Sadece Airbus Yapıyordu, Türkiye De Başladı 'Koca Yusuf'lara Özel Bakım

A400M nakliye uçaklarının Airbus tesislerinde 6 ayda yapılan hafif bakımları, Kayseri 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü tarafından 3 ayda tamamlandı

Sadece Airbus Yapıyordu, Türkiye De Başladı 'Koca Yusuf'lara Özel Bakım

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taktik ve ulaştırma kabiliyetlerini artıran ve “Koca Yusuf” olarak bilinen A400M uçaklarının hafif ve ağır bakımları, Airbus tesisleri dışında sadece Kayseri 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nde yapılıyor.

Kayseri 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı'nda konuşlandırılan ve Hava Kuvvetleri'nin gücüne güç katan “uçan kale”lerin bakımlarını yapabilme kabiliyetine sahip olan fabrika, yıl sonu itibariyle retrofit (bakım-onarım-iyileştirme) işlemini de Airbus dışında uygulayabilen tek ülke olacak. Bakım hem Türkiye envanterindeki hem de dünyadaki diğer A400M'lere uygulanacak. Türk mühendislerinin tasarım ve imalatına katıldığı ilk uluslararası uçak projesi olan A400M'lerin hafif ve ağır bakımlarının yanında retrofit işlemlerinin de Kayseri 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nde uygulanacak olması, hem dünya havacılık bakım onarım sektöründe ülkemizin tanınırlığı hem de ekonomiye çok ciddi katkısı nedeniyle önemli.

TÜRKİYE'NİN İLK STRATEJİK NAKLİYE UÇAĞI
2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nde görevli A400M Retrofit Proje Subayı Hava Mühendis Üsteğmen İsmail Barış Sağlam, A400M'nin Türkiye'nin ilk stratejik nakliye uçağı olduğunu söyledi.

Türkiye envanterinde dokuz adet A400M olduğunu hatırlatan Sağlam, şunları kaydetti: “Bu uçak Türkiye de dahil olmak üzere sekiz ülkede görev almaktadır. Türkiye bu projede toplam 10 uçağı tedarik etmiş bulunmaktadır. Bugüne kadar dokuz uçak envanterimize girmiş, 10. uçağın ise 2022 yılında envanterimize girmesi planlanmaktadır. Bu dokuz uçağın sadece tedarik edilmesi değil, bakım ve idame işletmeleri de bizler, yani 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Kayseri 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nde, envanterimizde olan dokuz uçağın CL-hafif bakımları, CH-ağır bakımları yapılmaktadır. Airbus tarafından altı ayda yapılan hafif bakımları Kayseri 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü tarafından üç ayda tamamlanmıştır. A400M uçaklarının bakım kabiliyetinin 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'ne kazandırılması sonucunda hem uçakların bakım süreleri kısalmış hem de bakımın daha ekonomik yapılması sağlanmıştır.”

ALTI UÇAĞIN BAKIMI YAPILDI
2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nde bu güne kadar altı adet A400M'nin bakımının yapıldığını aktaran Sağlam, bakımların Türkiye'de daha ekonomik yapılmasının sağlandığını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Aynı zamanda 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, uçağa retrofit, yani uçağın ilk envantere girdikten bugüne kadar kullanıcı geri dönüşlerinin ve tasarım değişikliklerinin yer aldığı bir paket uygulamayı planlamaktadır. Retrofit dediğimiz bu uygulamaları Kayseri 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü tarafından Airbus dışında sadece biz uygulamaktayız. 2020 yılı sonunda bu proje başlayacak. Bu aşamada tesis yeterlilikleri, kalite gereklilikleri sağlanmaktadır. Faz 1 dediğimiz bu gerekliliklerin sağlanması sonrasında Faz 2'ye yani uçağın bakımına geçeceğiz. Uçağın bakımı tamamlandıktan sonra diğer ülke uçaklarının da burada bakımlarının yapılması planlanmaktadır. Sadece Türkiye'nin uçakları değil diğer ülke uçaklarının bakımları da tesislerimizde 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.”

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler