Pentagon’u Tedirgin Eden Eylemler

TGB, 10 yıl önce karar aldı: 'Çuvallarımız hazır, nerede ABD askeri görürsek kafasına geçireceğiz.'

Pentagon’u Tedirgin Eden Eylemler

TGB, 10 yıl önce karar aldı: 'Çuvallarımız hazır, nerede ABD askeri görürsek kafasına geçireceğiz.' Gençler, 2011’de Bodrum'da, 2012’de Antalya'da, 2013’te İskenderun'da, 2014’te İstanbul'da, 2016’da İncirlik Üssü’nde ve önceki gün Sarayburnu'nda sözünü tuttu. Pentagon bu eylemlerden rahatsız.

Türkiye Gençlik Birliği (TGB), 10 yıldır Türkiye’ye gelen ABD askerlerinin korkulu rüyası oluyor. 2011’den beri Türkiye’nin birçok şehrinde ABD askerlerine çuval geçiren TGB’liler, son olarak önceki gün İstanbul’da da bir eylem düzenledi.

 

Sarayburnu
Sarayburnu

4 Temmuz 2003’te Irak’ın Süleymaniye şehrinde ABD askerlerinin Mehmetçiğin başına çuval geçirmesi sonrası TGB üyeleri, Türkiye’ye ayak basan ABD askerlerine çuval geçireceklerini ilan etti. TGB’liler 2011’de Bodrum, 2012’de Antalya, 2013’te İskenderun, 2014’te İstanbul, 2016’da Adana İncirlik Üssü’nde ABD askerlerine çuval geçirdi.

Bodrum
Bodrum

PENTAGON AÇIKLAMA YAPTI
2014’te İstanbul Eminönü’nde gerçekleştirilen çuval eylemi sonrası ABD Savunma Bakanlığı Pentagon açıklama yaparak TGB’nin eylemini “rahatsız edici” bulduğunu söylemişti. ABD’nin FOX News haber kanalının internet sitesinde yayınlanan habere göre, dönemin Pentagon sözcüsü Albay Steve Warren yaptığı açıklamada “Sokaktaki eşkıyalar tarafından yapılan bu saldırıyı rahatsız edici ve çirkin buluyor ve kınıyoruz. Olayın araştırılması ve tam olarak ne olduğunun anlaşılması için Türk yetkililerle yakın çalışma halindeyiz. Bu saldırganlar Türkler’in ve Türkiye’nin iyi bilinen misafirperverliğinin itibarını düşürdü.” denilmişti.

‘ÇUVAL SUÇ TEŞKİL ETMEZ’
Adana 20. Asliye Ceza Mahkemesi, TGB’nin Nisan 2016’da Adana İncirlik Üssü’nde ABD askerine çuval geçirdiği eylemin davasında gerekçeli kararında, “ABD askerine çuval geçirmenin suç teşkil etmeyeceğine" hükmetmişti. Aydınlık’ın ulaştığı gerekçeli karara göre, TGB'lilerin savunma içerikleri, kasıtları ve görüntüler dikkate alındığında çuval geçirme girişiminin suç olmadığına karar verildiği açıklandı.

İncirlik
İncirlik

TGB’nin 2011 yılında Bodrum’da gerçekleştirdiği çuval eyleminin ardından açılan davanın gerekçeli kararında da, Irak’ın kuzeyinde ABD askerlerinin Türk askerlerinin kafasına çuval geçirme olayına atıfta bulunulmuştu. Söz konusu kararda Türkiye’deki çuval geçirme eyleminin bir suç teşkil etmediği belirtilmişti.

 

Eminönü
Eminönü

İRAN’DA BELGESEL OLDU
TGB’nin dünya çapında büyük ses getiren çuval eylemleri İran’da belgesel oldu. İran Devlet Televizyonu'nda yayınlanan ve Muhsin Erdestani Rüstemi tarafından çekilen “Çuvallanan Akbabalar” belgeselinde Türk gençliğinin antiemperyalist geleneğinin kökleri ve gerçekleştirilen çuval eylemleri anlatıldı.

Tarih:
Diğer Haberler