Sarsılmaz’ın her ay kendi maaşından düzenli olarak 4 bin TL’yi eşbaşkan Özden Sönmez’e takdim edeceğini yazdığı tespit edildi.

Baran Akgül
Baran Akgül

Dağa çocuk gönderme ekibi: Dilan Örenci - Yakup Almaç

Van’ın HDP’li İpekyolu belediye başkanı Azim Yacan ile sözde eş başkan Şehsade Kurt, öldürülen PKK’lıların cenazelerine katıldı. Belediye kadrosunda çalışan şehit yakınlarının işine son veren HDP’li Yacan, dağ kadrosundaki teröristlerin yakınları ve örgütün ‘değer ailesi’ adını verdiği 40 teröristi işe aldı. Yacan, PKK’nın sözde üst yönetimi tarafından ‘basın faaliyet sorumlusu’ olarak atandı. Özalp Belediye Başkanı HDP’li Yakup Almaç ve sözde eş başkanı Dilan Örenci, belediye kadrosuna PKK’lı teröristleri işe aldı ve yerel seçimler sonrası 100’e yakın çocuğu PKK’nın dağ kadrosuna göndermek istedi.

 

Dilan Örenci Yakup Almaç
Dilan Örenci Yakup Almaç

Örgüte pay verdiler: Abdulkerim Erdem- Mülkiye Esmez

Hendek-barikat yapımında aktif olarak çalışan ve evini PKK’lı teröristlere açan HDP’li Derik eski belediye başkanı Mülkiye Esmez’in evinde PKK’lı terörist Hamza Bagok, dönemin Derik belediye başkanı Abdulkerim Erdem’i tokatladı. Oğlu PKK’nın dağ kadrosunda olan Burhan Temel, Esmez’in makam şoförü oldu. Ağabeyi terör operasyonunda öldürülen Abdurrahman Sakin de eş başkan şoförü yapıldı. PKK’lı babası öldürülen Rojin Aydın ise sekreter kadrosuna alındı. HDP’li Mazıdağı eski belediye başkanı Nalan Özaydın’ın, Derik eski belediye başkanı Mülkiye Esmez’in ve Kızıltepe eski belediye başkanı Nilüfer Elik Yılmaz’ın terör örgütü PKK’ya elden para teslim ettiği, Kızıltepe, Derik ve Mazıdağı belediyelerinin düzenlediği her ihaleden ise PKK’ya yüzde 10 pay verildiği ortaya çıktı.

 

Abdulkerim Erdem
Abdulkerim Erdem
Mülkiye Esmez
Mülkiye Esmez

Dosyası kabarık: Ayhan Bilgen

HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in terör dosyası kabarık. PKK’nın Kandil’den HDP Diyarbakır İl Başkanlığı’na gönderdiği, buradan da diğer il başkanlıklarına gönderilen ‘perspektif belgesi’ndeki talimatlara hareket eden ve bu doğrultuda eylemlere katılan Bilgen’in adliyelerde 18 soruşturma dosyası var. Bilgen hakkında İstanbul, Diyarbakır, Ankara, Kars, Batman ve Tunceli’de devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, silahlı terör örgütüne üye olma; Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama; Cumhurbaşkanı’na hakaret, terör örgütü propagandası yapmak, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, güvenlik güçlerine görevi yaptırmamak suçlarından soruşturma dosyaları bulunuyor.

Bölücü örgüte finansman temin eden sözde Kürt Kızılayı, silahıyla dağda gezen, çatışmada yaralanan ya da öldürülenler ile cezaevindeki örgüt mensuplarının ailelerine para göndermek için Kars Belediyesi’nden gelen listedeki isimlerle tek tek irtibata geçti. Verilen listedeki her bir aile ile Avrupa’da yaşayan PKK’lıları ‘kardeş aile’ yapan sözde Kürt Kızılayı’nın, ‘değer aileleri’ne aylık para desteği sağladığı tespit edildi. Bu yöntemle PKK, devletin yaptığı yardımlara alternatif oluşturarak terör örgütüne bağlı aileleri yanında tutmaya çalışıyor. 6 Nisan’dan bu yana Kars’ta 250’den fazla ‘değer ailesi’ne Kürt Kızılayı tarafından para aktarıldığı ortaya çıkarıldı.

Ayhan Bilgen
Ayhan Bilgen

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler