İzmir'in Vatansever Kurumları Soykırım Yalanına Karşı Yürüdü

İzmir’in vatansever kurumları, sözde Ermeni soykırımı yalanına karşı Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın katılımıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

İzmir'in Vatansever Kurumları Soykırım Yalanına Karşı Yürüdü

İzmir’in vatansever kitle örgütleri, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın katılımıyla Bostanlı Vilayet Evleri Durağı’ndan Şehit Diplomatlar Anıtı’na kadar 24 Nisan dolayısıyla “Ermeni Soykırımı Emperyalist Bir Yalandır” yürüyüşü gerçekleştirdi. TGB İzmir İl Örgütünün de katıldığı yürüyüşünün ardından basın açıklaması gerçekleştiren kitle örgütlerinin ana mesajı “Ermeni soykırımı yalanı tarihin çöplüğüne atılacaktır” oldu.

24 Nisan Sözde Ermeni Soykırımı’nın yıldönümü dolayısıyla İzmir Karşıyaka Sivil Toplum Kuruluşları Birliği yürüyüş düzenledi. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın bulunduğu yürüyüşte TGB İzmir İl Örgütü, ADD Karşıyaka Şubesi, CKD Karşıyaka Şubesi, Talatpaşa Komitesi İzmir, TEMAD(Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği), Türk Kadınlar Birliği ve çok sayıda vatansever kitle örgütü de katıldı. “Ermeni Soykırımı Emperyalist Bir Yalandır” yürüyüşü Bostanlı Vilayet Evleri Durağı’ndan başladı. Karşıyaka Belediye Bandosu’nun marşlarıyla devam eden yürüyüşte marşlar söylendi, “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” ve “Soykırım Yapmadık Vatan Savunduk” sloganları atıldı.

Şehit Diplomatlar Anıtı önünde sona eren yürüyüşün ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Anıt önünde Karşıyaka Belediyesi Başkanı Dr. Cemil Tugay, yürüyüşe katılanlara seslendi. Tugay, açıklamasında “Türkiye’nin Şehit Diplomatlar Anıtına sahip tek ilçesi olan Karşıyaka’da, teröre, şiddete, ırkçı ve şoven saldırganlığa kurban verdiğimiz tüm değerlerimizi, saygıyla ve hasretle anıyoruz. Çanakkale’den Sakarya’ya köken, din ve ırk farklılıklarını unutup, aynı topraklar için mücadele veren atalarımız sayesinde emperyalizme direndik. Bu onurlu duruşla özgürlüğe ve bağımsızlığa kavuştuk. Bu gerçeği unutmak, gericiliğe, bölücülüğe teslim olmak, dünyanın bin renkli ve en güzel çiçeği olan ülkemizi soldurmaktır. Biz bunun da bedelini çok acı biçimde ödedik. Bugün bunları anımsamanın tam zamanıdır” dedi.

"MACRON DA 24 NİSAN'IN SOYKIRIM ANLAMI TAŞIMADIĞINI BİLİYOR"

Karşıyaka Sivil Toplum Kuruluşları Birliği adına konuşan ADD Karşıyaka Şube Başkanı Tuna Arslan ise, “1915 yılında Ermeni çeteleri köyleri basıyor, kadın, çocuk, ihtiyar demeden insanları katlediyordu. Osmanlı Devleti yakından izlediği bu terör örgütlenmesi karşısında her devletin yapması gerekeni yaptı ve 24 Nisan 1915’te 235’i İstanbul’da olmak üzere değişik illerden toplam 556 terör örgütü üyesini tutukladı. İşte, 24 Nisan’ın ‘Soykırım Anma Günü’ ilan edilmesinin nedeni budur. Fransız Cumhurbaşkanı Macron da o tarihin bir soykırım anlamı taşımadığını biliyor. Ancak emperyalist karakteri ve günlük çıkarları nedeniyle yalanı sürdürmeyi tercih ediyor” diyerek sözlerini devam ettirdi.

"SOYKIRIM YALANI TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE ATILACAKTIR"

Arslan, “Soykırım kavramının Birleşmiş Milletler tarafından 1948 yılında benimsendiğini ve hukuki bir temele dayanmak zorunda olduğunu bu Avrupalılar, Amerikalılar nasıl bilmezler? Elbette biliyorlar. Mesele Ermenilerin “acılarının” paylaşılması ya da bir hakkın teslim edilmesi değil. Mesele siyasi, Türkiye’yi mahkum edip, soykırımcı ilan etmek. Zayıf düşürmek, teslim almak. Türkiye öyle kolay teslim olmaz. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Almanya, Avusturya ve diğer İttifak Devletleri çok ağır koşulları olan barış antlaşmalarına boyun eğip yıllarca inim inim inlerken, biz Türkler tarihin ilk kurtuluş savaşını verdik ve Sevr’i yırtıp attık. Bu soykırım yalanı da emperyalizme karşı mücadelemizin bir parçası olarak tarihin çöplüğüne atılacaktır. Bu topraklarda Mustafa Kemallerin yenilmeyeceğini unuttular. Hatırlatacağız” diyerek soykırım yalanının tarihin çöplüğüne atılacağını vurguladı.
TGB İzmir İl Başkanı Ozan Özaslan da açıklamanın ardından konuya ilişkin “Ermeni Soykırımı yalanı, Türkiye’ye diz çöktürme planlarından birisidir. Türkiye, yıllardır bu yalana karşı direniyor. Bakalım bu yalanı kabul edenlere, başta HDP Genel Merkezi’nin bugünkü açıklamasına baktığımızda yalanı kabul ettiğini görüyoruz. Türkiye, bu sürece kadar diz çökmedi, bu saatten sonra da diz çökmeyecektir” sözlerinde bulundu.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler