Yerel Paralar İçin Güçbirliği

Ziraat Bankası, Çin Eximbank (The Export Import Bank of China) ile 320 milyon ABD doları ve 500 milyon yuan tutarında kredi anlaşması imzaladı.

Yerel Paralar İçin Güçbirliği

Ziraat Bankası, Çin’in önde gelen finans kuruluşlarından Çin Exim Bank (The Export Import Bank of China) ile 400 milyon ABD doları tutarında kredi anlaşması imzaladı. Bankadan yapılan açıklamada, “Çin Exim Bank’tan 320 milyon ABD doları ve 500 milyon Çin yuanı olmak üzere iki ayrı dilimde sağlanan bu uygun maliyetli kredi ile yerel paralarla ticaretin geliştirilmesi ve artırılmasına katkı sağlanacak” denildi.

YAKIN İŞBİRLİĞİ SÜRÜYOR
Ağırlıklı olarak Çin ve Türkiye arasında dış ticaret yapan firmalarımızın finansman ihtiyacına yönelik kullandırılacak olan kredinin, Çin Kalkınma Bankası ile 2017 yılında imzalanan 600 milyon dolar tutarlı ikili kredi anlaşmasından sonra Çin bankaları ile olan yakın işbirliğinin bir diğer önemli kilometre taşı olduğu bildirildi.

GÜVEN GÖSTERGESİ
Açıklamada, “Söz konusu anlaşma, uluslararası finans çevrelerinin ve iş ortaklarının gerek ülke ekonomisine gerekse Ziraat Bankası’na duyduğu güvenin önemli bir göstergesi niteliğindedir. Kovid-19’un süregelen etkilerine rağmen, Türkiye ekonomisinde ivmelendiği gözlemlenen yatırımlara ilişkin, yurt dışı finans kuruluşlarının tasarruf fazlasının ülkemize gerek kredi kanalı ile gerekse portföy yatırımları yolu ile kazandırılması konusunda Ziraat Bankası çabalarını sürdürmeye devam edecektir” ifadeleri yer aldı.

Tarih:
Diğer Haberler