Uygur Ayrılıkçığı = HDP/PKK

Uygur Amerikan Derneği Başkanı Kuzzat Altay, PKK'nın partisi HDP'ye dua etti: "İnşallah daha çok güçlenirsiniz'"

Uygur Ayrılıkçığı = HDP/PKK

Uygur Amerikan Derneği Başkanı Kuzzat Altay, HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun kanalına çıktı. ABD'yi öven Altay, MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay'ın “Çin'e savaş mı açalım” açıklamasına tepki gösterdi, "Yav**klık, münafıklık" dedi. HDP’ye teşekkür eden, Davutoğlu'nun "Uygurlar sınırdışı ediliyor" yalanına sarılan Altay'a, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nden yalanlama geldi.

‘DOĞU TÜRKİSTAN TARİHİNE VAKIF DEĞİLİM’
"Fetullah Gülen’in takipçisiyim" sözleriyle bilinen, Rabia Kadir’in yeğeni Kuzzat Altay, daha önce FETÖ firarisi Erkam Tufan Aytav’ın Youtube kanalına da çıkmıştı. Türkiye’de ana akım medyanın Uygurları görmediğini iddia eden Altay, “Uygurlar’ın sesi Türkiye’de kısıtlanıyor” dedi. 2008’de Türkiye’den ABD’ye mülteci olarak gittiğini belirten Altay, Çin ve Uygurlar hakkında 'bilgisi olmadığını' şöyle itiraf etti: “Pek de Doğu Türkistan meselesinde siyasetle çok fazla bilgili bir insan değilim. Doğu Türkistan tarihine de çok vakıf değilim. Ama benim bildiğim kadarıyla 2016-17 yıllarında başladı, 2018’de tavan yaptı. Siyasi ve tarihi bilgilerim çok değil.”

Daha önce, ABD’nin Uygur projelerinde görev alan Seyit Tümtürk de “Doğu Türkistan’da hiç yaşamadım. Zulmü görmedim” itirafında bulunmuştu.

Kuzzat Altay, MHP Grup başkanvekili Erkan Akçay’ın Meclis'te söylediği “Çin’e savaş mı açalım” sözlerine hakaretlerle tepki gösterdi. MHP’yi münafıklıkla, Türkleri satmakla itham eden Altay şunları söyledi:

“Çin’e karşı savaş mı açalım, bence çok seviyesiz çok yav**k bir açıklama olmuş. Orada midem bulandı. MHP Türkçülükle, Türklükle, Kurtlarla, işaretlerle parmak sallayarak oraya geliyor. Nerede bu Türklük? Ben Amerika'da çok sayıda yetkiliyle görüştüm, kimse bana Çin’e savaş mı açalım demedi. O çok aşağılık bir kelime. Çok yav**k bir açıklama olmuş. Bütün MHP tabanına söylüyorum. İki yüzlülük bu, münafıklık. Türkçülük satarak Meclis'te koltuk kapıyor, sonra Türkleri satıyor. Bizi satıyor.”

GÖÇ İDARESİ’NDEN YALANLAMA
Altay, yayında, daha önce Ahmet Davutoğlu’nun ortaya attığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün yalanladığı 'Uygurlar’ın sınırdışı edildiği' yalanına da sarıldı: “Türkiye Çin için sorun teşkil eden isimleri, Pakistan üzerinden Çin'deki toplama kamplarına geri gönderiyor. Ahmet Davutoğlu geçenlerde bir konuşma yaptı, o adam arka cebinden konuşmaz. Eski başbakan olduğu için mutlaka bir bildiği vardır. Korkumdan dolayı şu an daha fazla konuşamıyorum. Çünkü Sayın Davutoğlu diyorsa, Türkiye'deki Uygurlar tehlikededir.”

Altay’ın yalanlarına yanıt, yine Göçler İdaresi Genel Müdürlüğü’nden geldi: “Uygur kardeşlerimiz ile ilgili hiç bir gerçeklikle bağdaşmadığı daha önce defalarca açıklanmış olan bu tezviratları yakışıksız buluyoruz.”

SEÇMENE DE AKIL VERDİ
Altay, Türkiye’de seçmenlere de akıl verdi. “Türkiye’de ufak da olsa demokrasi var” diyen Altay şu sözleri kullandı: “Zerre kadar vicdanı, imanı, aklı olanlara sesleniyorum. Milliyetçilik Türkçülük taslayarak, İslamı satarak bugünlere gelenlerin gerçek yüzünü görmesini isteyeceğim. Türkiye’de ufak da olsa demokrasi var. Ufak da olsa seçim olacak. İnsanların, benim Türk Müslüman akrabalarım tecavüze uğrarken, katledilirken, orada yavşak bir şekilde Çin’e karşı savaş mı açalım diyen insanlara oy vermesini istemem. Elinizi vicdanınıza koyun. Önce farkındalık oluşturalım.”

HDP'YE: İNŞALLAH DAHA ÇOK GÜÇLENİRSİNİZ
Programın sonunda, HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na teşekkür eden Altay, şu sözleri kullandı:

“Uygurlara ses verilmiyor. Bize böyle bir fırsat verdiğiniz için size teşekkür ederim. Size, sizi doğurup büyüten anne babanıza ve de size oy veren bütün herkese teşekkür ederim. Öyle bir helal oy vermiş ki. Her bir oy helali hoş olsun hocam. İnşallah çok daha güçlenmenizi isteriz.

“Çünkü hakkını veriyorsunuz işinizin. Size oy veren, size güvenen insanları kandırıp oylarını aldıktan sonra arkadan vurmuyorsunuz, satmıyorsunuz. Helal olsun. Teşekkür ederim.”

Haber: Ercan Küçük | Aydınlık

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler