Kuşak Yol'un Yıldızı Trabzon Olacak

Dördüncüsü düzenlenen Uluslararası İpek Yolu İşadamları Zirvesi, dün Trabzon’da başladı.

Kuşak Yol'un Yıldızı Trabzon Olacak

Tarihi İpek Yolu rotasının kadim duraklarından olan Trabzon, yeniden dünya ticaret sahnesine çıkmaya hazırlanıyor. Çin’in Kuşak-Yol Projesi’nin demir-deniz entegrasyonunu sağlayacak olan kent, yüksek potansiyeli ve eşsiz konumu ile yatırımcıların da dikkatini çekiyor.

Dördüncüsü düzenlenen Uluslararası İpek Yolu İşadamları Zirvesi, dün Trabzon’da başladı. İki gün sürecek olan zirveye 23 ülkeden 700 iş insanı katılıyor. Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak ile Çin Büyükelçisi Deng Li’nin de birer konuşma yaptığı zirve, katılımcı tüm ülkelerde canlı olarak yayınlanıyor.

KUŞAK-YOL REFAHI ARTIRIYOR

Zirvenin ilk gününde, yükselen Avrasya’nın büyük iş potansiyeline vurgu yapan konuşmacılar, işbirliği ile refah seviyesinin kısa sürede yükselebileceğine değindi.

Çin Büyükelçisi Deng Li de zirvede yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Kuşak-Yol’daki önemine dikkat çekti. Deng, şunları söyledi: “Sayın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl içinde iki kere bir araya gelerek, Orta Koridor’un geliştirilmesi konusunda fikir birliğine vardılar. Bu senenin ilk 10 ayında iki ülkenin karşılıklı ticaret hacmi 16.6 milyar doları geçti. Önümüzdeki yıl Türkiye’deki yatırım stokunu da iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Çinli şirketler; enerji, madencilik ve raylı ulaşım sistemleri gibi mega projelerde pek çok işbirliği protokolüne imza attılar. Pekin’den kalkan trenin Türkiye’den geçerek Avrupa’ya ulaşması da Orta Koridor için sembolik bir anlam taşıyor. Çin ve Türkiye, el ele vererek ticaretin serbestleştirilmesi konusunda güzel sonuçlar elde etti.

“2013 yılında Xi Jinping tarafından ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesinin ilan edilmesiyle birlikte İpek Yolu’ndaki refah, yeniden görülmeye başladı. Koridordaki ülkelerde 950 milyar dolarlık ihracat gerçekleşti. 210 milyar dolar yatırım yapıldı. Bu proje kapsamlı bir şekilde hayata geçirilebilirse, küresel ticaret yüzde 6.2, güzergahtaki ülkelerin ticareti ise yüzde 9.7 artacak. Kuşak-Yol’un inşası, yeni bir refah dönemi yaratıyor. Bu noktada Çin, dışa daha fazla açılarak işbirliklerini geliştirecek ve projeyi hızlandıracak. Makro politikalar konusunda eşgüdüm artırılacak.”

"DÜNYA EKOSİSTEMİ ASYA’DA GELİŞİYOR"

Bakan Berat Albayrak ise konuşmasında dünyadaki ana ticaret merkezinin Asya’ya kaydığını vurguladı. Çin ve Türkiye arasında önemli işbirliği alanları olduğunu kaydeden Bakan Albayrak, şöyle devam etti: “Çin’in, tarihi İpek Yolu’nu canlandırmak ve Pasifik’ten Atlantik’e kadar yeni bir ticaret yolu kurmak için başlattığı ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesi, 8 trilyonluk hacmi ve ticarete getireceği yeni solukla, ülkemize de büyük ekonomik fırsatlar sunuyor. 1492 öncesindeki 500 yılın ekosistemine baktığınızda, dünyadaki ana ticaret merkezi Asya’ydı. Çin ve Osmanlı da bu hinterlandın kapı gözetmenliğini yapıyordu. Dünya ekosistemi bu merkezde büyüdü. 21 yüzyıl, Asya ekonomisinin tekrardan dünya ekonomisinde başat merkez olacağı bir dönem olacak. Çin’in başlattığı Kuşak-Yol projesi kapsamındaki bu ekosistem, katılımcı tüm ülkelerin ekonomilerine önemli katkılar yapacak. Biz de Türkiye olarak; bölgesel huzurun, istikrarın, refahı artıracak her girişimin doğal ortağı, parçası olacağımızı ifade ediyoruz.”

EN BÜYÜK RAKİP GÜRCİSTAN

Trabzon’un Kuşak-Yol’a entegrasyonu konusundaki en büyük rakibi ise Gürcistan’ın Anaklia Limanı. Yılda 100 milyon tonluk kargo işleme kapasitesine sahip olan limanın ilk aşaması, 2020’de tamamlanacak.

Demir İpek Yolu’na entegre edilecek olan liman, Romanya’nın Köstence Limanı üzerinden Avrupa’ya açılacak.

"EN ETKİLİ LİMAN"

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle de yükselen Avrasya vurgusu yaptı. “Avrasya ve Asya Pasifik’in yükselişiyle birlikte yeni bir ticari işbirliği döneminin eşiğindeyiz” diyen Gülle, şöyle sürdürdü: “Trabzon limanı, yıllık 10 milyon ton yükleme kapasitesiyle Trans-Kafkasya koridorundan dünyaya açılan en etkili limandır. Avrasya’nın yükseldiği bu altın çağda, gerekli yatırımlar yapılmalıdır. İpek Yolu tekrar ayağa kalkmaktadır.”

"KUŞAK-YOL’DAKİ ÖNEMİ"

Prof. Dr. Kemal Üçüncü, Trabzon’un Kuşak-Yol Projesi’ndeki önemini Aydınlık’a anlattı: “Trabzon, Avrupa’yı Asya’ya, kuzeyi de Ortadoğu ve Afrika’ya bağlayan en kestirme stratejik odak noktasıdır. Üç buçuk saatlik uçuşla 40’tan fazla ülkeye ulaşmak mümkündür. Afro-Avrasya ile Avrupa’yı Hint Okyanusu’na indiren yol, Tuna-Trabzon yoludur. Güneyden Basra sistemine, İran üzerinden Hint Okyanusu’na, Orta Asya ve Çin üzerinden Pasifik’e, Rusya üzerinde Arktik ve Atlas Okyanusu’na kadar uzanan bir hattın bağlandığı noktadır.

“Bugün, Demir İpek Yolu’na bağlı bulunan limanların çok büyük bir avantaja sahip olduğu açıktır. Bakü-Tiflis-Kars üzerinden gelerek ülkemizden geçen Demir İpek Yolu’na en yakın liman ise Trabzon limanıdır. Samsun-Hopa demiryolu hattının maksimum 1 milyar dolara tamamlanmasıyla da demir, denize kavuşacaktır.

“Bu eksen, dünyanın en önemli lojistik eksenlerinden biri olmaya adaydır. Rus limanlarına çıkıldığında kanallar sistemi ile Kuzey Buz Denizi’ne, Hazar’a; demiryolları ile de bütün Asya’ya açılmak mümkündür. Aynı zamanda ülkemizin Türk dünyası ve akraba topluluklar ile pazar anlamında bütünleşmesini de beraberinde getirecektir. Mersin-Şanghay hattı 14 bin kilometreyken, bu rota 5 bin 500 kilometreye kadar düşmekte, 45 günlük süre 3 güne inmektedir. Bu rakam bile hattın önemini anlatmaya yeter.”

Haber: Tevfik Kadan-Aydınlık

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler