Almanya’da Karabağ’a destek yürüyüşü: Karabağ’ı kurtarmakta kararlıyız!

Almanya’nın Bielefeld kentinde Türkiye ve Azerbaycanlı Türkler, Karabağ için yürüdüler.

Almanya’da Karabağ’a destek yürüyüşü: Karabağ’ı kurtarmakta kararlıyız!

Almanya’nın Bielefeld kentinde Türkiye ve Azerbaycanlı Türkler, Karabağ için yürüdüler. Cumartesi düzenlenen mitingde kararlılık vurgularının yanı sıra, Mavi Vatan vurgusu öne çıktı. Azerbaycan Kültür Derneği’nin düzenlediği mitinge Vatan Partisi, Uluslararası Demokratlar Derneği (UID), Türk-Alman Vatan Derneği ve birçok vatansever katılırken, TGB Almanya Başkanvekili Can Çakır ve Avrupa ADD Birliği Başkanı Dr. Mustafa Tosun da birer konuşma yaptılar.

Bielefeld tren garı önünde başlayan yürüyüşe vatanseverlerin Bielefeld halkının desteği çok büyük oldu. Yürüyüşte Azerbaycan ordusu için sık sık destek sloganları atılırken, hayatını kaybeden sivil vatandaşlar da unutulmadı. Eylem boyunca taşınan pankartlarda Ermenistan başta Gence olmak üzere Karabağ’da işlediği katliamlar kınandı. Yürüyüşün ardından gerçekleşen mitingde ise TGB Almanya Başkanvekili Can Çakır ve Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği Dr. Mustafa Tosun’un yanı sıra Karabağ kökenli vatandaşlar da konuşma yaptılar.

ÇAKIR: “İŞGALLE MÜCADELE, ABD İLE MÜCADELEDİR”

Tosun’un ardından söz alan TGB Almanya Başkanvekili ve TGB GYK Üyesi Can Çakır’ın konuşmasında ise Karabağ cephesinin Akdeniz’deki cephe ile bir olduğunun altını çizdi. Bu hatta düşmanların da bir olduğunu belirten Çakır, Ermenistan’ın saldırılarının ABD ve Soros destekli olduğunu ifade ederken Ermenistan’ın bir terör merkezi haline geldiğini şu sözlerle vurguladı:

“Ermenistan bugün terörün merkezi halini almış durumda. Çünkü sahada bugün Ermenistan’ın yasal ordusunun yanında paralı askerler de bulunuyor.

Karabağ’ı işgal edenlerin arkasında bugün ABD’nin paralı askerleri de bulunmakta! Ermenistan Ordusu’nun yanında bugün PKK da bulunuyor!

Ermenistan bugün terörün merkezi halini almış durumda. Bu merkeze karşı bizler de bugün insanlığın merkezini kuruyoruz!

Ve bu merkez bugün geniş bir çevreye uzanıyor!

Bu merkez bugün Akdeniz’den Kafkaslara ve hatta daha da ötesine uzanıyor!

Pasifik’e kadar dünya halkları bugün Karabağ’a bakıyor. Çünkü bugün Karabağ’da verilen savaş, insanlığın özgürlük içinde yaşaması için verdiği savaştır.”

“Bu mücadele yeni bir dönem başlatacaktır.“ diyen Çakır konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Dağlık Karabağ’ın kurtuluşu için verilen bu mücadele bugün sadece Türk milletinin değil, onuruyla özgürlük ve dayanışma içinde yaşamak isteyen tüm insanlığın mücadelesidir. Bu yüzden çağrımız sadece Almanya’ya ve Avrupa’ya yönelik değil, tüm insanlığa yöneliktir. İnsanlığın yanında yer alın! Bugün Karabağ’da doğan güneşin yanında yer alın! Ermenistan’ı geri çekin ve Karabağ’ı Azerbaycan’a bırakın!”


TOSUN: MAZLUM MİLLETLER KARABAĞ İÇİN DUA EDİYOR


Sözlerine Atatürk’ün “Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir“ sözünü alıntılayarak başlayan Tosun, Ermenistan’ın Karabağ’ı işgalinden bu yana birçok defa savaş suçu işlediğini hatırlatarak Birleşmiş Milletler kararlarına rağmen hale geri çekilmemiş olmasını kınadı. Türkçe ve Almanca olarak yaptığı konuşmada Türkiye’nin de desteğiyle Karabağ’ın işgalde kurtulacağını belirten Tosun, Balkanlardan Pasifik Okyanusu’na kadar tüm dünyanın Karabağ için dua ettiğini, zaferin tüm mazlum milletlerin zaferi olacağını vurguladı.

MAVİ VATAN VURGUSU BÜYÜK DESTEK ALDI

Can Çakır’ın konuşmasında ayrıca yer alan Mavi Vatan vurgusu da katılımcılarca büyük destek aldı. ABD destekli güçlerin Türkiye’yi Akdeniz’in doğusunda da kuşatmak istediğini belirten Çakır, Karabağ’da verilen mücadelenin kuşatmayı yaracak bir Kurtuluş Savaşı olduğunu belirtirken, Türkiye’nin de bu mücadeleyi donanmasıyla verdiğine işaret etti. Savaşın bugün işgali geri püskürtmenin en meşru yolu olduğunu ifade eden Çakır, Karabağ’da ulaşılacak bir zaferin başta bölge ülkeleri olmak üzere tüm insanlığı etkileyecek bir zafer olacağını da kayda geçti. Yer yer sloganlarla da destek alan Çakır’ın konuşmasının dışında mitingde ayrıca Karabağ kökenli Azerbaycanlılar da konuşma yaparken, TGB’nin yürüttüğü Mavi Vatan Kampanyası da katılımcıların büyük ilgisini gördü.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler