Talat Paşa Komitesi'nden Türkiye Ermenistan İlişkileri Üzerine Basın Açıklaması

G. Sekreterliğini yürüttüğümüz Talat Paşa Komitesi Başkanı Sn. Hasan Korkmazcan, Türkiye Ermenistan ilişkilerinde atılması gereken adımları açıkladı.

Talat Paşa Komitesi'nden Türkiye Ermenistan İlişkileri Üzerine Basın Açıklaması

"Değerli Basın Mensupları,

Büyük Türk Milleti,

Talat Paşa Komitesi (TPK) olarak Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde yeni bir sayfa açılmasına ilişkin fikir ve önerilerimizi kamuoyuyla paylaşmak üzere toplanmış bulunuyoruz.

Türkiye ve Ermenistan arasında gerginliğin azaltılmasına yönelik müzakereler, yalnızca Türkiye ve Ermenistan değil, bölgemiz açısından da yeni bir döneme girildiğinin göstergesidir.

Bu müzakerelerin hangi siyasal iklimde ve nasıl bir uluslararası çerçeve içerisinde yapıldığı, bu yeni dönemin anahtarını vermektedir.

Birincisi, bu yeni sayfa, Türkiye’nin ABD saldırganlığına kararlı duruşunun ve Azerbaycan’ın kazandığı Karabağ Zaferi’nin neticesidir. Azerbaycan Devleti ve Ordusu, Türkiye ve Rusya başta olmak üzere aynı cephedeki bölge devletlerinin de desteğini arkasına alarak Karabağ’ı azatlığa kavuşturmuştur. Böylece Batı’nın Kafkasya’da bir istikrarsızlık unsuru olarak kullandığı işgal sona ermiş ve ABD’nin kışkırtıcılığı bozguna uğramıştır.     

İkincisi, bu açık yenilgi, Ermenistan’da ABD’nin güdümünde siyasetler izleyen Paşinyan hükümetine ders olmuştur. Ermeniler Batı güçlerine dayanarak Kafkasya’da değil savaş kazanmak, en ufak bir kazanım elde edemeyeceklerini anlamışlardır. Ermenistan’ın içindeki savaş kışkırtıcılarına karşı bölge ülkeleriyle anlaşmayı savunur hale gelmişlerdir.

Dolayısıyla Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi; bölgede istikrar, barış ve ülkeler arası ilişkiler açısından büyük fırsatları beraberinde getirmiştir. Karabağ’daki savaşın ardından Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan üç taraflı anlaşma da bölgedeki fırsatların olgunlaştığını doğrular niteliktedir.

Türkiye ve Ermenistan arasında geçmişte de çeşitli adımlar atılmış, ilişkilerin yeniden kurulması için çeşitli girişimlerde bulunulmuştur. Fakat geçmişte Türkiye’nin çıkarından ziyade, bölgede ve ülkemizde etkili olan Amerikancı siyasetler etrafında Türkiye’nin soykırım yalanı başta olmak üzere çeşitli alanlarda tavizler vererek attığı adımlar ekseninde ilişkiler kurulmaya çalışılmıştı. Bu planların gerçekçi ve ülke menfaatlerine uygun olmadığı, Ermenistan’ın da Türkiye’nin de buradan kazançlı çıkmadığı daha o dönemden kesinleşmişti.

İçinde bulunduğumuz İkinci İstiklal Savaşı süreci, Karadeniz’den Umman Denizi’ne kadar uzanan bütüncül stratejik cephe, Ermenistan ile kuracağımız yeni ilişkilerin eksenini de tayin etmektedir. Bu çerçevede esas olan Türkiye’nin vatan bütünlüğünü ve menfaatlerini koruyacak, bölgenin güvenliğini ve birliğini güçlendirecek stratejiyi hayata geçirmektir.

Bu kapsamda iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesi devletler nezdinde atılacak adımlarla karşılıklı güvenin artırılmasına bağlıdır. Bunun için Ermenistan’ın, bölge ülkelerinin uzattığı eli kavraması, emperyalistlerin dayattığı düşmanlık siyasetlerini terk etmesi gerekmektedir.

Bu doğrultuda;

1. Ermenistan 10 Kasım 2020 tarihinde Rusya ve Azerbaycan ile imzaladığı üçlü ateşkes anlaşmada üzerine düşen yükümlülüklerini koşulsuz yerine getirmelidir.

2. Ermenistan ve Türkiye karşılıklı egemenliklerine, toprak bütünlüklerine saygı göstermeli ve barış içinde yaşayacaklarını beyan etmelidir.

3. Ermenistan AİHM’in Perinçek-İsviçre Kararı’nda tespit edildiği üzere “Soykırım Yalanı”ndan vazgeçmelidir.

4. İki ülke arasında karşılklı düşmanlıklara yer verilmemelidir. Bu kapsamda Ermenistan’ın Şirvak vilayetinde Talat Paşa’nın nezdinde tüm Türk milletini aşağılayan heykel derhal kaldırılmalıdır.

 Bu adımların Ermenistan tarafından atılmasını sağlamak Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini ve karşılıklı fayda temelinde ilerlemesini sağlayacaktır.

Unutmamak gerekir ki Ermenistan’ın Batı politikalarına alet olması en çok Ermenistan’a zarar vermiştir. Bölgede ABD ve Fransa gibi emperyalist kuvvetlerin oyun dışı kaldığı bu dönemde bölge ülkelerini bir araya getirecek formülleri hayata geçirmek bölgede barış ve istikrarın hâkim olmasını sağlayacaktır.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Sn. Vladimir Putin tarafından ilan edilen Güney Kafkasya’da Altılı Platform tarihi önemde bir hamle olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Hasan Korkmazcan

Talat Paşa Komitesi Başkanı

TBMM E. Başkanvekili

Türk Parlamenterler Birliği Onursal Başkanı

 

TALAT PAŞA KOMİTESİ NEDİR?

Talat Paşa Komitesi, 2005 yılının Temmuz ayında KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkanlığında kurulan, “Ermeni Soykırımı” yalanlarına ve Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’nı bir “soykırım suçu” olarak göstermeye çalışan emperyalist ülkelere karşı, milli devletimizi savunmak, milli birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek amacıyla, Türkiye’nin vatansever aydınlarınca kurulan bir mücadele örgütüdür. Türkiye Gençlik Birliği, TGB Genel Sekreteri Berke Mustafa Berkil'in şahsında, Talat Paşa Komitesi'nin Genel Sekreterliği görevini yürütmektedir.

Tarih:
Diğer Haberler