ABD Kendi Suçunu Raporladı

PKK'ya binlerce tır yardım gönderen ABD'nin "2020 İnsan Kaçakçılığı Raporu"nda PKK/YPG için, “Küçük çocukları kaçırıp silah altına alıyor” denildi.

ABD Kendi Suçunu Raporladı

ABD Dışişleri Bakanlığı “2020 İnsan Kaçakçılığı Raporu”nu yayınladı. ABD’nin Irak ve Suriye’de hem para hem de silah desteği sağladığı PKK-YPG için “12 yaşına kadar küçük erkek ve kız çocukları zorla kaçırılıp silah altına alınıyor” denilen raporda şu bilgiler yer aldı:

KANDİL’E GÖNDERİLDİLER

“Çocuklar halen Irak’ta faaliyet gösteren DEAŞ, Haşdi Şabi, kabile güçleri, PKK ve İran destekli milisler gibi farklı silahlı gruplar tarafından zorla silah altına alınıp kullanılıyor. 2018’de bölgedeki yerel sivil toplum kuruluşlarının verdiği bilgilere göre 10-20 kadar Ezidi çocuk zorla silah altına alındı. STK’lar PKK’nın çocukları Türkiye ve İran-Irak arasında kalan Kandil Dağları’ndaki üslerine gönderdiklerini rapor etti.”

SURİYE’DE DE KAÇIRDILAR

“YPG ve YPJ Suriye’nin kuzeyinde 12 yaşına kadar küçük çok sayıda erkek ve kız çocuğunu silah altına almaya devam ediyor. Uluslararası gözlemcilere göre YPG ve YPJ 2017 yılından beri Suriye’nin kuzeydoğusundaki mülteci kamplarındaki çocukları kaçırıyor.”

ABD, PKK’YA 21 MİLYON DOLAR YARDIM YAPTI

Terör örgütü PKK/YPG’ye Suriye ve Irak’ta para ve silah yardımı yapan ABD’de Pentagon’un 2021 bütçe talebi de tartışma konusu oldu. Pentagon, YPG/PKK dahil ABD’nin desteklediği güçler için 200 milyon dolar bütçe talep etti. Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası’nı 17 Haziran’da uygulamaya koyan ABD, YPG/PKK’ya 21 milyon dolar nakit yardımında bulundu.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler