Avrupa Birliği'nden Doğu Akdeniz Tehtidi

2020’nin ilk ziyareti için Türkiye’yi seçen Avrupa Parlamentosu, Türkiye'yi Doğu Akdeniz konusunda tehdit etti!"Doğu Akdeniz'den vazgeçin vizeyi alın!

Avrupa Birliği'nden Doğu Akdeniz Tehtidi

Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komitesi, ilk ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdi. Bu kapsamda Türkiye’den birçok siyasi ve hukuki isteklerde bulunan komite, ilişkilerin sağlıklı yürüyebilmesi için Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerinden vazgeçmesi gerektiğini savundu.

‘SONDAJI DURDUR VİZEYİ AL’ BASKISI

Komite Başkanı McAlister, Türkiye ile Gümrük Birliği'nin yenilenmesi, Türk vatandaşlarına vize serbestisinin sağlanması konularında AB'nin ilerleme sağlayamadığını söyledi. Buna gerekçe olarak Kıbrıs konusunda yaşanan sorunları gösteren McAlister, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmalarını durdurmadığını; aksine beş sondaj faaliyeti birden yürütmeyi seçtiğini söyledi. McAlister "Bu, gerginliği dindirmek yerine tırmandırıyor. Türkiye'nin BM'nin deniz hakları hukukunu ihlal ederek Libya'yla da anlaşmalar yapması kabul edilmiyor" dedi. McAlister ayrıca, Türkiye'yle AB arasındaki bu sorunu çözmek için bir orta yol arayışını sürdüreceklerini söyledi.

İSRAİL DOĞU AKDENİZ’DE TEKELİ ELİNE ALMAYA ÇALIŞIYOR

Öte yandan İsrail, 2019 yılının son dilimlerinden itibaren, 3.6 milyar dolar değerinde olan doğalgaz rezervine sahip Leviathan sahasından doğalgaz çıkarmaya başladı. 2010’da keşfedilen Leviathan sahasında 535 milyar metreküp doğalgaz ve 34 milyon varil yoğunlaşmış gaz olduğu öne sürülüyor.

İSRAİL MISIR’A VE ÜRDÜN’E DOĞAL GAZ İHRAÇ EDECEK

Daha önce Mısır’dan doğalgaz ithal eden İsrail, Leviathan sahasını aktifleştirmesiyle beraber, Mısır’a ve Ürdün’e doğalgaz ihraç edecek duruma geldi. Yapılan son anlaşmayla Leviathan sahasından 60 milyar metreküp, yakınındaki Tamar sahasından ise 25.3 milyar metreküp doğalgaz almayı planlayan Mısır, İsrail’den 15 yıl boyunca yaklaşık 19.5 milyar Dolar’a doğalgaz ihraç edecek.2016 yılında Leviathan'ı işleten şirket, Ürdün'ün ulusal elektrik şirketiyle de 10 milyar dolarlık doğalgaz tedarik anlaşması imzalamıştı.

DOĞU AKDENİZ'DE HANGİ ENERJİ ŞİRKETLERİ FAALİYET GÖSTERİYOR?

Doğu Akdeniz'deki enerji pastasını yöneten başlıca şirketler arasında, ABD'li Exxon Mobil ve Noble, Fransız Total, İtalyan Eni, Güney Koreli Kogas, Katar Petroleum, İngiliz BG ile İsrailli Delek ve Avner firmaları yer alıyor. Türkiye de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini sürdürüyor.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler