S-400’ler Atışa Hazır

S-400'lerin Sinop'a götürülmesinin ardından NAVTEX ve NOTAM mesajları yayınlandı. 13-16 Ekim'de füze atış eğitimleri yapılacağı bildirildi.

S-400’ler Atışa Hazır

Karadeniz'de son günlerde olağanüstü bir hareketlilik yaşanıyor. Geçen hafta Sinop'a giden S-400 görüntülerinin ardından bölgede üst üste NAVTEX ve NOTAM mesajları yayınlandı.

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi'nin test atışları için Sinop'a gönderildiği iddia edilmişti. Geçen hafta S-400'e ait Atış Kontrol Radarı (92N6E Grave Stone) ile Alçak İrtifa Arama Radarı (96L6E Cheese Board)'nın da Sinop'a intikali sırasında çekilen görüntüler, iddiaları güçlendirmişti. 6-12 Ekim tarihleri arasında yapılan intikal, kurulum, İHA/Drone uçuşları ile tamamlanan ön hazırlık aşaması sonrasında füze atışları için bir de havacılık uyarı notu (NOTAM) yayınlandı. 13-16 Ekim tarihlerini kapsayan NOTAM mesajında, Sinop açıklarında füze atış eğitimleri yapılacağı bildirildi.

Sinop'a test atışları için giden konvoyda iki alay seviyesindeki tüm radarların bölgeye sevk edildiği görülüyor. Eğitimler sırasında radarların hedefi aynı şekilde görüp görmediği, birbirleri arasında kalibrasyon farkı olup olmadığı gibi testlerin yapılması bekleniyor. Atış eğitimleri içinse kesit alanı 1 metrekareden daha küçük olan 10 adet hedef ‘drone'un kullanılması bekleniyor.

GEMİLER VE İHA'LAR DA BÖLGEDE
S-400'ün testleri için bölgede bir de denizcilik uyarı notu (NAVTEX) yayınlandı. 16-17 Ekim tarihlerinde bölgede donanma gemileri tarafından atış eğitimleri yapılacağı bildirilirken, 17-20 Ekim tarihlerinde ise askeri eğitimler icra edileceği kaydedildi. Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, denizdeki hareketliliğin de S-400 atışlarıyla bağlantılı olduğunu kaydetti. Tümgeneral Karataş, bölgedeki faaliyetleri Aydınlık'a anlattı:

"S-400'lerin uygun şekilde kullanabilmesi için eğitim gören personelin harbe hazır olması gerekiyor. Bugün sistem üzerindeki eğitimler ile Mürted Hava Meydan Komutanlığı içindeki eğitimlerin belli bir seviyeye geldiği görülüyor. Şimdi yaş atış dediğimiz canlı atış eğitimlerinin yapılması gerekiyor.

S-400'lerin atışlarının yapılmasına ve kontrolüne ilişkin pek çok faaliyet planlanmış durumda. Havadan, denizden ve yerden tüm radar görüntüleri birleştirilip bir değerlendirme yapılacak. Gemiler füzeleri takip edecek, İHA'lar görüntüler alacak, ölçümlendirme yapılacak. Bu atışlardan sonra da S-400'ler herkesin gözü önünde Türkiye'nin envanterine girmiş olacak."

NEDEN SİNOP'A GÖNDERİLDİ?
Tümgeneral Beyazıt Karataş, eğitimlerin neden Sinop'ta yapıldığını ise şöyle açıklıyor:

"Sinop'ta doğuya doğru yapılacak atışlar bize 300 ila 500 kilometre arasında bir avantaj sağlıyor. Onun için burayı test atış sahası haline getirmiştik. Daha önce Bora, Kasırga, Yıldırım, Atmaca ve Hisar'ın testleri de Sinop'ta yapıldı. Bu test atışlarında da hem havada hem denizde çeşitli ölçüm faaliyetleri yapılmıştı. Bu planlamanın bir parçası."

BUNDAN SONRA NE OLACAK?
"Artık S-400'leri aktif edilecek mi edilmeyecek mi kavgası bitiyor. Sitem zaten faaldi, harbe hazırlık eğitimlerini de tamamladıktan sonra istediğiniz yere götürüp koyabilirsiniz. Envanterimizde kaldığı sürece her sene bu atışlar tekrarlanacak."

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler