WAYU'dan General Kasım Süleymani Anısına Konferans

Dünya Anti Emperyalist Gençlik Birliği General Kasım Süleymani’nin ABD tarafından şehit edilişinin yıl dönümünde çevrimiçi bir konferans düzenledi.

WAYU'dan General Kasım Süleymani Anısına Konferans

Dünya Anti Emperyalist Gençlik Birliği (WAYU) General Kasım Süleymani’nin ABD tarafından şehit edilişinin yıl dönümünde onu anmak için çevrimiçi bir konferans düzenledi.

Konferansa başta Türkiye olmak üzere Batı Asya, Latin Amerika, Avrupa ve Doğu Asya’dan çok sayıda genç katıldı. Kuruluşlar bazında Arjantin’den Patria Para Todos, İşviçre’den Komünist Partisi Gençliği, Bangladeş’ten Gençlik Birliği ve Pakistan’dan İşçi Köylü Partisi Gençliği’nden katıldılar. Konferans WAYU Genel Sekreteri Işıkgün Akfırat’ın açılış konuşmasıyla başladı. Daha sonra Tahran Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Foad İzadi’nin sunumuyla devam etti. İzadi Kasım Süleymani’nin şehit edilmesinin İran’ı zayıflatmadığını aksine İran milletini daha çok birbirine kenetlediğini vurguladı. İzadi ayrıca: “Emperyalizme karşı tüm mazlum milletlerin (örneğin Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş gibi) birlik olması gerekir. Buna ek olarak WAYU’nun bu birlik politikasına katkıları çok değerlidir. Emperyalizm bugün Türkiye ve İran’ı birbiriyle savaştırmak istiyor ama ne Türkiy ne de İran’ın bu tahriklere kapılacaktır. Türkiye başıdik şekilde hareket ettikçe ambargolarla boğuşacaktır ama anti-emperyalist ülkeler arasındaki dayanışma bu ambargoların etkisini azaltacaktır. Bugün İran ve Venezuela arasındaki dayanışmanın bir örneği de Türkiye ve İran arasındaki dayanışmadır.” dedi.

Dr. Foad İzadi, Dünya Anti-emperyalist Gençlik Birliği’ne de şu üç maddelik öğüdü vererek konuşmasını sonlandırdı: “Bir anti-emperyalist olmak zordur ama vicdanen mecburidir. İki emperyalistlerin propagandasına biz anti-emperyalistler kendimizi ideoloji ile donatmalıyız. Üç bizler kendi aramızda bir birlik olmalıyız yoksa bu emperyalizm canavarı daha da büyüyecektir.”

Çevrimiçi konferans Foad İzadi’nin katılımcıların sorularını yanıtlamasıyla son buldu.

WAYU (World Anti-imperialist Youth Union – Dünya Anti Emperyalist Gençlik Birliği), dünya gençlerini emperyalizme ve Siyonizme karşı ayrım gözetmeksizin birleştirmek amacıyla 2014 yılında Türkiye'de kurulmuştur. Halen birliğin Genel Sekreterliğini Türkiye Gençlik Birliği adına Işıkgün Akfırat yürütmektedir. İran'dan da üyeleri olan WAYU, daha önce İran'ı ziyaret ederek, ABD emperyalizmine ve İsrail siyonizmine karşı İran halkının yanında olduklarını açıkladı. Ayrıca General Kasım Süleymani şehit edilince Süleymani’nin tüm mazlum milletin şehidi diyerek bildiri yayınlayıp İran milletine başsağlığı mesajı göndermiştir.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler