Yunanistan'dan Küstah Talep

Yunanistan, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama çalışmalarına ilişkin, AB'den yaptırım talebinde bulunacak.

Yunanistan'dan Küstah Talep

Başbakanlık binasında olağanüstü gerçekleştirilen Dışişleri ve Savunma Konseyi Toplantısı'na Çipras, ülkenin Dışişleri ve Savunma bakanlarının yanı sıra Genel Kurmay Başkanı da katıldı.

Toplantının ardından basın açıklaması yapan Çipras, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini ele aldıklarını kaydetti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini aktaran Çipras, "AB Zirvesi öncesinde hazırlanmak üzere fikir birliğine vardık. Böylece, (Güney) Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde (MEB) eğer bir sondaj çalışmasının gerçekleştiği teyit edilirse, Türkiye'ye karşı yaptırım uygulanması dahil doğru kararların alınması sağlansın." ifadelerini kullandı.

Çipras, Yunanistan ve Rum tarafının, AB'nin desteğiyle güçlü bir konumda olduğunu savunarak, "Yunanistan veya Rum kesiminin egemenlik haklarının çiğnenmesi halinde bunun sonuçlarının olacağı" tehdidinde bulundu.

DOĞU AKDENİZ'DEKİ HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYİZ!

Birçok ülkenin Türkiye düşmanlığında birleştiği Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmalarımız gayretle devam ediyor. Çipras'ın savurduğu bu küstah tehditlerin cesaret kaynağı arkasındaki emperyalist kuvvetlerden gelmektedir. Yunanistan Başbakanı Çipras'ın, Türk tarihine bakarak Türkiye'nin tehditlerine asla boyun eğmeyeceğini bilmesi gerekiyordu. Türk gençliği ise bu tehditlere göğüs germesini iyi bilir. Ülkemizin hak ve çıkarlarını koruma noktasında üzerimize düşen görevleri yerine getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler