Netflix Tepki Türkiye Takdir Topladı

Türkiye'nin Netflix'te yayınlanması gündeme gelen pedofili içerikli Minnoşlar filmi için ortaya koyduğu tavır uluslararası kamuoyunda takdir topladı.

Netflix Tepki Türkiye Takdir Topladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) çocuk istismarı barındıran sahneler içerdiği gerekçesiyle 'Cuties' (Minnoşlar) filmini Türkiye kataloğundan çıkarttırdığı Netflix'e dünya büyük tepki gösterdi. Tedbirini erken alan RTÜK'ün öncü tavrı ise takdir topladı.

RTÜK, yayınladığı 'Cuties' filminin fragmanında çocuk istismarına yönelik görüntülerin yer alması gerekçesiyle Netflix'e yayın ilkesi ihlali cezası verdi. RTÜK'ün kararının tebliğ edilmesinin ardından Netflix de çocuk istismarı görüntüleri içeren filmi Türkiye kataloğundan çıkardı.

NETFLİX'İN YARGILANMASI GEREKİR 

Bugüne kadar pek çok kez tartışılan dünyanın önde gelen film ve dizip platformu Netflix, söz konusu film nedeniyle dünyada çokça tepki gördü. Çocuk istismarı sahneleri içeren 'Cuties' filmini yayınlayan platform, milyonların tepkisiyle karşılaştı. Yayının hemen ardından dünya genelinde Netflix’e karşı sosyal medyadan örgütlenen gruplar, dizinin çocukları cinsel bir obje olarak göstermesi ve pedofili ile ilişkilendirmesi sebebiyle protesto ettiler. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere Netflix’i çocuk pornografisi yayınlamakla suçlayan üst düzey bürokratlar, kanaat önderleri ve ünlü isimler bu içeriğin Netflix kataloğundan çıkarılmasını istedi. ABD’de bazı eyaletlerde Netflix’in suç işlediği ve yargılanması gerektiği dillendirildi. Tepkiler üzerine Netflix’in borsadaki hisseleri de değer kaybetti.

KARŞI KAMPANYA ÖRGÜTLENDİ

Netflix aleyhine sosyal medyadan kampanya başlatan düşünce kuruluşları ve çocuk hakları savunucuları, Netflix hesaplarını kapatma kararı aldı. Twitter’da "cancelnetflix" (netflixini iptal et) etiketiyle dünya listesinde balşarda olan ve saatlerce listeden inmeyen kampanya, dünya basınında da yankı buldu. 9 Eylül’de gösterimi yapılan filmin hiçbir sanatsal değeri olmadığını söyleyen bazı yazarlar, yapımın tamamen bazı grupların ahlaksızca emellerine hizmet ettiğini ifade ettiler. Cinsellik ve çıplaklık uyarısıyla ailelere sunulan filmin imdb puanı ise 1,7’yi geçemedi.

İmza kampanyası sitesi change.org'da Netflix aboneliğinin iptal edilmesi çağrısının yapıldığı bir dilekçeye 600.000'den fazla kişi destek verdi. 

YABANCI BASINDA TÜRKİYE LEHİNE YORUMLAR

Dünya üzerinde tepkiler çığ gibi büyürken filmin fragmanı üzerinden yapımın içeriğini tahmin eden RTÜK, tedbirini erken aldı. RTÜK, çocuk istismarı sahneleri barındıran Netflix'in skandal filmi "Cuties" hakkında geçen hafta karar alarak yapımı Türkiye kataloğundan çıkarttırmıştı. Netflix’in pedofili içeriği karşısında Türkiye’nin koruyuculuğu ve RTÜK’ün öncü tavrı ise takdir topladı. Türk kamuoyunda olumlu karşılanan RTÜK kararı, bugüne kadar kafasını kuma gömen uluslararası camia tarafından ilk kez methedildi. Uluslararası yayıncılık ilkelerin etkili şekilde uygulayan RTÜK’ün bu kararı sonrasında yabancı kaynaklı birçok haber sitesinde ve sosyal medyada Türkiye lehinde olumlu yorumlar yapıldı.

NETFLİX: FİLMİ İZLEMEYE TEŞVİK EDİYORUZ

Netflix ise "Cuties/Minnoşlar" filmini savundu. Filmin güçlü bir sosyal yorum taşıdığını belirten Netflix, eleştirenleri ‘filme bir şans vermeye’çağırdı.

Fox News’e bir açıklama yapan şirket, “Cuties, küçük çocukların cinselleştirilmesine karşı sosyal bir yorum. Bu ödüllü bir film ve genç kızların sosyal medyada ve daha genel olarak büyüdükleri toplumda karşılaştıkları baskı hakkında güçlü bir hikâye. Bu mühim konuları önemseyen herkesi filmi izlemeye teşvik ediyoruz” ifadelerini kullandı.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler