Gecenin Kartalları

Türkiye düşmanı muhalifler bekçilere neden karşı?

Gecenin Kartalları
Görkem Uzunoğlu
Görkem Uzunoğlu

Bekçilere "zor ve silah kullanma" dahil geniş yetkiler veren yasa teklifi son günlerde kamuoyunun gündeminde.

Bekçi, geceleri bir alan ya da bölgenin güvenliğini sağlamak ile görevli olan kişidir. Özel durumlar dışında akşam 10 ile sabah 6 saatleri arasında görev yaparlar.

772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu'na göre bekçilerin, polis memurlarının yetkilerine benzer geniş yetkileri var.

Buna göre bekçiler, "genel kolluk kuvvetlerinin derhal müdahalesine imkân bulunmayan acele ve zaruri hallerde" silah taşımak gibi polis memurlarıyla aynı görev ve yetkilere sahip.

2016’da ortaya çıkan yeni yasa tasarısıyla bekçilere verilen diğer yetkiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Bekçiler, ''zor ve silah kullanma'' yetkisine sahip olacak.
 • Görev saatleri içinde ve görevlendirildikleri bölgede devriye hizmeti yürütecek, şüpheli durum veya kişileri bağlı bulundukları genel kolluk birimlerine bildirecek.
 • Kamu düzenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş ve karışıklıkların önlenmesi amacıyla genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri alacak.
 • Uyuşturucu madde imal edildiği, satıldığı veya kullanıldığından, kumar oynandığından ya da fuhuş yapıldığından şüphe edilen yerleri bağlı bulundukları genel kolluk birimlerine bildirecek.
 • Şiddet mağduru kadın ve çocuklara doğrudan yardım edebilecekler.
 • Bekçiler, jandarma hizmetleri sınıfına dahil edilecek ve emeklilik yaşları 60 olacak.

Bu tarz yetkileri bulunan bekçiler, halkın huzurunu kaçıran unsurlara karşı caydırıcı görev üstlenmektedir. Aynı zamanda kolluk kuvvetlerimize yardımcı olurlar. Sınavları, eğitimleri Polis Akademisi tarafından uygulanmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğünün açıkladığı resmi veriler şu şekildedir:

 • Evden hırsızlık olaylarında yüzde 15.4, oto hırsızlığında yüzde 36, kapkaç olaylarında yüzde 20,01, iş yerinde hırsızlıkta da yüzde 11 düşüş oldu.
 • 237 kg eroin, esrar, bonzai gibi uyuşturucu madde ve 28.679 uyuşturucu hap ele geçirildi.
 • 20 uzun namlulu silah, 2.000 adet tabanca, 761 adet av tüfeği, 5 el yapımı patlayıcı, 6 adet el bombası, 21.223 adet mermi ve av tüfeği kartuşu, 3.017 adet kuru sıkı tabanca, 3.242 adet tabanca şarjörü ve muhtelif parça ele geçirildi.
 • 58.168 aranan şahıs hakkında işlem yapıldı.

2018 yılından itibaren 1.032 kayıp çocuk bulunarak ailelerine teslim edildi. 18 yaş üstü 3.154 kayıp şahıs bulundu ve aileleriyle buluşturuldu.

İşte bu veriler Bekçilere neden ihtiyaç olduğunu ya da devletin genel olarak kolluk kuvvetlerine ve yardımcılarına ihtiyaç duyduğunu gözler önüne sermektedir!

Türkiye'de asayişi sağlama noktasında atılan adımlar esas milletin özgürlüğünü garanti altına almaktadır, alacaktır!

Bekçilerimizin Yanında PKK'nın Karşısındayız!

Ülkemizdeki alınmaya çalışılan güvenlik tedbirlerine sözüm ona muhalif bazı çevrelerden tepki yükseldi. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin Muş'ta yaptığı açıklamada, “Bekçiler bellerine silah takacak, sokaklarda terör estirecek.” diye bir iddia ortaya attı. Temelli'nin bu iddialı sözleri, mücadele arkadaşlarının ve kendisinin terör olgusuna bakış açıları, kaynakçada belirtilen bağlantılarla birlikte oldukça manidar gözüküyor.

ABD'nin “Kara Gücüm” olarak nitelendirdiği PKK, vatana düşman, bayrağa düşman, insana düşman dolayısıyla insanların güvenliğini sağlamak amacıyla görevli olan bekçiye de düşman. Aslında burada var olan şey bekçi düşmanlığı değil. Bu mesele sadece devlet düşmanlığında, var olan bir uygulamanın yansıması...

Bunların yanında İyi Parti ve CHP yeni yasa tasarısına ilişkin şu açıklamaları getirdiler. “Devletin ahlak polisliği yapması, buna bağlı paralel kolluk riski yaratacak.”

Şehirlerimiz büyüdükçe asayiş sorunları da büyüyor, güvenlik ihtiyacımız artıyor. Siyasi fikrimiz ne olursa olsun hepimizin sağlık, güvenlik, eğitim ihtiyaçlarımız var ve bunu sağlamak devletin asli görevlerinden biri. Bu ihtiyacın nasıl karşılanacağına ya da kalitesinin nasıl artırılacağına dair bir önerileri yok ama sabah akşam polisi, bekçiyi, kamu görevlisini aşağılıyorlar.

Polisler caddelerden, bekçiler sokaklardan sorumludur. Ülkemizdeki ücra sokaklarda var olan düzen, devletimize bağlı kolluk kuvvetlerimizin denetimi altında olmalıdır.

Türkiye düşmanı muhalif güçler bekçilere neden karşı?

Çünkü bu denetim olduğu sürece çocukları kaçıramayacak, insanları uyuşturucuyla zehirleyemeyecekler. PKK’nın en büyük finans kaynaklarından biri olan uyuşturucu ve benzeri maddeleri, devlete bağlı kolluk kuvvetleri varken pazarlayamazlar. ABD’nin besleyip, büyüttüğü bölücü terör örgütü PKK, Mustafa Kemal’in şanlı askerlerinin postalları altında kalacaktır!

 

Görkem Uzunoğlu

TGB İstanbul İl Yöneticisi

 

Kaynakça:

 1. https://www.aydinlik.com.tr/haber/bekci-200425
 2. https://www.evrensel.net/haber/396486/sezai-temelli-bekcilerin-beline-silah-takacak-mahallelerde-teror-estirecek
 3. https://www.hurriyet.com.tr/gundem/bekcilerle-bir-gece-41439019
 4. https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/jandarmaya-bekcilik-sistemi-geliyor-267174h.htm
 5. https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-51387834
 6. HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ''Kürdistan'a Başkan Apo'nun heykelini dikeceğiz.'' (https://youtu.be/nKinDoB8afc )
 7. HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, "PKK'nın öyle bir gücü var ki sizi tükürüğu ile boğacak." (https://www.youtube.com/watch?v=Bitt8rPuBZc)
 8. HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Ben Kürdistan'ı temsilen, oradan gelen bir milletvekiliyim. ( https://youtu.be/dQ1k0RIF9WM )
 9. HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, ''Büyük Türkiye milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.'' (Doğrusu: Büyük Türk milleti) (https://youtu.be/vPmHA3YPu40)

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler