ABD'nin YPG itirafı: YPG, PKK'nın alt koludur

ABD Adalet Bakanlığı "YPG, PKK'nın alt koludur." ifadesi ile terör örgütlerine yaptığı yardımları da kabul etti!

ABD'nin YPG itirafı: YPG, PKK'nın alt koludur

ABD Adalet Bakanlığı, Florida eyalet meclisi binasına yapılan saldırıda YPG'li bir kişinin gözaltına alındığını duyurduğu açıklamada, YPG için "terör örgütü PKK'nın alt kolu" ifadesini kullanarak iki örgüt arasındaki bağı kabul etmiş oldu.

Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Florida'nın Tallahassee kentinde yaşayan Daniel Baker isimli kişinin "kaçırma ve yaralama tehdidi içeren eyaletler arası iletişim kurma" suçlamasıyla gözaltına alındığı duyuruldu.

Baker'ın 10 Ocak Pazar günü Florida eyalet meclis binasına yapılan saldırılara karıştığına işaret edilen açıklamada, bu kişinin diğer kişileri silahlanarak buraya gelmeye teşvik ettiği belirtildi.

Adalet Bakanlığı YPG'nin, PKK'nın kolu olduğunu kabul etti

Açıklamada, Baker'ın 2017'de Suriye'de YPG'ye katıldığına işaret edilerek, şüphelinin sosyal medya haseplarında YPG'de keskin nişancı eğitimi aldığını belirttiği ve çeşitli belgesellerde de görüldüğü kaydedildi.

Bakanlğın söz konusu açıklamasında YPG ile PKK arasındaki bağlantıyı resmi olarak kabul ederek, "YPG, ABD hükümeti tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan PKK'nın alt koludur." ifadesi kullanıldı.

Terör Örgütlerine Yapılan Yardımın İtirafı

Öte yandan ABD'nin Suriye'de YPG'ye milyarlarca dolarlık silah ve mühimmat yardımı yapıp sonrasında PKK'nın alt kolu olarak açıklaması terör örgütlerine yaptığı yardımların itirafı niteliğinde olarak yorumlandı.

İşte ABD'nin YPG'ye yaptığı son yardımlar:

2019 Eylül ayında ABD, YPG'ye 200 araçlık askeri yardım gönderdi. Öte yandan 2020 yılının Nisan ayında ABD, koronavirüs salgınını kılıfıyla terör örgütü YPG/PKK'nın kontrolünde olan Haseke ve Şedadi'deki hastane ve hapishanelere yeni tip koronavirüs salgınına karşı kullanılmak üzere 1 milyon 200 bin dolar değerinde malzeme sağladıklarını bildirdi.

Son olarak geçtiğimiz Ekim ayında ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompoe yaptığı açıklama ile Suriye'de yine koronavirüs salgını kılıfıyla 16,8 milyon dolar yardım sağlayacaklarını duyurmuştu. Ardından ABD Dışişleri Bakanlığı terör örgütü YPG/PKK'ya bağlı sözde güvenlik güçlerine 400 milyon dolar değerinde yeni bir destek programı başlatmıştı. YPG/PKK'ya ulaşmaya başlayan destek paketinin büyük bölümünün ise askeri amaçlar için kullanılması planlandı.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler