Bekçiler sayesinde 'Asayiş Berkemal'

Son dönemde çarşı ve mahallelerde bekçiler sayesinde suç oranında büyük düşüş yaşandı. Bekçiler gece boyunca kanunsuzluğa göz açtırmıyorlar.

Bekçiler sayesinde 'Asayiş Berkemal'

14.07.1966 yılı 772. Sayılı kanun maddesiyle yürürlüğe giren Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu kapsamında görev yürüten bekçiler, kolluk kuvvetlerimize yardımcı oluyorlar. Sınavları ve eğitimleri Polis Akademisi tarafından yapılan bekçiler özellikle metropol bölgelerde devriyelerini yaya olarak sürdürerek suçlar karşısında caydırıcı ve önleyici etki edilmesini sağlıyor.

HDP/PKK’nın başını çektiği emniyet ve kolluk kuvvetlerimizi karalama kampanyasına PKK’ya terör örgütü diyemeyen BirGün gibi gazetelerin de katılmasıyla gündemimizi meşgul etti.

Bekçiler sayesinde önlenen suçları gelin hep beraber inceleyelim;

1. Bugün itibariyle 21.000 bekçi görev yapıyor.

2. 2018 yılından itibaren 1.032 kayıp çocuk bulunarak ailelerine teslim edildi. 18 yaş üstü 3.154 kayıp şahıs bulundu ve aileleriyle buluşturuldu.

3. 58.168 aranan şahıs hakkında işlem yapıldı.

4. 237 kg eroin, esrar, bonzai gibi uyuşturucu madde ve 28.679 uyuşturucu hap ele geçirildi.

5. 20 uzun namlulu silah, 2.000 adet tabanca, 761 adet av tüfeği, 5 EYP (El yapımı patlayıcı), 6 adet el bombası, 21.223 adet mermi ve av tüfeği kartuşu, 3.017adet kuru sıkı tabanca, 3.242 adet tabanca şarjörü ve muhtelif parça ele geçirildi.

6. Hırsızlık başta olmak üzere mal varlığına karşı işlenen suçlar, 2019’un ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 düştü.

7. Aynı dönemde İstanbul, Ankara, İzmir’de evden hırsızlık olaylarında günlük ortalama olay sayısındaki düşüş yüzde 16’yı buldu.

8. 2018 yılı eylül ayından bugüne kadar 11 milyon 703 bin 894 kişi bekçiler tarafından sorgulandı, 12 bin 648 aranan şüpheli yakalandı.

9. Emniyet verilerine göre, bekçilerin göreve başlamasından sonra evden hırsızlık olaylarında yüzde 15.4, oto hırsızlığında yüzde 36, kapkaç olaylarında yüzde 20.01, işyerinde hırsızlıkta da yüzde 11 düşüş oldu.

 

‘TIK’ HABERCİLİĞİNDEN BEKÇİ DÜŞMANLIĞINA

Hal böyle iken 2 ve 3 Şubat tarihlerinde BirGün gazetesinin internet sitesi üzerinden yaptığı haberleri incelediğimizde başlığımızın tipik örneklerini görüyoruz. Günlük olarak kolluk kuvvetlerimizi hedef tahtasına oturtan BirGün ekibinin 2 Şubat 2020 tarihli haberini incelediğimizde İstanbul Kocamustafapaşa’da bekçilere üstüne aratmayan bir kişinin bekçiler tarafından darp edildiği iddia edilmişti. Olaya ilişkin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada mevcut durumun daha farklı olduğu anlaşıldı. Seyitömer Mahallesi Hüseyin Kazım Sokak'ta bulunan Şellal Parkı içerisinde Şaban Ç'nin, devriye gezen bekçileri görmesi üzerine kaçmaya başladığı, karşı istikametten gelen diğer bekçileri görmesi üzerine şüphelinin cebindeki uyuşturucu maddeleri yere atarak görevlilere mukavemette bulunduğu açıklandı.

Açıklamada, çarşı ve mahalle bekçisi Ali D.'ye yumruk atarak, ittirerek ve resmi üniformasını yırtarak direnmeye devam eden ve bir PDA cihazının da kırılmasına sebep olan şüpheli şahıs, zor kullanarak gözaltına alınmış, yapılan incelemede üzerinde 2 parça 'skunk' diye tabir edilen narkotik madde ele geçirildiği öğrenildi. Şüphelinin uyuşturucu madde imal ve ticaretini yapmak, uyuşturucu madde kullanma, 4 kasten yaralama olmak üzere toplam 6 suç kaydının bulunduğu kaydedildi.

3 Şubat tarihli habere göre havaya ateş açan bekçi diğer bekçiyi vurmuştu. Başlık üzerinden yapılan çarpıtmada olayın daha farklı olduğu anlaşıldı. Malatya’da alkollü bir şahsa müdahale ederken çıkan arbedede 2 bekçi alkollü şahsın bıçak darbeleriyle yaralandı. Bunun üzerine diğer bekçinin uyarı ateşi açması sonucunda seken kurşun başka bir bekçinin kafasını sıyırdı. Fakat BirGün gazetesinin internet sitesi bekçilere yapılan saldırıya gözünü kapatırken seken kurşunu başlığa taşımayı tercih etti.

 

PKK DA ŞİKAYETÇİ

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin Muş’ta yaptığı açıklama da bu çarpıtmalara farklı bir boyut getirdi. Vatandaşlarımızın sokaklarında emniyetle ve güvenle gezmesinden rahatsız olan PKK’nın siyasi kolu HDP; askerlerimizin şehir meydanlarında şehit edilmesine, şehirlerimize hendekler kazılmasına tek bir tepki bile göstermezken ülkemizdeki güvenlik zafiyetinin oluşmasının pususuna yatmış durumdalar. Sadece mal güvenliğine karşı alınan önlemleri değil, uyuşturucu ve benzeri maddeleri satanlara da vurulan darbeden gelirinin büyük bölümünü uyuşturucudan sağlayan PKK ve HDP de rahatsız.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler