Seyit Tümtürk: Görmedim Ama Öyle Diyorlar!

Uygur Türklerine karşı zulüm yalanlarının başı olan Seyit Tümtürk: "Doğu Türkistan’da hiç yaşamadım, zulme tanık olmadım. Dedemlerden duydum" dedi.

Seyit Tümtürk: Görmedim Ama Öyle Diyorlar!

Terör örgütü kurma ve yönetme suçlarından yargılanan terör örgütü Doğu Türkistan İslam Partisi'nin sözde liderlerinden Abdulkadir Yapçan’ın İstanbul Çağlayan Adliyesi'ndeki duruşmasında tanık olarak dinlenen Uygur ayrılıkçılarının lideri Seyit Tümtürk, “Yapçan’ın yaptığı her şeyi ben de yaptım, söylediği her şeyi ben de söyledim. Birlikte Türkiye’de birçok eyleme katıldık” dedi. Tümtürk’ün “Doğu Türkistan’ı hiç görmedim, hiç yaşamadım, zulme doğrudan tanık olmadım. Annemden, babamdan, dedelerimden duydum” demesi dikkat çekti.

Çin’deki ayrılıkçı faaliyetlerin merkezindeki Doğu Türkistan İslam Partisi’nin kurucularından Abdulkadir Yapçan, terör örgütü kurmak veya yönetmek, resmi belgede sahtecilik suçlarından yargılanıyor. Yapçan, önceki gün İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Tekirdağ Göç İdaresi Müdürlüğü’nden SEGBİS aracılığıyla bağlandı. Ayrılıkçı Uygur iddialarının yinelendiği duruşmada Yapçan lehine tanıklık yapanlar, Yapçan’ın iade edilmesi durumunda idam edileceğini ileri sürdü.

TÜMTÜRK: YAPTIĞI HER ŞEYİ BEN DE YAPTIM

Duruşmada tanıklık yapan isimlerden biri de Uygur ayrılıkçılarının liderlerinden Seyit Tümtürk’tü. İfade öncesi kimlik beyanında ailesinin Çin zulmünden kaçtığını, 1964’te Afganistan Kabil’de doğduğunu belirten Tümtürk, “Doğu Türkistan’ı hiç görmedim, Doğu Türkistan’da hiç yaşamadım. Doğu Türkistan’daki zulmü hiç görmedim. Annemden, babamdan, dedelerimden duydum. Babam Çin kamplarında, maden ocaklarında zorla çalıştırılmış” dedi. Yapçan’ı 15-20 yıldır tanıdığını, Yapçan’ın IŞİD’e karşı insanları uyardığını savunan Tümtürk, “Yapçan’ın yaptığı her şeyi ben de yaptım, söylediği her şeyi ben de söyledim. Birlikte Türkiye’de birçok eyleme katıldık. Yapçan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığı için Çin iadesini amaçlamaktadır” dedi.

SAHTE KİMLİKLE YAKALANMIŞTI

Terör faaliyetinde bulunduğu gerekçesiyle Çin Halk Cumhuriyeti tarafından hakkında kırmızı bülten çıkartılarak, iadesi istenen, Türkiye’de sahte bir kimlikle dolaşırken 2008’de gözalatına alınıp bırakılan Abdulkadir Yapçan, Eylül 2016’da tutuklandı. Yapçan hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), sınır dışı edilmemesine ve yargılama süreci bitene kadar Türkiye’den çıkarılmamasına gerektiğine karar vermişti. Ardından yapılan itiraz üzerine Yapçan, adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

DOĞU TÜRKİSTAN İSLAM PARTİSİ NEDİR?

Örgüt, El Kaide’ye bağlı olarak "Doğu Türkistan İslami Hareketi" adıyla 1997 yılında kuruldu. Ardından partileşerek "Doğu Türkistan İslam Partisi" adını aldı. Örgüt, bir kısım Özbek kökenli İslami örgüt mensubuyla da birleşerek "Türkistan İslam Partisi" oldu.

Örgüt, Suriye’de, Türkiye’de, Irak’ta, Afganistan’da ve Çin’de terör faaliyeti yürütüyor ve Çin Halk Cumhuriyeti’nden ayrılma amacı güttüğünü belirtiyor. Sözde “Doğu Türkistan İslam Partisi”, FETÖ örgütüyle sıkı bağlara sahip. Seyit Tümtürk, Abdullah Gül ile yakın bağlantı içinde. Doğu Türkistan İslami Hareketi başta olmak üzere benzer örgütler ve çevreler, 1 Ekim 2018 günü Paris’te toplandı, bir "Doğu Türkistan Millî Meclisi" kurduklarını ilan etti. Sözde meclisin başkanlığına Seyit Tümtürk getirildi.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler