Öğretmenlerimiz Yükü Sırtladı

Okulların açılması için gerekli hazırlıklar öğretmenlerin özverisi ile yapıldı. Kimi derslikleri temizledi, kimi maske sorununu cebinden çözdü.

Öğretmenlerimiz Yükü Sırtladı

Okullarda yüz yüze eğitim bugün başlıyor. Anasınıfları ve ilkokul birinci sınıflar bu hafta eğitim öğretime ilk adımı atacak. Öğretmenler el birliği ile okulları yeni eğitim öğretime hazırladı.

Kalabalık sınıflar ikiye bölündü. Velilerle yapılan toplantılarda, çocuklarına Kovid-19 hakkında bilgi vermeleri istendi. Öğretmenler 21-25 Eylül’de öğrencilerinin temassız oyunlarla okula uyum sağlamaları için çaba gösterecek. Okullara veliler alınmayacak. Bazı okullarda birinci sınıfların dışındaki öğretmenlere de fiziki mesafenin sağlanabilmesi için nöbet görevi verildi.

Okullarda bu hafta yapılacak uyum eğitiminde kaç öğrencinin yüz yüze eğitime devam edeceği belirlenecek. Gelecek hafta yüz yüze eğitim istemeyen öğrenciler için uzaktan eğitim planlaması yapılacak.

UYARI SİSTEMİ DEVREDE
Kovid-19 tedbirleri kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında oluşturulan entegrasyon sistemi ve uyarı mekanizması da hazırlandı. Sistem aracılığıyla öğrenci, öğretmen, eğitim kurumlarındaki tüm çalışanlar ve okul servisi şoförlerinde olası bir risk ortaya çıkması durumunda, eğitim kurumu yöneticilerine anlık bildirimler yapılacak. Okul yönetimleri, alınan bildirimin ardından Sağlık Bakanlığı rehberindeki prosedürleri uygulayacak ve gerekli tedbirler alınacak. Sistem, olası bir risk durumunda öğrencinin sınıfındaki, hatta okul servisinde birlikte seyahat ettiği diğer öğrenciler için uyarı bildirimi yaparak tedbir alınmasını sağlayacak. 

İKİ GÜNDE EĞİTİME HAZIR

Kars'ta gönüllü öğretmenler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yaklaşık 1,5 ay karantinada kalan Digor ilçesine bağlı Dağpınar beldesindeki ilkokulu, kısa sürede boyayıp dezenfekte ederek, aşamalı başlayacak yüz yüze eğitime hazırladı.

Kovid-19 nedeniyle karantina uygulamasının 5 Ağustos'ta başlayıp 16 Eylül'de sonlandırıldığı beldedeki Çağdaş Yaşam İsmet Güresen İlkokulu'nun yeni eğitim öğretim sezonuna hazır olmadığını öğrenen öğretmenler, kolları sıvadı. Fedakar öğretmenler, 21 Eylül'de aşamalı olarak yüz yüze başlayacak eğitim öğretim dönemi için hızlı hareket ederek 2 günde okulun tüm tadilat ve tamirat işlerini yaptı. Okulu boyayıp temiz bir görünüme kavuşturan öğretmenler, öğrencilerin hijyenik bir ortamda öğrenim görmesini sağlamak için sınıfları da dezenfekte etti.
 
İlçe Milli Eğitim Müdürü Serkan Demir, “Geleceğimizin teminatı çocuklarımız için öğretmenler fedakarca çalışıp güzel ortamlar hazırlıyor. Öğrencileri için canla başla çalışan öğretmenlerimizi kutluyorum" dedi.

OKULU SABUNLU SUYLA YIKADILAR
Muş'un Bulanık ilçesinde öğretmenler, yüz yüze eğitim öncesi okullarını sabunlu suyla temizleyerek, eğitime hazır hale getirdi. Turgut Özal İlk ve Ortaokulu'nda görevli öğretmenler, 636 öğrencinin eğitim göreceği okulu kendi imkanlarıyla aldıkları malzemelerle temizledi. Okulun bahçe, tuvalet, kapı, pencere, sıra, masa, koridorlar ile sınıfları salgına karşı sabunlu suyla yıkayıp dezenfekte eden öğretmenler, sınıfları da Kovid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafeye uygun dizayn ederek öğrenciler için uygun ortam oluşturdu.

Okul Müdürü Kamuran Aydın, “Herkes fedakarca bir şeyler yapmaya çalışıyor. Aynı özveriyi velilerimizden de bekliyoruz. Velilerimiz maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymaları konusunda öğrencilere destek olsunlar” dedi. 

30 DAKİKA DERS
Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu değil. Veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek. Okul öncesi eğitim kurumlarında 30'ar dakikalık 5 etkinlik saati, ilkokul 1'inci sınıflarda ise 30'ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10'ar dakikalık teneffüsler olacak. Bu süreçte okullara zorunlu olmadıkça ziyaretçi kabul edilmeyecek, zorunlu durumlarda ise ziyaretçinin kaydı tutularak tedbirler doğrultusunda kabulü sağlanacak.

Öğretmenler "Çocukların Tanışma Etkinliği, Hijyen Kurallarına Uyma, Sosyal Mesafe Kurallarına Uyma Etkinliği, Ailelerin Tanışma Etkinliği, Korku ve Kaygılardan Kurtulma- Öğrenme Merkezlerini/Okulun Bölümlerini Tanıtma Etkinliği, Sınıf Kurallarını Tanıtma Etkinliği, Beslenme Kurallarına Uyma, Okulu ve Çalışanlarını Tanıma Etkinliği” başlıklarıyla ilgili özgün çalışmalar yapacak. 

‘GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ’

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, okulların açılacağını, eğitime tamamen hazır olduklarını belirtti. Öğretmenlerin velilere salgın konusunda eğitim verdiğini, okullarda çocukların salgından korunması amacıyla birçok tedbirin uygulanacağını aktaran Tepe, şöyle konuştu:

"Öğretmenlerimiz okulların hazırlanmasında önemli katkı sundular. Çocuklarımız, anne ve babalarına vermiş olduğumuz bilgileri lütfen alıp uygulansın" dedi. Şehitkamil ilçesindeki Şehit Metin Öter İlkokulu'nda görevli sınıf öğretmeni Cennet Kiser, çocukların okullara dönmesini heyecanla beklediklerini belirtti. Salgın sürecindeki eğitimde öğretmenlere büyük bir sorumluluğun düştüğünü vurgulayan Kiser hazırlıkları anlattı: "Biz de bu sorumluluğu almaya hazırız. Okullarımızda pek çok önlem aldık. Öncelikle bahçelerde sosyal mesafeye uygun oyun alanları, girişte ve belli noktalarda dezenfekte noktaları oluşturuldu. Sınıflarımızda ise sosyal mesafeli sıralar ve uyarıcı görseller hazırlandı. Veliler bilgilendirildi, sosyal mesafeli oyunlar hazırlandı. Biz hazırız ve çocukları özlemle bekliyoruz."

Şahinbey ilçesindeki Kaşgarlı Mahmut İlkokulu'nda görevli okul öncesi öğretmeni Derya Yuva Kalkan da çocukların sağlığı ve güvenliği için okulları en güvenilir yer haline getirmek için öğretmenlerle çalıştıklarını söyledi.

Kalkan, "Velilerimiz tedirgin olmasınlar, gönül rahatlığıyla çocuklarını okullara gönderebilirler. Bizler işlerimizin başındayız" diye konuştu.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler