İstanbul Üniversitesi Öğrencileri: İndirimli Yemek Hakkımızı Geri İstiyoruz

İstanbul Üniversitesi Öğrenci Toplulukları, yemekhane uygulamasına karşı merkez kampüste yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

İstanbul Üniversitesi Öğrencileri: İndirimli Yemek Hakkımızı Geri İstiyoruz

İstanbul Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve Öğrenci Toplulukları yemekhane uygulamasına karşı merkez kampüste yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

İndirimli yemek hakkının bir öğüne indirilmesine karşı Öğrenci Konseyi, Atatürkçü Düşünce Kulübü ve Türk Dili Araştırmaları Kulübü önderliğinde öğrenciler Beyazıt Kampüsünde bulunan Havuzlu Bahçe'de toplanarak tarihi ana kapıya yürüyüş düzenlediler.

Yürüyüş sırasında öğrenciler Atatürk heykeli önünde fotoğraf vererek ana kapı önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Topluluklar adına basın açıklamasını İstanbul Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Emir Alp Turgut yaptı. Emir Alp Turgut şu açıklamayı yaptı:

 

“İstanbul Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı 30.12.2019 tarihinde sosyal medya üzerinden yemekhane ücretleri ve öğünler hakkında bir duyuru yapmıştır.

Ülkemize ve milletimize yeni nesiller yetiştirmesi ve köklü yapısıyla “Geçmişten Günümüze Bilim Köprüsü” olan üniversitemizde yemek tarifesinin tek öğüne düşürülmesi ve ikinci yemek ücretinin 18,5₺’ye çıkarılması biz öğrencileri derinden üzmüştür.

Alınan bu kararın ardından İstanbul Üniversitesi Öğrenci Konseyi olarak ilk günden itibaren rektörlükle görüşüp bu kararın öğrencileri mağdur ettiğini ifade ettik.

Anadolunun her bir köşesinden gelerek, eğitimi için üniversitemizi tercih eden arkadaşlarımızın beslenme hakkının bir öğüne düşürülmesi tüm öğrencileri olumsuz etkilemektedir.

Bu olumsuz karar ile karşı karşıya kalanlar sadece şehir dışından gelen arkadaşlarımız değildir. Aynı zamanda, İstanbul’da yaşayıp da zamanını kampüsümüzde ve kütüphanelerimizde geçiren diğer arkadaşlarımız da bu durumdan mağduriyet duymaktadır.

Günümüz ekonomik şartlarında bir öğrencinin her gün dışarda yemek yemesinin mümkün olmadığı dikkate alınıp üniversitemizin öğrenci odaklı hareket etmesini talep ediyoruz.

Bu olumsuz kararın öğrenci menfaatine çözülmesi için bu duruma tepki gösteren öğrenci arkadaşlarımızın hukukî çerçeveyi, yasal yolları ve resmî aracıları dikkate almaları gerekmektedir.

Sosyal medya hesaplarımızda ve whatsapp gruplarında paylaştığımız elektronik imza formunu en kısa sürede doldurmanızı rica ediyoruz.

Öğrenci Konseyi ve Öğrenci Toplulukları olarak oluşturmuş olduğumuz bu platformda haklarımızın hakkıyla savunulacağını belirtip, tüm öğrenci arkadaşlarımızın bu basın açıklamasını dikkate almaları gerektiğini beyan ediyoruz.

Bu süreçte destekleriyle katkıda bulunan bütün kulüpleri ve katılımcı tüm arkadaşlara teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Temel haklarımızı savunmaya, hukuki ve resmi yollarla olumlu sonucu almak için mücadelemize devam edeceğimizi belirtiyoruz.”

Açıklamada imzası bulunan kulüpler ise şöyle:

Atatürkçü Düşünce Kulübü

Bağımlılıkla Mücadele Kulübü

 Eleştirel Medya Çalışmaları Kulübü

Halkçı Hukuk Kulübü

Mavi Çınar Edebiyat Topluluğu

 Çağdaş Türk Politikaları Kulübü

 Türk Tarih Topluluğu

Etik Kulübü

 Hür Hukuk Kulübü

Türk Dünyası İktisadi Araştırmaları

Türkçe Yaşam Kulübü

İdeal Hukuk Kulübü

İstanbul Tıp Fakültesi Müzik Kulübü İstanbul Tıp Fakültesi Atatürkçü Düşünce Kulübü

 İstanbul Tıp Fakültesi Sinirbilim Kulübü İstanbul Tıp Fakültesi TURKMISC Kulübü İstanbul Tıp Fakültesi Omnia Kulübü

Halkçı Sağlık Kulübü

Üç Sütun Dergisi

Su Altı Araştırmaları Kulübü

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler