İpek Yolu'nun İlk Treni Marmaray'dan Geçiyor

Çin’den Avrupa’ya, Demir İpek Yolu üzerinden yapılan ilk tren seferi başladı. Türkiye'ye gelen tren, 5 Kasım’da Marmaray boğaz tüp geçidinden geçecek.

İpek Yolu'nun İlk Treni Marmaray'dan Geçiyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, BTK Demiryolu Hattı’nın, Avrupa ile Orta Asya, Çin ve Ortadoğu aksını en ekonomik, en güvenli ve en elverişli rota haline getirdiğini söyledi. Turan “Üretim merkezinin Uzakdoğu’ya kaydığı küreselleşen dünyada, Avrupa ile Asya arasında her geçen gün artan yük potansiyelinden pay almayı hedefleyen Türkiye, önemli uluslararası demiryolu koridoru haline geldi” dedi.

Çin’den yola çıkıp, Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya geçecek ilk yük treni China Railway Express, 5 Kasım’da Marmaray tüp geçidinden geçecek. Tren aynı zamanda Marmaray’ı kullanan ilk yük treni unvanını da kazanmış olacak.

1 trilyon dolarlık yatırımı ile 65 ülkeyi ve 3 milyarlık nüfusu etkileyecek olan Kuşak Yol Projesi’nin önemli adımlarından biri daha uygulamaya geçiyor. Asya’nın en doğusu ile Avrupa’yı birbirine bağlamayı hedefleyen projenin orta koridorunda bulunan demiryolu hattı, Çin’den yola çıkan China Railway Express’in Marmaray’dan geçmesiyle fiilen faaliyete girmiş olacak. China Railway Express, Çin’den başlayan yolculuğunu Hazar geçişli uluslararası ulaştırma güzergahı “Trans-Caspian International Transport Route (TITR)” üzerinden yaptı ve perşembe günü Türkiye’ye girdi.

BAKAN DUYURDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın hizmete açılmasının (2017) yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Çin’den Avrupa’ya orta koridor Demir İpek Yolu üzerinden ilk tren seferinin başladığını müjdeledi. Bakan, elektronik aksam taşıyan ve 42 adet vagondan/konteynerden oluşan trenin perşembe günü ülkemize giriş yaptığını açıkladı. Tren, 5 Kasım’da Marmaray boğaz tüp geçidinden ilk kez geçecek. Turan, “Bir başka ilk, Marmaray’dan geçecek ilk uluslararası yük treni olması” dedi.

DEMİRYOLU KORİDORU

Turhan, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı’nın, Avrupa ile Orta Asya, Çin ve Ortadoğu aksını en ekonomik, en güvenli ve en elverişli rota haline getirdiğin söyledi. Bakan Turhan, üretim merkezinin Uzakdoğu’ya kaydığı küreselleşen dünyada, Avrupa ile Asya arasında her geçen gün artan yük potansiyelinden pay almayı hedefleyen Türkiye’nin, önemli uluslararası demiryolu koridoru haline geldiğini belirtti. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı üzerinden orta vadede yıllık 3 milyon ton, uzun vadede 6.5 milyon ton yük taşınması hedefleniyor. BTK Demiryolu üzerinden Kazakistan ile Türkiye arasındaki 4 bin 700 kilometre, Hazar Denizi’nin durumuna göre ortalama 180 saatte tamamlanıyor.

KARŞILIKLI OLARAK HAFTADA ÜÇ SEFER

Turhan, Avrupa ülkelerine, Orta Asya Türk cumhuriyetlerine ve Ortadoğu ülkelerine uluslararası blok yük trenler işleten TCDD Taşımacılık’ın, BTK üzerinden Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan ve Çin’e yük taşımacılığı yaptığını belirtti. Hat üzerinden Türkiye-Azerbaycan-Kazakistan arasında karşılıklı olarak haftada üç sefer, Çin-Türkiye arasında ‘blok konteyner’ tren seferleri ise haftada bir sefer yapıyor.

Turhan, şöyle konuştu: “Avrupa ile Orta Asya, Çin ve Ortadoğu aksını ekonomik, güvenli ve elverişli bir rota haline getiren hat vasıtasıyla Türkiye’den yurtdışına inşaat malzemesi, demir cevheri, soda külü, gıda maddesi, temizlik ürünleri, tarım ürünleri, yaş sebze ve meyve gönderilirken, söz konusu ülkelerden de tahıl, çelik, çinko, gübre, kimyasal ürünler ve yem taşınıyor.”

TCDD Taşımacılık AŞ ve Kazakistan KTZ Express AŞ arasında imzalanan konteyner acentelik sözleşmesiyle BTK hattı üzerinden Kazakistan’a ihracat taşımalarının artırılmasının amaçlandığını dile getiren Turhan, şu konuya da dikkat çekti: “BTK hattında taşınan eşyaların gümrük işlemlerini ‘Ağırlıklı Basitleştirilmiş Usul’le 24 saatten 10 ile 15 dakikaya indirilmesi diğer ülkeler tarafından örnek alınıyor.”

Bakan Turhan, Türkiye-Gürcistan arasında bojisi değişen vagonlarla blok cevher tren taşımalarının da bu yıl başlatıldığını anımsatarak, 30 adet bojisi değişen vagonlardan oluşan tren setleriyle düzenli blok cevher yük treni seferine başlandığını kaydetti.

YENİ KORİDOR

Söz konusu hat üzerinden başlatılan demiryolu taşımalarıyla Rusya’dan yeni bir Kuzey-Güney koridoru oluşturulduğunu ifade eden Turhan, şöyle sürdürdü: “Bu koridordan İskenderun varışlı düzenli çelik rulo saç taşımalarına başlanıldı. Türkiye, Azerbaycan ve Rusya arasında imzalanan BTK Demiryolu Güzergahında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı ile hat üzerinden Rusya ile demir yoluyla kısa vadede 1 milyon ton, orta vadede ise 3 ila 5 milyon ton kömür, tahıl ve metal taşıması hedefleniyor.”

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler