BEDENİN TEŞHİRİ ÖZGÜRLEŞME DEĞİLDİR

‘Kadın bedeninin para karşılığı teşhir edildiği’ internet sitesi büyük tepki çekti. TGB’liler ise bu gençlerin ODTÜ’yü temsil etmediğini söyledi.

BEDENİN TEŞHİRİ ÖZGÜRLEŞME DEĞİLDİR

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezuniyet töreninde bir grup kadın öğrencinin açtığı pankart tepkilere neden oldu. Bedenlerini para karşılığı teşhir edeceklerini açıklayan öğrenciler, “Kadın bedeni politik değildir! Beden özgürlük & sansürsüz link: odtufans.com” yazılı pankartla törene katıldılar.

ODTÜ mezuniyet töreni 6 Ağustos Cumartesi günü düzenlendi. Törende pankart açan bir grup kadının bedenlerini açıkça teşhir edeceğini belirtmesi büyük tepkilere neden oldu. odtufans.com isimli internet sitesi açan gençler, 10 bin TL karşılığında çıplak görüntülerini paylaşacaklarını bildirdiler. Siteyi “Kadın bedeninin politikleştirilmesine karşı” açtıklarını belirten gençler, sosyal medyadan gelen büyük tepkiler üzerine internet sitesini kapatmak zorunda kaldı.

 

Aydınlık’a değerlendirmede bulunan Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) yöneticileri, kadın bedeninin satılık olmadığını söyledi. “ODTÜ Fans” ve benzeri oluşumların yabancı kökenli “Only Fans” uygulamasının bir başka versiyonu olduğunu söyleyen kitle önderleri, bu yozlaşmanın Türk kadınıyla bir bağı olmadığını da ekledi.

‘KÜLTÜR EMPERYALİZMİNİN BAŞKA BİR YÖNTEMİ’
CKD Genel Sekreteri Aysan Canver, Türk kadınının bu yozlaşmaya izin vermeyeceğini, dimdik ayakta durduğunu belirtti. Bu uygulamanın Türk milli kültürünü ve aile yapısını hedef aldığını belirten Canver şunları kaydetti:

“’Odtufans’ isimli internet sitesinde kızlarımızın çıplak görüntüleri yayınlandı. Bu ne yazık ki korkunç, utanç verici bir durumdur. Türk kadını ve gençlerini hedef alan yozlaşma kültürünün bir başka versiyonu bu. CKD olarak biz genç kızlarımızın ailelerinden ve geleceklerinden koparılmasına asla izin vermeyeceğiz. Dernek olarak biz de bu doğrultuda her türlü mücadeleyi sürdürüyoruz. Amerika merkezli ‘Onlyfans’ sitesinin, kültür emperyalizminin yayldığı bir yöntem. Bizim kadınlarımız elbette bedenlerine sahip çıkıyor ancak sadece bedeniyle değil ülkesiyle, vatanının bütünlüğüyle, tam bağımsızlık çerçevesinde sahip çıkıyor.

 

Ne yazık ki bu tür uygulamalar, toplumumuzu korkunç bir çürüme ve yozlaşmaya itmekte; milli kültürümüzü yok etmeye çalışmaktadır. Emperyalizm sadece topuyla tankıyla değil, bu şekilde de ülkemize saldırı yöneltmektedir. Bu kadını hedef alan bir anlayıştır. Kadını metalaştırmak istemektedir. Kadın bedeni satılık değildir. Bu, internet ortamında yaygınlaştırmak istedikleri yeni yöntemdir. Kadınlarımız, gençlerimiz bu yozlaşmaya karşı dimdik ayakta duracaklardır. Çok şaşırtıcıdır. ODTÜ gibi bir üniversitede kadınlarımızın böyle bir internet sitesi kurması düşündürücüdür.

“Türk kadınları dimdik ayaktadır. Kendine her zaman sahip çıkar. Milli değerlerinin yanındadır.”

‘TÜRK KADINI ÜRETİMLE YÜKSELİR’

TGB ODTÜ Başkanı Furkan Olga da kadın özgürlüğü adı altında kadın bedeninin pazarlandığını söyleyerek bunun kadın mücadelesiyle hiçbir bağının olmadığını ifade etti. Olga, Türk kadınının üreterek yükseleceğini de ekleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Neoliberalizmin yeni saldırılarından biri olan beden teşhir siteleri, insan bedenini dahi bir tüketim aracı olarak görüyor, pazarlanabilmesi için alanlar yaratıyor. Ülkemizin bilim ve teknoloji alanında yaptığı atılımların ve başarıların en önemli merkezlerinden birisi olan ODTÜ'de ‘Onlyfans’ isimli, beden teşhiri üzerinden para kazandıran sitenin taklitçisi ‘ODTÜ Fans’ isimli bir sitenin açıldığını ODTÜ öğrencileri olarak üzülerek ve utanarak öğrendik. ‘ODTÜ Fans’ adlı sitenin kadın bedeninin politikleşmesine karşı kurulduğu iddia ediliyor. Kadın mücadelesinin insan bedeninin pazarlanması ve teşhir edilmesiyle hiçbir ilgisi yoktur. Kadının özgürlüğü adı altında beden pazarlanıyor, kadın piyasalaştırılıyor. Kadınlar para karşılığında bedenlerini teşhir ederek mi özgürleşecek? ODTÜ mezunları kadınıyla erkeğiyle uzmanlaştıkları alanda üreterek vatanımıza ve bilime hizmet edecekler.  Türk kadını üretimde, bilimde, sanatta, kültürde kendini gerçekleştirerek var olacak ve yükselecektir.”

"ODTÜ ÖĞRENCİLERİNİ TEMSİL ETMİYORLAR"

ODTÜ Okul Öncesi Öğretmenliği öğrencisi Lütfiye Sarı, bu anlayışın Türk kadınını kafese kapattığını vurguladı. Bu oluşumların ODTÜ öğrencisini temsil etmediğini belirten Sarı şu açıklamayı yaptı:

“’ODTÜ Fans’ ve türevi girişimler ODTÜ öğrencilerini temsil etmiyor. ODTÜ, uzun yıllardır yetiştirdiği vatansever ve nitelikli gençlerle ülkemizin refahı ve istikrarına katkı veriyor. Kadının varlığını sadece bedenine indirgemeye kalkanlar, aslında toplumdan kopuşun ve çürümenin temsilcileridir. Orta çağdaki kadın esaretinin günümüzdeki hali kadının soyunarak özgürleşiyorum zannetmesidir. Bu aldatmaca kadını kafeslere kapatan, toplumda ve hayatta özne olmaktan koparan bir yozlaşmadır. Kadının kurtuluşu, milli ve kültürel değerlerimizin her türlü yozlaşma ve saldırıdan korunup geliştirilmesiyle, kadının hayatın her alanın üretime katılmasıyla mümkündür. Kadının düşmanı erkek değil, onu ülkesinin geleceği için mücadeleden alıkoyup nesneleştiren sistemdir. Türk kadınının da ODTÜ'lülerin de bu çürümeyle bir bağı yoktur.”

KÖKENİ ABD’DE
Gençlerin kendini para karşılığı teşhir etmeleri ilk olarak ABD kökenli “Only Fans” isimli sitede başladı. Belli bir ücret karşılığı insanlara erotik içerik sunan kullanıcılar, günlük hayattaki yemek, müzik, giyim, eğlence gibi alanları kılıf olarak kullanıyor.

Batı toplumlarında yaygınlaşan bu uygulamanın bazı türevleri Türkiye’de de oluşturuldu. Vatandaşların tepki gösterdiği uygulamaya serbestçe erişim sağlanabiliyor.

 

aydinlik.com.tr

Tarih:
Diğer Haberler