Büyüyen Barınma Krizine Çözümünüz Kulüp Odalarına El Koymak Mı?

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci kulüpleri, üniversite yönetiminin öğrenci kulüplerinin odalarını kapatarak yurda dönüştürülmesine tepki gösterdi.

Büyüyen Barınma Krizine Çözümünüz Kulüp Odalarına El Koymak Mı?

Türkiye genelinde geçtiğimiz yıllarda başlayan, öğrencilerin temel haklarını karşılayamamasına neden olan barınma sorunu yıllar geçtikçe çözüme kavuşturulmadığı gibi büyümeye devam ediyor. Bu yıl da birçok öğrenci, eğitimine devam edebilmek için barınma sorununu nasıl çözeceğini düşünmeye başlamış durumda. Henüz eğitim dönemi başlamamışken artan kiralar ve özel yurt ücretlerinin yanında devlet yurtlarının yetersiz kalması mevcut barınma krizinin devam etmesine neden oluyor.


KULÜP ODALARI ÖĞRENCİ ALANLARI


Boğaziçi Üniversitesi yönetiminin, deprem riski sebebiyle yurtların yeniden yapılması ve güçlendirilmesi için 1. Kilyos, Kilyos Otel, Superdorm, 1. Kuzey, 2. Kuzey olmak üzere beş yurdun güz döneminde barınma hizmeti vermeyeceği açıkladı. Üniversitenin yaptığı açıklamaya göre 1200 öğrenci açıkta kalıyor. Öğrenci Temsilciler Kurulunun (ÖTK) yaptığı açıklamaya göre ise bu sayı 2000’i buluyor. Boğaziçi Üniversitesi yönetimi ise ortaya çıkan bu barınma krizine çözüm olarak üniversite kulüplerinin aktif olarak kullandığı toplantılarını, etkinlik hazırlıklarını yaptığı ve öğrenci için aynı zamanda ders çalışma ve buluşma noktası olan kulüp odalarını kapatarak bu odaları yurda dönüştürme kararı aldı.


YURT SAYISI ÖĞRENCİ SAYISINA YETMİYOR

Bu kadar büyük bir barınma sorunu doğmuşken üniversite yönetiminin aldığı karar ile sadece 108 öğrenciye barınma alanı hazırlanması planlanıyor. Alınan karar gereği boşaltılan kulüp odalarına 3 katlı ranzalar yerleştirilerek 15 öğrencinin kalacağı şekilde koğuş tipi bir barınma sisteminin uygulanması planlanıyor. Alınan karar, barınma sorununu çözmediği gibi söz konusu yerlere yerleştirilecek öğrenciler için sağlıklı bir barınma alanı sunulmamakta ve ders çalışacakları kendilerini geliştirebilecekleri bir alan yaratılmamaktadır. Aynı zamanda açıkta kalan diğer öğrenciler için yönetim bir çözüm önerisi geliştirmiyor ve o öğrencilerin akıbetlerinin ne olacağı bilinmiyor.


Üniversite yönetimi, kulüplerin mevcut soruna çözüm olarak iletmiş olduğu önerilere ise kulak tıkayarak büyüyen barınma sorununa çözüm sunmuyor. Aksine, kulüp odalarını kapatarak öğrenci kulüplerini ve öğrenciyi mağdur eden uygulamasında ısrarcı bir tutum sergiliyor.


Üniversite kulüpleri büyüyen bu barınma sorununa ve kulüp odalarının boşaltılmasına tepki gösterdi. Bir yandan yurt mücadelesi veren öğrenciler öbür yandan kulüpleri için mücadele veriyor. 1. Erkek Yurdunun altında bulunan kulüp odaları önünde bir araya gelerek bu kararın doğuracağı sorunları ve geliştirilen çözümün barınma sorununa çözüm üretmediğine yönelik bugün ortak basın açıklaması düzenledi.


Öğrenciler, “Bu karardan dönülmesi gerektiğini söylüyoruz. Kulüp odalarımızdan çıkmıyoruz! Unutmayalım, kulüpler yerinde güzel.” dedi.


Arkadaşlarımızın vermiş olduğu bu haklı mücadele yanlarındayız ve öğrencinin barınma sorununun çözüldüğü öğrenci kulüplerinin en aktif şekilde çalışmalarını yürüttüğü bir sistemin oturtulmasını istiyoruz.

 

Tarih:
Diğer Haberler