Yunus Emre şiirlerinin beste yarışması

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 'Yunus Emre Şiirleri Beste Yarışması' düzenlenecek. Yarışmaya son başvuru 30 Eylül 2021.

Yunus Emre şiirlerinin beste yarışması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Yunus Emre Şiirleri Beste Yarışması” düzenleneceğini ilan etti. Her tarz, tür ve biçimde katılım yapılabilecek olan yarışmanın seçici jürisine ilişkin ise bir duyuru yapılmadı. Yunus Emre’nin anılması ve layığıyla anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenleneceği ifade edilen yarışmaya, 30 Eylül 2021 tarihine kadar eser kabulü yapılacak.
Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre'nin vefatının 700'üncü yılı olması sebebiyle 2021 yılı UNESCO tarafından 'Yunus Emre ve Türkçe Yılı' olarak anma yıl dönümleri arasına alınmıştı. Cumhurbaşkanlığının yayınladığı kararname ile de “Bizim Yunus” başlığıyla yıl boyunca sürecek olan çeşitli etkinlikler düzenlenmeye başlandı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yunus Emre Şiirleri Beste Yarışması’yla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Şiirlerinde insan ve doğa sevgisi, hoşgörü, kardeşlik ve barış kavramlarını en duru Türkçe ile işleyen ve bu şiirlerle din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin tüm insanlığa seslenen büyük mutasavvıf Yunus Emre'nin anılması ve layığıyla anlaşılmasına katkıda bulunmak;
“Yunus Emre'nin asırlar ötesinden günümüze ulaştırdığı değerler ve ilgili kavramların yarışma vesilesiyle yeniden gündeme getirilmesine olanak sağlamak;
“Müzik kültürü açısından repertuvarda sınırlama olmaksızın her tarz, tür ve biçimde (formda) yeni ve nitelikli eserler kazandırmak;
“‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ olarak anılması kararlaştırılan 2021'de, Yunus Emre eserlerinin bestelenmesini teşvik ederek bu alanda farkındalık oluşturmak amaçlarıyla ‘‘Yunus Emre Şiirleri Beste Yarışması'' düzenlenecektir.”
Yarışmaya ilişkin katılım şartları ve genel bilgilere, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün www.guzelsanatlar.gov.tr adresindeki sitesinden ulaşılabilecek.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler