Mural Festivali ile Kadıköy duvaları rengarenk

"Mural Sanatı"nın önde gelen sanatçılarını bir araya getiren "Kadıköy Mural Festivali", Kadıköy sokaklarını rengarenk duvar resimleriyle süslüyor.

Mural Festivali ile Kadıköy duvaları rengarenk

Kadıköy Belediyesi’nin organize ettiği ve bu sene yedincisi düzenlenen "Kadıköy Mural Festivali" 09 Temmuz’a kadar devam edecek.

İlk kısımda Brezilyalı sanatçı Arlin, Rasimpaşa Mahallesi’nde ve Sırbistan’dan Artez, Osmanağa Mahallesi’nde başladığı çalışmalarını tamamladı. Festivalin ikinci kısmında ise Hırvatistan’dan Lonac ve Türkiye’den Omeria, Rasimpaşa Mahallesi'nde bulunan Kırmızı Kuşak Sokak ve Ayrılık Çeşme Sokak’da yer alan iki duvarı renklendirecek. Üç yabancı ve bir yerli sanatçının katılımıyla gerçekleşen festivalin sonunda Kadıköy’ün yaklaşık 1.250 metrekarelik 4 duvarı "Mural" sanatıyla renklenmiş olacak.

36 SANATÇI, 32 DUVAR SANATI

İlk olarak 2012 yılında Yeldeğirmeni’nde başlayan Kadıköy Mural Festivali’ne şimdiye kadar yerli yabancı birçok sanatçı katıldı. Boş bina cephelerine yapılan resimlerle Kadıköy’ün pek çok sokağı açık hava sergi salonuna dönüştü ve bugüne kadar 36 sanatçı toplam 32 duvarı özgün çalışmalarıyla renklendirdi.

Mural Sanatı: Duvar ressamlığı, doğrudan duvar, tavan veya diğer büyük daimi yüzey üzerinde boyanarak sanat eseri oluşturmadır. Duvar resminin ayırt edici bir özelliği, verilen alanın mimari unsurlarının resmin içine uyumlu bir şekilde dahil edilmesidir.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler