TSK Denizlerimizde Barış ve Güvenliğin Teminatı

Deniz Yarbay Aktop, 'TSK Ege'de, Doğu Akdeniz'de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya devam etmektedir'

TSK Denizlerimizde Barış ve Güvenliğin Teminatı

Milli Savunma Bakanlığı, Yunanistan'ın Ege ve Doğu Akdeniz'de her alanda uluslararası hukuku tanımayan ve ihlal eden tutumunu ısrarla sürdürdüğünü belirterek, "Türk Silahlı Kuvvetleri Ege'de, Doğu Akdeniz'de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası'nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya devam etmektedir" açıklamasını yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından son dönemde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantının sunumunu, MSB Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği’nde görevli Deniz Yarbay Nadide Şebnem Aktop yaptı. Aktop terörle mücadeleye ilişkin son bir ayda 8'i büyük, 23'ü orta çaplı olmak üzere toplam 31 operasyon yapıldığını, 80 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. 

BİRLİKLER HAZIR
Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanan ateşkes anlaşmasının uygulanmasını gözetmek ve denetlemek amacıyla, Azerbaycan topraklarında Rusya Federasyonu ile bir Ortak Merkez oluşturulması için hazırlanan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda 17 Kasım'da kabul edildiğini hatırlatan Aktop, "Bu çerçevede Mehmetçik, Rusya Federasyonu ile kurulacak ortak merkezde ve bu merkezin icra edeceği tüm faaliyetlerde 1 yıl süre ile görev yapacaktır. Söz konusu merkezin kuruluş ve görev esaslarına ilişkin teknik detaylara yönelik görüşmeler devam etmektedir. Bölgeye sevk edilecek birliklerimizin hazırlıkları tamamlanmıştır” açıklamasını yaptı.

'NAVTEX SAHAMIZDA GÖREVİMİZİ YAPIYORUZ'
Aktop, Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmelere değindi. Türkiye'nin, uluslararası hukukun yüklediği sorumluluklar dahilinde kendi NAVTEX Hizmet Sahasında seyir yapan denizcilerin seyrü sefain emniyetini sağlamak maksadıyla gerekli seyir ikazlarını yayınladığını ifade eden Aktop, şöyle devam etti: “Bölgede seyir yapan denizcilerin emniyetini sağlamaya yönelik bu hizmeti Türkiye kendi NAVTEX Hizmet Sahasında kesintisiz ve eksiksiz olarak yerine getirmeye devam edecektir. Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerimizle ilgili olarak, TSK tarafından Oruç Reis ve Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemilerimize Akdeniz'de, Fatih sondaj gemimize Karadeniz'de, refakat ve koruma görevi icra edilmektedir. Oruç Reis Araştırma Gemimizin faaliyetleri 29 Kasım tarihine kadar uzatılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri Ege'de, Doğu Akdeniz'de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası'nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya devam etmektedir.”

DIŞİŞLERİ: NAVTEX'E DEĞİL ÇAĞRILARIMIZA YANIT VERİN
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın Oruç Reis'in Türk kıta sahanlığında icra etmekte olduğu sismik araştırma faaliyetine ilişkin bilinen iddia ve itirazlarını yinelediğini belirtti.

Aksoy, bu iddia ve itirazların, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın, geçen temmuzdan bu yana yaptığı 6 açıklamayla yanıtlandığını belirterek, "Türkiye, Doğu Akdeniz'de kendisinin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını kararlılıkla korumaya devam edecektir. Yunanistan her NAVTEX ilanımızda açıklama yapmak yerine, görüşme çağrılarımıza olumlu yanıt vermelidir" dedi.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler