‘Vatansever gençlerin buluşma adresi TGB yaz kamplarıdır’

Türkiye Gençlik Birliği’nin yaz kamları başladı. İlk kamp Türkiye Liseliler Birliği’nin Balıkesir’deki kampı oldu.

‘Vatansever gençlerin buluşma adresi TGB yaz kamplarıdır’

Türkiye Gençlik Birliği binlerce genci yaz kamlarında bir araya getirmeye hazırlanıyor. Bu yaz döneminin ilk kampı Türkiye Liseliler Birliği’nin Balıkesir Edremit’teki kampıyla başladı.

Sabahları saat 7.30’da kalkan gençler sabah sporuyla birlikte güne başlıyor. Kahvaltının ardından takım oyunlarıyla güne devam ediliyor. Tüm katılımcıların takımlara dağıtılmasıyla takımlar kuruluyor. Kendi logosunu, flamasını, marşını, manifestosunu ve sloganlarını yaratan takımlar verilen görevleri yerine getirmeye çalışarak tatlı bir rekabet içerisine giriyor. Gün içerisinde eğitimler, atölyeler ve turnuvalarla gençler arkadaşlığın, paylaşmanın, üretmenin, öğrenmenin ve birlik olmanın erdemlerini yaşarken aynı zamanda Türk gençliğinin üzerine düşen görevlere ve geleceğe hazırlanıyor.

Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı Dilek Çınar kamları neden düzenledikleri bu kamplarda neler yaptıklarını açıkladı. Çınar. “Kamplarımızı Edirne’den Şırnak’a, Trabzon’dan Adana’ya, Gümüşhane’den Aydın’a, Ardahan’dan Çanakkale’ye liseli ve üniversiteli gençlerin katılımıyla düzenliyoruz. Kamplarımıza her yaştan, her şehirden ve her kesimden genç rahatlıkla katılabiliyor. Türkiye’nin en doğusu Van’da da en batısı İzmir’de de kamp yapıyoruz” dedi.

“HER İŞİN ÜSTESİNDEN EL BİRLİĞİYLE GELİNİR”
- TGB neden Yaz Kampları yapıyor? Türkiye'nin dört bir yanında festivaller, şenlikler, kamplar düzenleniyor. Sizin kampınızı farklı kılan şey ne?

Bütün bir eğitim öğretim yılının yorgunluğunu kamplarda atıyoruz. Bizim için tatil eğlenerek ve öğrenerek geçirebileceğimiz en verimli zamandır. Hem bir önceki yılın tecrübelerinden dersler çıkarır hem de yeni bir eğitim yılına hazırlığımızı kamplarımızda yaparız. Meşhur ağustos böceği ile karınca hikayesinde biz karınca olanlarız. Çalışarak eğlenen, paylaşarak öğrenenleriz. Atatürk devrimlerine bağlı, vatansever gençlerin buluşma adresi TGB yaz kamplarıdır. Milli kültürümüzü ve büyük birikimimizi Dede Korkutlarımızı, Aşık Veysellerimizi TGB yaz kamplarında bilinçlere çıkarıyoruz. Atatürk devrimlerini doğru anlamak ve bugüne ışık tutmasını sağlamak için eğitim çalışmalarıyla, bilimi ve aklı rehber edinerek Türkiye’yi yönetme iddiamızı ortaya koyuyoruz. Yeteneklerimizi keşfedeceğimiz atölyeler, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur şiarıyla düzenlediğimiz turnuvalarla dolu dolu bir içerikle hayal ettiğimiz, yaşamak istediğimiz dünyayı kurmak için yaz kampları yapıyoruz. Nedir ve ne vardır o dünyada? Arkadaşlık, paylaşma, dürüstlük, insanlığın erdemleri… TGB kamplarında her işin üstesinden el birliğiyle gelinir. İşte insanlığın büyük erdemlerini, insanın hayattaki mutluluk kaynaklarını yeniden hatırlamak o mutlulukları paylaşmak için TGB yaz kamplarını yapıyoruz.

“DİSİPLİN VE SORUMLULUK DUYGUMUZ GELİŞİYOR”
Kamplarımıza her yıl yaklaşık 1000 genç katılıyor. Bu sene toplam sayımız 1500’ü bulacak hatta aşacak gibi görünüyor. Yoğun bir talep ve istek var. Çünkü bu kamplarda Türkiye’nin yarınlarına hazırlanan Genç Türkler var! Özgürce düşünmenin, serbest tartışmanın ve ülkemize nasıl daha fazla katkı sunabileceğimize hep beraber kafa yorduğumuz kamplarımıza bir kez gelen arkadaşımız kendini keşfediyor ve bir daha kopamıyor.

Kamplarda zamanı verimli kullanmayı öğreniyoruz. Disiplin ve sorumluluk duygumuz gelişiyor. Emperyalizmin çürümüş ve yozlaşmış kültürü bizi tüketmeye, doyumsuzluğa, savurganlığa, uyuşukluğa, tembelliğe, doğallıktan uzaklaşmaya yani yapaylığa sürüklüyor. TGB Yaz Kamplarını tam da bunları yerle bir etmek için yapıyoruz. Kampta üretmeyi, tasarruflu olmayı, mütevaziliği, çalışkanlığı, doğallığı bir kez daha keşfediyoruz, özümsüyoruz. Sosyal medyanın yaydığı kirli ve yalan bilginin zehrinden ve esaretinden kurtuluyoruz. Tüm bunların tadına bir kere varmışız, yaz kamplarını her sene iple çekiyoruz.

TÜRK GENÇLİĞİ OLARAK HAZIR OLA GEÇİYORUZ!
Bütün bunların yanı sıra bu seneki kamplarımızın özel bir anlamı var. Bambaşka bir sürecin içerisindeyiz. Atatürk Türkiyesini zafere ulaştırma mücadelemizde emperyalistlerin vurmak istediği prangalarımızı teker teker kırıyoruz. Önümüzde ise daha kritik bir eşik var. Ülkemize yönelen tehditleri bertaraf etmek, vatan bütünlüğümüzü korumak ve milletimizin refahını sağlamak için büyük kararlar alacağımız, zorluklarla dolu bir sürecin içerisine girdik. Türk gençliği olarak hazır ola geçiyoruz! Yaz Kamplarımızı da bu zorluklara hazırlanmak ve Türk gençliğini çözümün rotasında birleştirmek için düzenliyoruz.

Hangi festivalde, şenlikte, kampta bunlar var? Bu açıkladığımız nedenlerin hepsi farkımız. Biz Türkiye’nin üniversite ve liselerde rakipsiz gençlik örgütüyüz. Türk Gençliğinin teşkilatıyız.

“GENÇLİK; UMUTTUR, İYİMSERLİKTİR, HAREKETTİR, ÇÖZÜMDÜR”
- Kampların içeriğini oluştururken nereden esinlendiniz, kendinize neyi örnek aldınız?

Türklerin büyük devlet geleneğini ve Türk Devrim tarihini örnek aldık. Gençlikten yani kendimizden esinlendik. Sorunları nasıl çözer, ülkemizi nasıl daima ileriye taşırız? Bu soruları sorduk. Aldığımız yanıtlar tarihten ve hayatın içinden. Gençlik; umuttur, iyimserliktir, harekettir, çözümdür, bugün ve yarındır. Bundan daha büyük kendimizden daha büyük esin kaynağımız tarihimizdir. Yalnızca Türk tarihi değil dünya devrimlerinden, insanlığın tüm deneyimlerinden esinleniyoruz. Nasıl diye soracaksınız? Ortak akılla. Binlerce gencin ortak aklıyla kamplarımızın içeriğini oluşturuyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında üniversitelerde ve liselerde tartışma ve danışma toplantılarıyla kampları en verimli hale nasıl getiririz sorunun cevabını arıyoruz. Bu büyük birikimi kampa taşıyoruz.

- Kamplarınıza kimler katılıyor? Gençliğin özel bir kesimi mi katılıyor?

Kamplarımızı Edirne’den Şırnak’a, Trabzon’dan Adana’ya, Gümüşhane’den Aydın’a, Ardahan’dan Çanakkale’ye liseli ve üniversiteli gençlerin katılımıyla düzenliyoruz. Kamplarımıza her yaştan, her şehirden ve her kesimden genç rahatlıkla katılabiliyor. Türkiye’nin en doğusu Van’da da en batısı İzmir’de de kamp yapıyoruz. Yani kamplarımız gençliğin sınırlı bir kesimine hitap etmiyor. TGB’nin ilkelerinden birisi “Mevzubahis vatansa gerisi teferruattır” Bundan daha kapsayıcı ne olabilir?

Çünkü TGB Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde durmasını, her alanda tam bağımsız ve başı dik bir ülke olmasını isteyenlerin teşkilatıdır. Kamplarımız da bu isteklerimizi hayata geçirmek için harekete geçtiğimiz yerlerin en başındadır. Kamplarımızda yok yok. Bilim var, sanat var, kültür var, spor var ve Türkiye’nin içinde bulunduğu zorluklardan nasıl çıkacağının yanıtları var! Bunun için kamplarımızın duyurusuna başlayalı çok kısa bir zaman olmasına rağmen yüzlerce arkadaşımız bizimle irtibata geçti, kayıt yaptırmak istediğini belirtti.

Biz de bu talebe yanıt verebilmek için kollarımızı sıvadık, kamplarımıza katılacak arkadaşlarımızı zorluklarla dolu bu sürece hazırlayacak ve Cumhuriyetimizin 100. yılına giderken teşkilatımızın kalelerini her yerde güçlendirmek için bu fırsatı iyi değerlendireceğiz.

“YEMEĞİMİZİ, TEMİZLİĞİMİZİ KENDİMİZ YAPARIZ”
- Kampta bir gününüz nasıl geçiyor?

Cumhuriyet’in ilk yıllarında kullanılan sloganlardan biridir: Her işi kendimizden bekleriz. Biz de kamplarımızda her işi kendimizden bekleriz. Yemeğimizi, temizliğimizi kendimiz yaparız. Düzenimizi kurar güvenliğimizi sağlarız.

Sabahın erken saatlerinde güne sabah sporuyla başlar kahvaltının ardından takım oyunlarımızı oynarız. Takım oyunları, dünyada yaşanan gelişmeleri, Türkiye’nin ve Türk gençliğinin sorunlarını ele aldığımız kimi zaman münazara kimi zaman yaratıcı farklı oyunlardır. Öğle yemeğinin ardından eğitimlerimiz başlar. Eğitimlerde Türkiye’nin ve Türk gençliğinin sorunlarına mercek tutar, birlikte tartışırız. Türkiye’yi yönetecek kuşağı her alanda bilgiyle donatmak için Atatürk Devrimlerinin içeriği ve anlamından ekonomiye, yeni dünya düzeninden kültürel saldırılara kadar geniş konu başlıkları etrafında alanından uzman hocalarımızdan ders alır geleceğe hazırlanırız. Eğitimin hemen ardından turnuvalar başlar. Futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, yüzme, koşu turnuvalarımızdan yalnızca birkaçı. Kıyasıya rekabetin daimi dayanışma ve dostluğun geliştiği yerdir turnuvalar. Akşam yemeğinden sonra bazı akşamlar eğitimler, bazı akşamlar konserler veya tiyatro gösterileri yaparız. Gün değerlendirmesi yaptığımız toplantımızla günü bitirir yeni güne enerji toplarız. Dolu dolu geçer günlerimiz. Serbest zamanlarımız da oluyor elbet. O vakitleri de yüzerek, sohbet ederek, kitap okuyarak geçiriyoruz. TGB bir okuldur. Yaz kamplarımızda her anımız her dakikamız kıymetlidir. Boşa harcamaz en verimli şekilde değerlendiririz.

“TÜRKİYE’NİN BAĞIMSIZLIĞININ VE ÜRETİM DEVRİMİNİN GÜVENCESİYİZ”
- Son bir mesajınız var mı?

TGB, “ben”in biz olduğu yerdir. Biz, insan birikimimizle, yarattığımız kültür ve bilinçle Türkiye’nin 40 yılını sigorta altına aldık. Biz Anadolu insanını yaratan engin kültür mirasının sahibiyiz. Bu milletin aşkını, sevinçlerini, gülüşlerini, gözyaşlarını, öfkesini, isyanını omuzladık. Türkiye’nin bağımsızlığının ve Üretim Devriminin güvencesiyiz. Bu hem ağır sorumluluğumuz, hem de büyük gururumuzdur. Yaz kamplarımızı bu sorumluluk bilinciyle yapıyoruz. Bu yaz döneminin ilk kampı Türkiye Liseliler Birliği kampıyla başladı. 26 Haziran’da sona erecek. Oradaki arkadaşlarımızın gözlerindeki ışıltı, yüreğindeki samimiyet ve dürüstlük içine sığmıyor taşıyor. Bu büyük mutluluğa ortak olmak, eğlenerek öğrenmek, paylaşarak üretmek isteyen tüm üniversite ve lise öğrencilerini TGB Yaz Kamplarına davet ediyoruz. Büyüklerimize de bir çağrımız var. TGB Geleneksel Yaz Kampları için biz harçlıklarımızı ortaya koyuyoruz, işe girip çalışıp birikimiyle kampların ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Siz de bu ilmek ilmek ördüğümüz bu sürece dahil olun. Bahçenizdeki meyvenizi, tarlanızdaki sebzenizi istiyoruz. Emeğinizi emeğimize katmanızı istiyoruz. Vericileri göreve davet ediyoruz. Kampımızı ziyaret etmek isteyen büyüklerimizi misafir etmekten mutluluk duyarız.

Bize yaz kamplarımızı anlatma imkanı verdiğiniz için sizlere teşekkür ederiz.

Kamplar hakkında bilgi almak için iletişim: +90 531 798 92 56

Tarih:
Diğer Haberler