FETÖ'den gözaltına alınan avukatlara sahip çıktılar

İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Şanlıurfa Barosu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı FETÖ operasyonlarını eleştirdi

FETÖ'den gözaltına alınan avukatlara sahip çıktılar

FETÖ’nün avukatlık yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında geçen hafta yapılan operasyon İzmir Barosu'nun da hedefinde. Diyarbakır, Van ve Gaziantep baro başkanları bu operasyonları eleştirirken İzmir ve Şanlıurfa Barosu da yaptıkları yazılı açıklama ile operasyonları hedef aldı.

SERBEST BIRAKILMALARINI İSTEDİLER

Daha önce 23 Nisan özel yayınında HDP’li Meral Danış Beştaş’ı konuk ederek büyük tepki çeken İzmir Barosu tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Avukatların mesleki faaliyetleri ile ilintili olarak yaptıkları işlemler için korunmasını temel alan tüm evrensel ilke ve normlara karşın ülkemizde meslektaşlarımızın üstlendikleri görevler sebebiyle soruşturmaya uğramaları ve usule aykırı soruşturma işlemleriyle özgürlüklerinden yoksun bırakılmaları uygulaması siyasi iktidar tarafından bir hukuk politikası haline getirilmiş durumdadır” denildi. Açıklama şöyle sürdü: “Müvekkillerinin işledikleri iddia edilen suçlardan (mahkeme kararlarıyla kesinleşmiş dahi olsa) avukatlar sorumlu tutulamazlar. Avukatların görevleri nedeniyle müvekkilleri ile özdeşleştirilmesi anlayışından derhal geri dönülmesini ve mesleki faaliyetleri sebebiyle gözaltında bulunan tüm meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

ŞANLIURFA BAROSU’NDAN DA BENZER AÇIKLAMA

Şanlıurfa Barosu da operasyonları eleştirerek, şu açıklamayı yaptı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baro ve avukatlar hakkında yapmış olduğu talihsiz açıklama ile birlikte; avukatlar terör örgütleriyle ilişkilendirme çabasına girilerek 7 ilde 48 meslektaşımız hakkında FETÖ/ PDY terör örgütü soruşturması kapsamında gözaltı kararı verilmiştir. Daha önce de açıklamalarımızda defalarca belirttiğimiz gibi avukatların müvekkilleri ve müvekkillerine isnat edilen suçlamalarla özdeşleştirilmesi siyasal iktidarın savunma makamını itibarsızlaştırmak için sistematik bir şekilde kullanmış olduğu bir argüman haline getirilmiştir. Şanlıurfa Barosu olarak savunmayı sindirmek ve itibarsızlaştırmak için yapılan hukuka aykırı ve yanlı her türlü girişime karşı olduğumuzu belirtiyor, sırf mesleki faaliyetlerini icra ettiği için gözaltına alınan meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

SEZGİN TANRIKULU GECİKMEDİ

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise Twitter sayfası üzerinden, “Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan hedef göstermişti, ilk adımı atılmış oldu. Hedef şu; barolar ve avukatları iktidarın bellediği alanda hapsetmek ve yurttaşları savunmasız bırakmak. Şunu bilin ki barolara avukatlara ve savunmaya karşı mücadele edenler hep kaybetmiştir” paylaşımını yaptı.

NE OLMUŞTU?

Ankara'da yürütülen soruşturma kapsamında geçen hafta operasyon yapılmıştı. Bazı avukatların, örgüt mensuplarının soruşturma ve kovuşturma işlemlerini örgütsel talimat ve saikle takip ettiği, avukatlık faaliyeti görüntüsü altında soruşturmaları FETÖ lehine yönlendirmeye çalıştığı tespit edilmişti. 60 zanlı (48 avukat, 7 stajyer avukat, 3 ihraç edilmiş hakim, 1 ihraç edilmiş hakim adayı ile 1 hukuk fakültesi mezunu) hakkında Ankara gözaltı kararı alınmıştı.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler