Türkiye-ABD ittifakının temelleri yok oldu

Washington'da düzenlenen bir panelde Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendiren uzmanlar, iki ülke arasındaki ittifakın temellerinin yok olduğunu söyledi.

Türkiye-ABD ittifakının temelleri yok oldu

Biden yönetiminin dış politikasının NATO, Ortadoğu ve Asya ayağı George Washington Üniversitesi’nin düzenlediği panelde ele alındı. Türkiye ve ABD ilişkilerinde gelinen noktayı ve bundan sonrasını değerlendiren uzmanlar, "iki ülke arasındaki ittifakın temellerinin artık yok olduğunun" altını çizdi.

George Washington Üniversitesi tarafından düzenlenen "Biden Yönetimi ve Dünya: Ne beklenmeli?" konu başlıklı panele konuşmacı olarak ABD’nin NATO nezdindeki eski temsilcisi Kurt Volker, George Washington Üniversitesi Çin Politikası Programı Direktörü David Shambaugh, George Washington Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Profesörü Kimberly Morgan ve yine üniversitenin Ortadoğu Projesi Direktörü Marc Lynch katıldı.

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre; Biden döneminin Asya Pasifik, Ortadoğu, Avrupa Birliği ve NATO bağlamında izleyeceği dış politikanın unsurlarının değerlendirildiği panelde katılımcılar, yeni yönetimin bir önceki yönetimden hangi açılardan farklılaşabileceğini ve hangi alanlarda devamlılık olabileceğini ele aldı.

'ABD'NİN DESTEKLEDİĞİ TERÖR GRUPLARI VAR'
ABD’nin eski NATO temsilcisi Kurt Volker, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyadaki mevcut duruma ilişkin bir tablo çizerek genel bir değerlendirme yaptı. "Türkiye’nin durduğu yerden bakıldığında, Türkiye’nin güney kıyısında bulunduğu Karadeniz’de yoğun bir şekilde askeri varlığını artırmış olan Rusya var. Suriye krizi var. IŞİD var. İran var. ABD’nin destek verdiği bazı Kürt terör grupları var ve Türkiye’nin ilişkisinin bulunduğu terörist olmayan gruplar var. Türkiye ve Ortadoğu’daki bazı ülkeler arasında bir rekabet söz konusu. Doğu Akdeniz’de sadece Kıbrıs konusunda değil; enerji konusunda anlaşmazlıklar var. Avrupa ile sorunlu ilişkiler var. Bu konularda Türkiye’nin ve ABD’nin çıkarlarının ne olduğuna bakacak olursanız, bunların aslında birbiriyle örtüşebileceğini görebilirsiniz" diyen Kurt Volker, Türkiye ve ABD arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bazı zorluklar yaşanmış olsa da iki ülkenin bu coğrafyada benzer çıkarlara sahip olduklarını iddia etti.

'ERDOĞAN ARTIK FARKLI DÜŞÜNÜYOR'
George Washington Üniversitesi Ortadoğu Projesi Direktörü Marc Lynch ise ABD ve Türkiye ilişkileri konusunda daha karamsar bir tablo çizdi.

Türkiye ve ABD arasındaki ittifakın temellerinin artık var olmadığını belirten Lynch, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin bölgedeki çıkarlarını hem daha önceki liderlerden hem de 10 yıl öncesindeki Erdoğan’a kıyasla artık daha farklı değerlendiğini söyledi, "Türkiye şu anda 2016’daki başarısız darbe girişiminin ardından Erdoğan’ın paranoyasının tetiklediği bir otokrasi" şeklinde konuştu.

Türkiye’nin bir müttefik olarak davranmadığını savunan Lynch, "Bence ABD, Türkiye ile ittifakın geçmişte nasıl olduğunu anımsayıp yeniden o döneme dönülebileceğini düşünerek kendini kandırıyor. Bence Türkiye temelde çok değişti. Libya, Azerbaycan ve Suriye’nin kuzeyinde askeri olarak sonuç aldığı müdahaleleri oldu. Bir yandan bölgede ilerleyerek kazanım elde ettiğini; diğer yandan da eski müttefiklerinin ihanetine uğradığını düşünüyor. Bu çok zararlı bir birleşim. Ben Ankara’da şu anda pragmatik bir tavır gözlemlemiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

 

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler