PKK, Suriye'deki Seçimi Engellemeye Çalışıyor

PKK, Suriye'de 26 Mayıs'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Suriye Hükümeti'ni destekleyen aşiretlere karşı silah kullanmaya başladı.

PKK, Suriye'deki Seçimi Engellemeye Çalışıyor

Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesinde, Suriye Hükümeti'ne bağlı Tay Aşireti ile terör örgütü YPG/PKK arasında önceki gün akşam saatlerinde şiddetli çatışmalar yaşandı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Kamışlı ilçe merkezinde varlık gösteren Tay Aşireti ile terör örgütü YPG/PKK'ya mensup bir grup arasında gerginlik yaşandı. Teröristlerin kışkırtması sonucu gerginlik silahlı çatışmaya dönüştü. Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine YPG/PKK'lı teröristler, ilçe merkezinde Suriye Ordusu'nun konuşlandığı "Güvenlik Karesi" olarak bilinen askeri bölgeye girmeye çalıştı. Buna karşılık, Kamışlı Havalimanı'nda konuşlu Suriye Ordusu da kentteki örgüt mevzilerini topçu atışlarıyla vurdu. Çatışmalardan gelen görüntülerde YPG/PKK'lı teröristlerin ABD'den temin ettiği ağır silahları ve zırhlı araçları kullandığı görüldü.

Çatışmalarda çok sayıda ölü ve yaralılar olduğu öğrenildi.

RUSYA MÜDAHALE ETTİ
Rusya'nın araya girmesiyle çatışmalar bir süre durdu, ancak gerginlik dün yeniden başladı.

Aydınlık'ın ulaştığı Kamışlı'daki yerel kaynaklar, çatışmaların Şarı-ı il Wihte bölgesinde gerçekleştiğini belirttiler. Kamışlı'da Tay Aşireti'nin geniş bir nüfusa sahip olduğunu, olayların başlamasından sonra Esad yönetiminin şehrin ana caddesini ve aşiretin yoğun olarak yaşadığı mahallenin güvenliğini Tay Aşireti'ne verdiğini kaydeden yerel kaynaklar, "Aşiret ile PKK arasında uzun süredir gerginlik vardı. Daha sonra Kamışlı'da havaalanı bölgesinde bulunan Suriye Ordusu'yla PKK/PYD arasında çatışmalar yaşandı. Önceki gece saat 21:00 sıralarında başlayan çatışma Kamışlı'daki Rus askerlerinin olaya müdahalesi ile geçici olarak dursa da, daha sonra çatışmalar yeniden başladı" dediler.

'PKK SEÇİMİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR'
Kamışlılı Tarık Abdullah yaşanan son gelişmelerle ilgili olarak Aydınlık'a şu bilgileri verdi:

"Tay Aşireti'nin yaşadığı mahallede Şarabi Aşireti'nin mensupları da var. 26 Mayıs'ta yapılacak Suriye cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlıklar yapılıyor. Suriye yönetimi seçimin en geniş kesimde yapılmasını ve katılımın yüksek olmasını istiyor. Bu çerçevede Tay Aşireti'nin yaşadığı mahallelerde seçim yapılacak alanın genişletilmesi çalışmaları başlatıldı. PKK ise seçime katılımı engellemeye çalışıyor. Suriye yönetimi ile Suriye'ye bağlı aşiretlerin alanını daraltmak için ABD'lileri de arkalarına alarak harekete geçtiler. Ancak çatışmalar sırasında kayıplar verdiler. Çatışmaların önümüzdeki günlerde de devam edebileceği konusunda yoğun bilgiler alıyoruz."

PKK/PYD'li teröristlerle bölgedeki yerel güçler, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinde bu yılın başlarında da gerginlik yaşamıştı. Karşılıklı abluka ve çatışmalara dönüşen söz konusu gerginlik, şubat ayının başlarında yine Rusya'nın arabuluculuğuyla yatışmıştı.

HASEKE'DEKİ DURUM
Haseke'nin bir bölümü Suriye Ordusu tarafından kurtarılmış olsa da, kentin bir bölümünde işgal devam ediyor. Suriye Ordusu Haseke il merkezindeki Kevkep Dağı, Güvenlik Birimi ve 156. Tugayı kontrol ediyor. Kamışlı ilçe merkezinde ise Suriye Ordusu'na ait bir havaalanı ve askeri tugay ile bir Güvenlik Karesi yer alıyor.

Bölgedeki gerginliğin ana sebeplerinden biri de Suriye Hükümeti'nin terör örgütüne Ayn İsa'yı terk etme çağrısı yapması ve terör örgütü tarafından olumsuz yanıt verilmesi. Örgüt, buna Suriye güçlerinin Kamışlı ilçesindeki bazı mensuplarını dönem dönem alıkoyarak ve Güvenlik Karesi'ni abluka altına alarak karşılık veriyor.

RUSYA YEREL BİR BİRLİK KURDU
Rusya, bir süredir Suriye güçleri ve terör örgütü YPG/PKK arasında gerilime sahne olan Haseke'de askeri varlığını güçlendiriyor. Rus ordusu, 25 Aralık 2020'de başladığı sevkıyatlarda Haseke'de bin civarında askerini konuşlandırırken, geçen ay da Suriye Ordusu'nun kontrolündeki bölgelerde yerel unsurlardan kendine bağlı bir birlik kurmaya başlamıştı. İlk etapta bu birlik için 200 kişinin isminin kayıt listesine eklendiği öğrenildi. "Savunma Görevlileri" adı verilen birliğe katılanlara aylık 300 dolar maaş veriliyor. Diğer yandan Hizbullah güçlerinin de 200 militanını bölgeye sevk ettiği biliniyor. Hizbullah örgütü Suriye Ordusu'na bağlı Şebbihalara askeri eğitim veriyor.

BEŞAR ESAD YENİDEN ADAY
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 26 Mayıs'ta düzenlenmesi planlanan başkanlık seçimlerinde yeniden aday oldu. Suriye Parlamentosu Başkanı Hammude el Sabbağ, yaptığı açıklamada, şu anki Devlet Başkanı Beşar Esad'ın gelecek ay düzenlenecek devlet başkanlığı seçimlerinde aday olduğunu duyurdu.

Sabbağ, Esad'la birlikte iki başvuru daha aldıklarını, toplamda 6 kişinin adaylığını koyduğunu belirtti. Suriye'de Anayasa'da belirtilen şartları sağlayan herkes adaylık başvurusunda bulunabiliyor ancak adaylığın kesinleşmesi için parlamentonun en az 35 milletvekilinden destek oyu alması gerekiyor. Geçen pazartesi günü başlayan adaylık başvuruları, 10 gün boyunca devam edecek.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler