Yaptırımına Teşekkürler ABD!

ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) yaptırımları bugün yürürlüğe giriyor.

Yaptırımına Teşekkürler ABD!

ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında Türkiye Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ve SBB Başkanı İsmail Demir'in de aralarında yer aldığı dört kurum yetkilisine uyguladığı yaptırımlar bugün yürürlüğe girecek.
ABD yönetimi, Savunma Sanayii Başkanlığı'na (SSB) 'Rusya ile kurulan ilişkileri' gerekçe göstererek yaptırım uygulamıştı.
ABD Dışişleri Bakanlığı'dan yapılan açıklamada, bildirimin resmi olarak 7 Nisan'da yayınlanacağı ve yaptırımların yürürlüğe gireceği bilgisi verildi. Açıklamada, yaptırım uygulanan kişi ve kurumların; SSB, SSB Başkanı İsmail Demir, SSB Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit, Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu ve SSB Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığı Grup Müdürü Mustafa Alper Deniz olduğu anımsatıldı.
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yaptırımların gerekçesini, 'SSB'nin, Rusya hükümetinin savunma ve istihbarat kurumlarının parçası olan ya da bu kurumlar adına faaliyet gösteren bir şahısla kasti olarak önemli bir işlem gerçekleştirmesi' olarak açıkladı.
Geçen yılın aralık ayında Washington yönetimi, söz konusu kurum ve yetkililere Rusya'dan S-400 alımını gerekçe göstererek yaptırım uygulamıştı.


CAATSA YAPTIRIMLARI
ABD uzun zamandır Çin, İran, Rusya ve Kuzey Kore'yi Amerikan ulusal güvenliğine tehdit teşkil eden ulus devletler olarak tanımlıyor. Ancak ABD hasımlarına yaptırım uygulamak üzere bir çerçeve yasa olan CAATSA yasası, hasım olarak Çin'i zikretmeyip sadece Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları içeriyor. Bu ülkelerin savunma şirketlerini ve istihbarat kurumlarını hedef alan yasanın İkinci Bölümü Rusya yaptırımlarına yer veriyor.
2 Ağustos 2017'de Kongrede kabul edilen CAATSA'da "ikincil yaptırımlar" olarak da anılan bu yaptırımlar şöyle sıralanıyor:
-Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat ithalat bankası desteğinin kesilmesi
-Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi
-ABD mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi
-Uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi
-Mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi
-Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlarla ihale ya da sözleşme yapılmaması
-Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması
-Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanması
-Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması
-ABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlardan sermaye ya da borç alışverişinin yasaklanması
-Yaptırım kapsamına alınan kişilere ABD’ye giriş yasağı
-Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması."
Yasanın ilgili maddesine göre ABD Başkanı, bu 12 maddeden en az 5'ini seçip uygulamakla yükümlü.


NATO MÜTTEFİKİNE YAPTIRIM
Ancak, ABD'nin resmi belgelerinde düşman olarak ilan ettiği ülkeleri hedef alan CAATSA yaptırımı ilk kez “müttefik” kategorisinde sıraladığı bir ülkeye, Türkiye'ye uygulanıyor. Washington bu adımıyla Türkiye'yi “mücadele edilmesi gereken düşman ülkeler” listesine yerleştirmiş oldu. Suriye’nin kuzeyinde ABD'nin “kara gücü” PKK/YPG'ye yönelik harekatlar ve Akdeniz’deki enerji tartışmaları ile Dağlık Karabağ ve Libya krizlerinde Türkiye'nin kararlı tutumu Türkiye'yi ABD ile uzun zamandır cepheden karşı karşıya getiriyordu. Söz konusu yaptırımlar, Türkiye'nin bölgesel ittifaklara verdiği ağırlık ile Rusya ve Çin'le geliştirdiği olumlu ilişkilere karşı ABD'nin Türkiye’ye yönelttiği “tehditlerin” somut bir ifadesi oldu.


TEŞEKKÜRLER ABD
ABD’nin yaptırımları Türkiye’nin milli savunma sanayii üzerine yaptığı çalışmalara hız kazandırmış ve başarıya ulaştırmıştır. Bundan ötürü Türkiye’nin uğradığı bu yaptırıma üzülmüyoruz. Kısacası ABD’ye yaptırımları için müteşekkiriz.
ABD’nin aldığı bu tavır aslında Türkiye’nin de rotasının doğru yönde olduğunun bir kanıtıdır. Türkiye’nin lehine olan her mesele aslında emperyalizmin aleyhine işlemektedir. Türkiye’nin başlıca bölge ülkeleri ile yaptığı stratejik ittifak düzlemi de bunu göstermekte. Bölgede kaybeden ABD nifakla, yaptırımla, dayatmayla kazanmaya çalışıyor. Ancak gücü yok. Türkiye Cumhuriyeti’ni yaptırımlarla korkutamazlar, korkutamıyorlar.


tgb.gen.tr

Tarih:
Diğer Haberler