"Maraş'ın Egemenliği KKTC'nin Elindedir"

Türkiye Barolar Birliği'nde düzenlenen "Kıbrıs'ta Son Söz" Uluslararası Konferansında KKTC'nin geleceği için önemli kararlar alındı.

"Maraş'ın Egemenliği KKTC'nin Elindedir"

Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından düzenlenen “Kıbrıs’ta Son Söz” başlıklı uluslararası konferans Avukat Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı. Konferansa, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

Konferansın sunuş konuşmasını yapan Türkiye Barolar Birliği Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Necdet Basa, Kapalı Maraş’la ilgili envanter çalışması kapsamında uluslararası kabul görecek hukuki belge oluşturulması için uzmanlarla görüştüklerini kaydetti. Maraş’ın Vakıf arazisi olduğunu kaydeden Basa, vakıf arazilerinin devredilemez ve satılamaz olduğunun altını çizerek, “Egemenlik KKTC’dedir, üzerindeki yapıların değişik sahipleri vardır” ifadelerini kullandı.

Toplantının açılışında konuşan TBB Başkanı Feyzioğlu, konferansın Türkiye'de ve dünyada Kıbrıs konusunda şu ana kadar yapılan en kapsamlı uluslararası toplantı olduğunu ve bunu düzenlemekten gurur duyduklarını söyledi.

KKTC'nin güvenliğinin Türkiye'den, Türkiye'nin güvenliğinin de Kıbrıs'tan başlayacağını, bunun vazgeçilmez, değiştirilmez, değiştirilmesi teklif bile edilemez bir kural olduğunu aktaran Feyzioğlu, “Buna şu kuralı da aynı kuvvetle ilave etmek durumundayız; Kıbrıs Türkünün refahı Türkiye'den başlar. Türkiye'nin refahı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden başlar, başlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Feyzioğlu, Türkiye ve KKTC'nin Kıbrıs stratejisinde temel değişikliklere gitmek zorunda olduğunu vurgulayarak, Ada'da Kıbrıs Barış Harekatı'ndan bugüne kadar iki toplumlu, iki federe devletli bir federal devlet oluşturulmasının hedeflendiğini ama 2004'te Annan Planı'nın Rumlar tarafından yüzde 76 oyla reddedilmesinden sonra Rumların asla böyle bir amacının olmadığının ortaya çıktığını anlattı.

KAPALI MARAŞ BÖLGESİNDE ÇÖZÜM İÇİN "GÖREV GÜCÜ" OLUŞTURULMALI

Kapalı Maraş'ın Osmanlı'nın kurduğu ecdad vakıflarına ait olduğuna dikkati çeken Feyzioğlu, şunları kaydetti:

“Ada'daki geçici İngiliz idaresinin o dönemde yaptığı hukuk dışı işlemler kabul edilemez. Kapalı Maraş üzerindeki egemenlik Kuzey Kıbrıs'ın, tapular da Türk vakıflarınındır. Ancak bu bölgedeki gayrimenkuller üzerinde zamanında zilyetlik tesis etmiş olan Rumlar, İngilizler, başka yabancılar var ise uyuşmazlıkları en aza indirmek ve mutsuzluğu önlemek, çözüm bulmak adına çeşitli pratik çareler üzerinde de egemenlik ve tapular bizde kalmak kaydıyla mutlaka çalışılmalıdır."

 

ESAS İŞGAL EDİLEN KIBRIS CUMHURİYETİ'DİR

KKTC Başbakanı Ersin Tatar ise konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Kıbrıs meselesinde her zaman Türkiye'nin varlığına ve desteğine önem verdiklerini belirterek, daima Türkiye ile birlikte yürüdüklerini ve yürümeye devam edeceklerini söyledi.

Tatar, bunun kendileri için vazgeçilemez olduğuna işaret ederek, “Kıbrıs Türkünü Türkiye'den koparmak istemektedirler. Biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Asla böyle bir şeye Kıbrıs Türkü müsaade etmeyecektir” diye konuştu.

Türkiye'nin Kıbrıs'ta işgalci olduğu iddialarını ortaya atanları daima kınadıklarını dile getiren Tatar, Türkiye'nin daima hukuk çerçevesinde hareket ettiğinin altını çizdi.

Başbakan Tatar, “Nihayetinde hukuksuzluk diye bir şey yoktur. Hukuksuzluğu yapan güney komşularımızdır. Esas işgal edilen Kıbrıs Cumhuriyeti'dir" ifadesini kullandı.

Tatar, TBB Başkanı Feyzioğlu ile yaptığı değerlendirmelerde kendisinden özel görev talep ettiğini belirterek, “Ben de bu özel görevi kendilerine bu anda veriyorum. Bu özel görevlerden bir tanesi Kapalı Maraş meselesidir” dedi.

Ersin Tatar, Kıbrıs davasının bir milli mücadele olarak Türkiye'de her ortamda dile getirilmesinin kendilerine cesaret verdiğine dikkati çekerek, “Bu milli davanın sonuçlandırılması için gerçekten yüreğimizle çalışmaktayız ve büyük bir başarı öyküsüyle bu milli davanın sonuçlanacağına dair hiçbir şüphem yoktur” diye konuştu.

Konferansın açılışına katılan ve bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, “Kapalı Maraş, tarihi belgeler ışığında hakkaniyetli bir şekilde malların iadesi sağlanarak kullanıma açılacaktır” dedi.

Kuzey Kıbrıs'ı milli dava görerek tüm çözümsüzlüklere ve engellemelere karşı daima Kıbrıs Türkünün yanında olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını katılımcılara ileten Oktay, Kıbrıs meselesinin Rumların Kıbrıs Türklerinin ortaklık yapısını bozup adayı gasp etmeye niyetlendikleri ilk günden beri uluslararası toplumun gündeminde olduğunu belirtti.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler