Talat Paşa Komitesi Macron'a AİHM Kararını Hatırlattı

Talat Paşa Komitesi, 1915 olaylarının yıldönümü olan 24 Nisan'ı 'Ermeni soykırımını anma günü' olarak ilan eden Macron'u protesto etti.

Talat Paşa Komitesi Macron'a AİHM Kararını Hatırlattı

Talat Paşa Komitesi Avrupa Teşkilatı’nın organize ettiği gösteriye Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri de katılarak destek verdi. Gösteriye Fransa’nın birçok kenti ile, Almanya’nın Münih, Stuttgart, Frankfurt, Mannheim ve İsviçre’den de eylemci katıldı. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı gösteride ‘Macron dur, hukuka uy’ ‘Soykırım yapmadık, vatan savunduk’ sloganları atıldı.

Ermeni soykırımı kavramının, AİHM’nin 15 Ekim 2015’de aldığı "Perinçek" kararı ile bittiğini söyleyen Talat Paşa Komitesi Avrupa Sekreteri Ali Mercan, "Bu kesin kararla Türk milleti ve Avrupa’da yaşayan 5 milyon vatandaşımız başı dik yaşamakta ve yalanları sahiplerine iade edebilmektedir. Bütün dünyaya haykırıyoruz: Soykırım yapmadık, vatan savunduk" dedi.

TARTIŞMAYI BİTİREN KARAR: AİHM ZAFERİ

Gösteriyi düzenleyen Talat Paşa Komitesi, Avrupa Sekreteri Ali Mercan, Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek ile beraber İsviçre mahkemeleri tarafından ‘Ermeni soykırımını inkâr ettikleri’ gerekçesi ile mahkûm edilmişlerdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, İsviçre mahkemelerinin kararını bozmuştu. AİHM kararı sözde ermeni soykırımı iftiralarına karşı bir zafer olarak tarihe geçti.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler