Rahat Uyu Esma Astsubay!

Astsubay Esma Çevik'in şehit olduğu saldırının faili etkisiz hale getirildi.

Rahat Uyu Esma Astsubay!

Mardin'in Nusaybin İlçesi kırsalında, önceki gün 6 teröristin öldürüldüğü hava destekli operasyonun ayrıntılarına ulaşıldı. Teröristlerin saldırı hazırlığında olduğu bilgisi üzerine, bölgede keşif uçuşu yapan SİHA'lar, Bagok Dağı eteklerinde, 2 teröristin görüntüsünü aldı. Bunun üzerine havalanan 2 F-16, nokta atışıyla silahlı iki teröristi vurdu. Ardından bölgeye helikopterle indirilen JÖH ve komandoların sıcak temas sağladığı 4 terörist, ateşle karşılık verince, 3'ü ölü ele geçirildi. Biri ise teslim oldu.
Yapılan incelemede, öldürülen teröristlerden birinin sözde Mardin Eyalet sorumlusu olan ve 10 milyonluk kırmızı kategoride aranan İran uyruklu "Hewraman" kod adlı Hasan Mahmudi olduğu tespit edildi.

ÇUKUR VE HENDEK OLAYLARININ BAŞINDAKİ İSİMLERDENDİ

7 Eylül 2019'da Mardin Özel Harekât Şube Müdürü Tufan Kansuva'nın şehit olduğu hain saldırının faili olarak aranan Mahmudi, Silopi ve Nusaybin'deki çukur ve hendek olaylarına katılan teröristlerin başındaki isimlerden biriydi. PKK'nın silahlı kolu HPG'nin de sözde Askeri Konsey üyesi olan ve Kandil'deyken uzun zaman terörist elebaşı Murat Karayılan'ın da yakın korumalığını yapan teröristin Van ve Hakkâri'de de 9 güvenlik görevlisinin şehit olduğu hain saldırılara bizzat katıldığı belirlendi.

Teröristlerin biri de, 1 milyonluk turuncu kategoride aranan sözde Bagok-Ömeryan bölge sorumlusu "Reber" kod adlı Teyyüp Çam olduğu belirlendi.

BOMBAYI İMHA ETMEK İSTERKEN ŞEHİT OLDULAR

Astsubay Esma Çevik ile Uzman Çavuş Kemal Sayar'ın, 9 Aralık 2019'da Şırnak'ın İdil İlçesinde tuzaklanmış uzaktan kumandalı bombayı imha etmek isterken şehit olduğu saldırının faili olduğu belirlenen Çam, 3 Nisan 2020'de Mardin'in Nusaybin İlçesine bağlı Dibek Köyündeki askeri karakol inşaatında çalışan evli iki çocuk babası İnşaat Mühendisi Mazlum Gözenoğlu'nu (27) şehit etmekten aranıyordu.

Çam ayrıca Midyat, Ömerli ve Şırnak'ın İdil İlçelerinde 6 güvenlik görevlisinin şehit olduğu, 13 güvenlik görevlisinin yaralandığı hain saldırıların baş failiydi. Üç teröristin kimlik tespiti çalışmaları ise sürüyor.

Özgür Cebe / Sabah

Tarih:
Diğer Haberler