Göktürk Uydusu TSK'nın Gözü Olacak

Göktürk-1 Uydu Sistemi'nin görev ömrü tamamlamasından sonra TSK'nın yüksek çözünürlüklü elektrooptik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılaması amaçlanıyor

Göktürk Uydusu TSK'nın Gözü Olacak

TÜRK Hava Kuvvetlerine hizmet veren Göktürk-1 Uydusu'nun yerini alacak yüksek çözünürlüklü Göktürk Yenileme Keşif Gözetleme Uydusu'nun başlangıç toplantısı gerçekleştirildi. Türkiye'nin uydu alanında faaliyet gösteren firmalarından Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), ABD'nin başkenti Washington'daki dünyanın en büyük uydu fuarı Satellite 2021'de üretim ve geliştirme çalışmaları yürüttüğü uyduları tanıttı.
Şirket, fuarda Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile temmuz ayında imzalanan Göktürk Yenileme Keşif Gözetleme Uydu Sistemi Geliştirme Projesi kapsamında üretilecek uydunun maketini de sergiledi.

GÖKTÜRK-1'İN YERİNE GEÇECEK
Göktürk Yenileme Keşif Gözetleme Uydusu'nun, 2016'da yörüngesine yerleştirilen Göktürk-1 Uydu Sistemi'nin görev ömrü tamamlamasından sonra Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) yüksek çözünürlüklü elektrooptik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılaması amaçlanıyor. TUSAŞ Uzay Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr.
Selman Nas, AA muhabirine, Göktürk Uydu Ailesi Projesi kapsamında Göktürk-1'in, Türk Hava Kuvvetlerinin ihtiyacı için dışarıdan doğrudan satın alma şeklinde temin edildiğini söyledi.
TUSAŞ'ın 79 mühendisinin bu projede yurt içinde ve dışında, tasarım, test ve üretim çalışmalarında yer aldığını belirten Nas, bu sayede önemli kabiliyetler kazanıldığını ifade etti. Nas, Göktürk-2'yi ise 2007'de TÜBİTAK UZAY ile beraber yapmaya başladıklarını ve 5 yıl sonra fırlattıklarını hatırlatarak, uydunun tasarım ömrünün 2017'de tamamlanmasının öngörüldüğünü ancak çalışmasını devam ettirdiğini bildirdi.

KABİLİYETLER GELİŞTİ
Yer gözlem uydusu İMECE, radar uydusu Göktürk3 ile kabiliyetlerin daha da ilerletildiğini vurgulayan Nas, "Kazandığımız bu kabiliyetlerin ardından Göktürk-1'in
yerini alacak, Hava Kuvvetlerimize hizmet verecek Göktürk Yenileme Keşif Gözetleme Uydusu Projesi'ni SSB bize verdi. Bu bir operasyonel uydu, o yüzden doğrudan şirketlere veriliyor. Ana yüklenici olarak TÜBİTAK UZAY, TÜBİTAK BİLGEM, ASELSAN, Profen, SDT, CTech gibi kurum ve firmaların imkanları ve kendi kabiliyetlerimizle kritik ekipmanları temin edeceğiz. Bazı ihtiyaçları da yurt dışından karşılayarak uydumuzu ordumuzun kullanımına sunacağız." dedi. Nas, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve SSB personelinin katılımıyla geçen ay projenin başlangıç toplantısını yaptıklarını dile getirdi.
Göktürk Yenileme Keşif Gözetleme Uydusu için inisiyatif alarak öz kaynaklarla 2018 yılında çalışmalara başladıkları bilgisini veren Nas, çalışmalarda da önemli aşamalar kat ettiklerini vurguladı. Nas, bu sayede sözleşme yakın zamanda imzalansa da görev tanımlama/gözden geçirme aşamasına ulaştıklarını ifade ederek, imzadan sonraki 70'inci ayda fırlatma aşamasına gelmeyi hedeflediklerini belirtti.

tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler