ABD'den Türkiye Düşmanı Rapor!

ABD Dini Özgürlükler Komisyonu Raporu'nda FETÖ ele başı için 'ABD'de yaşayan bir din adamı', Barış Pınarı Harekatı alanına 'işgal bölgesi" dedi!

ABD'den Türkiye Düşmanı Rapor!

ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu 2020 Yılı Raporu'nda Türkiye'yle ilgili bölümler hakkında açıklama yaptı. FETÖ ele başı için 'ABD'de yaşayan bir din adamı', Barış Pınarı Harekatı alanına 'işgal bölgesi' ifadelerinin kullanıldığı rapora sert tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı, "Komisyonun bu raporu objektif kriterlerden ziyade, kendi temelsiz gündem ve önceliklerine göre Türkiye düşmanı odakların etkisiyle kaleme aldığı açıktır" ifadelerine yer verdi.

FETÖ'nün elebaşının raporda “ABD’de yaşayan bir din adamı” olarak nitelendirilmesi, Türkiye'de yapılan hain darbe girişimini ve 251 masum vatandaşımızın şehit edilmesini bilerek görmezden gelmek demektir. ABD makamlarını, FETÖ konusunda ilettiğimiz delilleri ciddiyetle incelemeye ve bu örgütün ABD'deki gerçek yüzünün ortaya çıkartılması için etkin bir işbirliği yapmaya davet ediyoruz.

BARIŞ PINARI HAREKATI ALANINA ‘İŞGAL BÖLGESİ' DENİLDİ !

Türkiye, Barış Pınarı Harekatı alanı dahil, Suriye'nin kuzeyinde terörün her türlüsüyle mücadele etmektedir. Ülkemizin Suriye sınırından kaynaklanan meşru güvenlik kaygıları ve Barış Pınarı Harekatı'nın meşruiyeti, esasen 17 Ekim 2019 tarihinde yapılan Türkiye-ABD Ortak Açıklaması'yla da bizatihi ABD tarafından tanınmıştır.

Hal böyleyken, Barış Pınarı Harekatı alanının “işgal bölgesi” olarak nitelenmesi çelişkili ve tutarsız bir yaklaşımdır. Bu raporu hazırlayanlar öncelikle terör örgütü PKK/YPG'nin, etnik temizlik dahil, insanlığa karşı işlediği suçları ifşa etmelidir. Bu terör örgütü daha dün, Afrin'de aralarında çocukların da bulunduğu 60'tan fazla sivili katletmiştir.

“TÜRKİYE DÜŞMANI ODAKLARIN ETKİSİYLE KALEME ALDIĞI AÇIKTIR”

Komisyonun, dünya genelinde dini özgürlükleri tehdit eden trendlere yer vermesi beklenen bu raporunda İslam karşıtlığı, din temelli ayrımcılık ve yabancı düşmanlığının batıda ve ABD'de yükselen artışı hakkında tek bir kelime bile etmemesi ise, raporun amacının dini özgürlükler ve hakların korunması olmadığını açıkça ortaya koymaktadır.

Geçmişte de İslam’a karşı önyargıyla suçlanmış olan sözkonusu Komisyonun, bu raporu objektif kriterlerden ziyade, kendi temelsiz gündem ve önceliklerine göre Türkiye düşmanı odakların etkisiyle kaleme aldığı açıktır. Bu raporu hazırlayanlara aynaya bakmalarını ve özeleştiri yapmalarını tavsiye ediyoruz.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler