Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası sanatseverlerle buluştu

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), şef Cem Mansur yönetiminde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu.

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası sanatseverlerle buluştu

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), şef Cem Mansur yönetiminde 4 Eylül Salı akşamı Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde (PSM) sanatseverlerle buluştu.

Faaliyetlerini Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı çatısı altında sürdüren ve bu yıl 12. yılını kutlayan orkestranın heyecanına Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Vakfı Başkan Yardımcısı Zerrin Koyunsağan, Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, Canan Başaran Symes, Vera Bulgurlu, Haldun Dormen, Göksel Kortay, Cihat Aşkın, Lale Mansur gibi iş, sanat ve cemiyet dünyasının önde gelen isimleri ortak oldu. Türkiye’nin en başarılı konservatuarlarından seçilen 81 gençten oluşan TUGFO, müzikseverlerden tam not aldı.

TUGFO, İstanbul konserinin ilk yarısını aynı zamanda Cem Mansur’un da hocası olan dünyaca ünlü ABD’li orkestra şefi, besteci, yazar ve piyanist Leonard Bernstein’a ayırdı. Doğumunun 100. yılı tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan Bernstein’ı iki önemli eseriyle anan orkestra, repertuarında ünlü müzisyenin "Divertimento" ve "Serenade" adlı eserlerine yer verdi. Konserde Prokofiev’in "5’inci Senfoni" eserini de sanatseverlerle buluşturan orkestranın performansı büyük beğeni topladı.

TUGFO VE ALENA BAEVA AYNI SAHNEDEYDİ

İstanbul konserinin solistliğini, genç yaşta elde ettiği başarılarla adını duyuran Rus kemancı Alena Baeva üstlendi. Baeva, Bernstein’ın "Serenade" adlı eserinde genç müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştı. Dünyanın en iyi orkestraları ile birlikte çalışan sanatçı, gençlerle birlikte sergilediği performansla dinleyenlere hafızalardan silinmeyecek bir müzik şöleni yaşattı.

AVRUPA’NIN SAYGIN KONSER SALONLARI TUGFO’YU AĞIRLAYACAK

Genç müzisyenlere notalarını dünyayla buluşturma fırsatı sunan TUGFO, Avrupa turnesine alkışlarla uğurlandı. Her yıl Avrupa’nın seçili festival ve konser dizilerine konuk olan orkestra, bu yıl da Çekya, Slovakya, Avusturya, Macaristan ve Polonya’da toplam 8 konser verecek. Genç müzisyenler, Avrupa’nın en seçkin konser salonlarında konser verme heyecanını yaşayacak.

Avrupa’nın kültür kenti Varşova’da 20. yüzyılın efsanevi piyanisti Stephen Kovacevich ile aynı sahneyi paylaşacak. “20’nci yüzyılın büyük piyanistleri” serisinde birden fazla CD ile temsil edilen az sayıda sanatçıdan biri olan Kovacevich ile birlikte sergiledikleri performans gençler için önemli bir deneyim olacak. Orkestranın Viyana konseri de Avusturya Radyosu yayınıyla tüm müzikseverlere ulaşacak.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler