Yunanistan Başkonsolosluğu Önünden Uyardık: 9 Eylül'ü Unutmayın!

Türkiye Gençlik Birliği, İzmir’in kurtuluşunun 98. Yılında Yunanistan Başkonsolosluğu önünde açıklama yaptı: 9 Eylül'ü unutmayın!

Yunanistan Başkonsolosluğu Önünden Uyardık: 9 Eylül'ü Unutmayın!

İZMİR'DE YUNANİSTAN BAŞKONSOLOSLUĞU ÖNÜNDEN UYARDIK:

9 EYLÜL’Ü UNUTMAYIN!

Türkiye Gençlik Birliği olarak İzmir’in kurtuluşunun 98. yılında Yunanistan Başkonsolosluğu önünde açıklama düzenledik. Açıklamayı yapan TGB Genel Başkanı Yıldırım Gençer, “Bu topraklara düşman olarak çıkanlar, 15 Mayıs’ta İzmir’e düşman olarak gelenlerin sonunu unutmayın. 9 Eylül’ü unutmayın!  9 Eylül’de hemen arkamızdaki şu engin denize dökülenleri unutmayın.” dedi.

Yunanistan’ın Ege ve Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin kıta sahanlığına yönelik saldırgan tavrına karşı yapılan açıklamada Yıldırım Gençer, “Burada yalnızca zaferimizi kutlamak için toplanmadık. 9 Eylül’de İzmir’e giren Türk Süvarisinin heyecanıyla, bilinciyle, öfkesiyle, sevinciyle, ümidiyle geldik. Tarihi bir günü anmak için değil hatırlatmak için geldik. Türk gençliği olarak komşu Yunanistan halkını uyarmak için geldik. Mavi vatanımızda ülkemizi tehdit eden ABD-İsrail-Yunanistan-GKRY emperyalist bloğuna karşı Türk milletinin kararlılığını açıklamaya geldik” sözlerini kullandı.

“Yunanistan’a Piyon Rolü Veriliyor”

Yunanistan’ın ABD tarafından piyon olarak kullanıldığını dile getiren Gençer, “Bizim düşmanımız Yunanistan değil. Doğu Akdeniz’de de karşımızda Yunanistan yok. Yunanistan’a piyon rolü veriliyor, Yunanistan ateşlere sürülüyor. Tıpkı, 1920’lerde, İzmir’imizin, aziz memleketimizin üstüne sürülen Yunan ordusu gibi. İngiliz lirasıyla, İngiliz altınlarıyla, İngiliz çıkarları için Anadolu’ya sürülen Yunan ordusunun acı tecrübesi, ABD çıkarları için Doğu Akdeniz’de üzerimize sürülen bugünkü Yunanistan’ın durumuna benziyor” ifadelerini kullandı.

“Çanakkale Boğazında üzerimize gelen Fransız zırhlısı Bouvet, İngiliz Zırhlısı İrresistible şimdi nerede? O büyük devletlerin çelikten gemileri, Türk milletinin gücüyle, Türk ordusunun gücüyle Çanakkale boğazının dibini boylamadı mı? ABD, Fransız ve İsrail zırhlılarına güvenen Yunanistan yönetimine o zırhlıların tablosunu armağan ediyoruz. Bugün Doğu Akdeniz, güreş minderimizdir. 7 Düvelin sırtını Çanakkale’de, 9 Eylül’de nasıl yere getirdiysek KKTC’ye karşı olan tehditleri de öyle bertaraf edeceğiz. Nemesis, Noble Dina, İskender tatbikatı gibi isimlerle ülkemize meydan okuyanlara Gelibolu’nun altında yatan gemi enkazlarını hatırlatıyoruz” diyen Gençer, eylem sonrası Çanakkale Savaşı’nda boğazın derin sularına gömülen Fransız zırhlısı Bouvet’in fotoğrafını Yunan Başkonsolosluğu önüne bıraktı.

“Akdeniz Türkiye ve Yunanistan arasında dostluk denizi olsun”

Doğu Akdeniz dostluk denizidir diyen Gençer, “Bugün ülkemiz Karadeniz, Ege, Akdeniz, Suriye'nin kuzeyi, Irak'ın kuzeyinde ABD emperyalizmine karşı savaşmaktadır. Mavi Vatan’dan Fırat’ın Doğusuna kadar Rusya'sı, İran'ı, Suriye'si, Libya’sı Irak'ı, Türkiye'si hatta Mısır'a kadar beraberlikler oluşturmamız, bu bölgenin barışı bakımından güvenliği bakımından hayati önemdedir. 9 Eylül zaferimiz yalnızca bizim değil bütün bu ülkelerin ortak mücadele mirasıdır. Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki saldırgan faaliyetleri bu açıdan sadece Türkiye’yi değil, bütün bu mazlum milletleri hedef almaktadır, Yunanistan’ı yönetenler hem kendi vatanlarına hem de insanlığa karşı bir ihanet içindedir. Yunanistan, emperyalist büyük devletlerin planlarında rol üstlenmesin Akdeniz, Türkiye ve Yunanistan arasında bir barış denizi, bir kardeşlik denizi, bir komşuluk denizi olur” dedi.

BASIN AÇIKLAMASININ TAMAMI:

Değerli Basın Mensupları, Kıymetli İzmir Halkı,

Bugün 9 Eylül, büyük zaferimizin 98. yıl dönümü. Aziz memleketimiz İzmir’i, düşman elinden söke söke aldığımız gün. İstiklal ve hürriyetimizi hiçbir yabancı güce teslim etmeyeceğimizin kanıtı olan şeref günümüz. Kutlu olsun, daim olsun!

Burada yalnızca zaferimizi kutlamak için toplanmadık. 9 Eylül’de İzmir’e giren Türk Süvarisinin heyecanıyla, bilinciyle, öfkesiyle, sevinciyle, ümidiyle geldik. Tarihi bir günü anmak için değil hatırlatmak için geldik. Türk gençliği olarak komşu Yunanistan halkını uyarmak için geldik. Mavi vatanımızda ülkemizi tehdit eden ABD-İsrail-Yunanistan-GKRY emperyalist bloğuna karşı Türk milletinin kararlılığını açıklamaya geldik.

Eski hatıralar büyük tecrübelerdir. Bu topraklara düşman olarak çıkanlar, 15 Mayıs’ta İzmir’e düşman olarak gelenlerin sonunu unutmayın. 9 Eylül’ü unutmayın! 9 Eylül’de hemen arkamızdaki şu engin denize dökülenleri unutmayın.

Türkiye topraklarına, Mavi Vatanımıza, Kıbrıs’ımıza kılıçla gelemezsiniz. Topraklarımıza, sularımıza kılıçla gelenler, kılıçla gider! Yunanistan’ın başında bulunanlar bu tecrübeleri unutmasın.

Bizim düşmanımız Yunanistan değil. Doğu Akdeniz’de de karşımızda Yunanistan yok. Yunanistan’a piyon rolü veriliyor, Yunanistan ateşlere sürülüyor. Tıpkı, 1920’lerde, İzmir’imizin, aziz memleketimizin üstüne sürülen Yunan ordusu gibi. İngiliz lirasıyla, İngiliz altınlarıyla, İngiliz çıkarları için Anadolu’ya sürülen Yunan ordusunun acı tecrübesi, ABD çıkarları için Doğu Akdeniz’de üzerimize sürülen bugünkü Yunanistan’ın durumuna benziyor.

Çanakkale Boğazında üzerimize gelen Fransız zırhlısı Bouvet, İngiliz Zırhlısı İrresistible şimdi nerede? O büyük devletlerin çelikten gemileri, Türk milletinin gücüyle, Türk ordusunun gücüyle Çanakkale boğazının dibini boylamadı mı? ABD, Fransız ve İsrail zırhlılarına güvenen Yunanistan yönetimine o zırhlıların tablosunu armağan ediyoruz. Bugün Doğu Akdeniz, güreş minderimizdir. 7 Düvelin sırtını Çanakkale’de, 9 Eylül’de nasıl yere getirdiysek KKTC’ye karşı olan tehditleri de öyle bertaraf edeceğiz. Nemesis, Noble Dina, İskender tatbikatı gibi isimlerle ülkemize meydan okuyanlara Gelibolu’nun altında yatan gemi enkazlarını hatırlatıyoruz.

Bugün ülkemiz Karadeniz, Ege, Akdeniz, Suriye'nin kuzeyi, Irak'ın kuzeyinde ABD emperyalizmine karşı savaşmaktadır. Mavi Vatan’dan Fırat’ın Doğusuna kadar Rusya'sı, İran'ı, Suriye'si, Libya’sı Irak'ı, Türkiye'si hatta Mısır'a kadar beraberlikler oluşturmamız, bu bölgenin barışı bakımından güvenliği bakımından hayati önemdedir. 9 Eylül zaferimiz yalnızca bizim değil bütün bu ülkelerin ortak mücadele mirasıdır. Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki saldırgan faaliyetleri bu açıdan sadece Türkiye’yi değil, bütün bu mazlum milletleri hedef almaktadır, Yunanistan’ı yönetenler hem kendi vatanlarına hem de insanlığa karşı bir ihanet içindedir.

Yunanistan, emperyalist büyük devletlerin planlarında rol üstlenmesin Akdeniz, Türkiye ve Yunanistan arasında bir barış denizi, bir kardeşlik denizi, bir komşuluk denizi olur.

Doğu Akdeniz davasına Türk milletinin gücüyle, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin caydırıcı gücüyle kesinlikle sahip çıkacağız.

Bize her zaman zaferler armağan eden Türk ordumuzun 9 Eylül’ünü kutluyoruz. Denizlerimizin altında enerji kaynakları arayan gemilerimize başarılar diliyoruz. Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası tatbikatını sürdüren Mehmetçiklerimize selam duruyoruz. Kılıcınız keskin olsun!

Bütün insanlığın ve Türk milletinin yüreği ferah olsun. Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliği altında bulunan tek bir kaya parçasını, Mavi Vatanımızın bir damla suyunu yabancı hiçbir devlete terk etmeyeceğiz.

Yıldırım Gençer

TGB Genel Başkanı

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler