Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Şair Hüseyin Haydar ile Buluştu

Yazar ve şair Hüseyin Haydar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Düşünce ve Kitap Topluluğu’nun düzenlediği “Edebiyat ve Terör” etkinliğine konuk oldu.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Şair Hüseyin Haydar ile Buluştu

Aydınlık Gazetesi yazarı şair Hüseyin Haydar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Düşünce ve Kitap Topluluğu’nun düzenlediği “Edebiyat ve Terör” etkinliğine konuk oldu. Hüseyin Haydar, terör faaliyetlerinin özellikle PKK terörünün edebiyat çatısı altında meşrulaştırılmasının nedenlerini aktardı.

Edebiyat Terör Propagandası Yapılmasını Meşrulaştırmaz
Edebiyat çatısı altında terör propagandası yapanlara dikkat çeken Haydar “Hasan Cemal, Delila isimli bir kitap yazıyor. Bu kitapta Delila isimli kadın teröristin PKK’ya katılış hikayesini ve yaşadıklarını aktarıyor. Delila’nın dağlarda özgürce türkü söyleyerek mücadele ettiğini söylüyor. Edebi kurallara uyarak yazılan bu kitabın edebiyat olduğu söylenemez. Edebiyat terör propagandası yapılması değildir” dedi.

Selahattin Demirtaş’ın Kitapları Masum Değildir
Haydar, Demirtaş’ın kitapları hakkında ise “Selahattin Demirtaş ise Seher ve Devran isimli iki kitap yazıyor. Demirtaş, Seher kitabında canlı bomba olarak onlarca insanın hayatının kaybetmesine neden olan teröristin yaşam hikayesini anlatıyor. Vatandaşları canlı bomba olarak öldürmenin özgürlüğü yoktur. Bu teröristleri edebiyat limanına sığınarak masumlaştırıp terör propagandası yapmanın da özgürlüğü yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

Düşünce ve Kitap Topluluğu Başkanı Doğukan Akıncı ise şunları söyledi:
Son yıllarda terör propagandası yapanların, terörü meşru kılmak isteyenlerin edebiyat limanına saklanarak gerçekleştirdikleri faaliyetleri izlemekteyiz. Türk edebiyatı, PKK propagandası yapmanın, Türk ordusuna ve devletine düşmanlık yapmanın yeri değildir. Gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikle üniversitemiz öğrencilerine bu konuları detaylıca aktarmak istedik. Değerli katılımlarından ötürü Hüseyin Haydar’a teşekkür ediyoruz. 

Tarih:
Diğer Haberler